Notariusz Akty notarialne Testamenty Taksa notarialna
Jakie są typy aktów notarialnych i ile wynosi taksa notarialna?
20 października, 2016
Depilacja laserowa - Depilacja laserem - Epilacja - Trwałe usuwanie owłosienia - Endomed Toruń
Depilacja laserowa sposobem na gładkie ciało
25 października, 2016

Jak bezpiecznie zakupić nieruchomość?

Darmowe ogłoszenia nieruchomości Zamki na sprzedaż Domy Lokale Mieszkania na sprzedaż

Rynek pierwotny i wtórny – co wybrać?

Obecnie możemy wybrać jedną z dwóch możliwości zakupu mieszkania bądź domu: na rynku pierwotnym (mianowicie od dewelopera) i wtórnym (od osoby indywidualnej, biura nieruchomości czy spółdzielni mieszkaniowej). Na rynku pierwotnym nie możemy „na własne oczy” zobaczyć co w rzeczywistości nabywamy, ponieważ nieruchomość ma dopiero powstać. W drugim przypadku – widzimy gotowe lokum, w jakim ktoś wcześniej już był oraz teraz planuje je spieniężyć. Spotykając się z developerem bądź oglądając dom u osoby prywatnej należy być szczególnie uważnym. Najlepiej zabrać ze sobą kartkę papieru i ołówek oraz utrwalać w nim wszelki najdrobniejszy szczegół. Doskonałym planem jest zabranie sprzętu fotograficznego i taśmy mierniczej. Po sporej ilości spotkań będzie można powtórnie dogłębnie przemyśleć wszelkie za i przeciw, np. zaglądając do swoich notatek i zdjęć. Sumując: nieruchomości od developera częstokroć w ogóle nie sprawdzimy osobiście, ale wyłącznie „na papierze”. Za to na rynku wtórnym możemy natknąć się klatkę schodową pełną graffiti, starą i głośną windę lub wilgoć na ścianie. Nawet jeżeli wpisaliśmy w wyszukiwarkę internetową, np. wyrażenia „darmowe ogłoszenia nieruchomości” bądź „zamki na sprzedaż oraz pojawiły się same popychające do kupna zdjęcia i komentarze – bądźmy wnikliwi! Jak zapobiec tego rodzaju kłopotom i zakupić właściwą nieruchomość?

Nieruchomość od developera – nie przy głównej trasie

W możliwościach prawdopodobnie będziemy mogli przebierać, ale w jaki sposób „wypatrzyć” uczciwego developera oraz „nie stracić” pieniędzy? Zanim postanowimy się spotkać z jakimkolwiek developerem, musimy uważnie przyjrzeć się możliwościom występującym na rynku. Po pierwsze będziemy precyzyjnie wiedzieć ile kosztuje ustalony metraż i lokalizację, po drugie – ustalimy ile jesteśmy w stanie wyłożyć na inwestycję. Następnym etapem jest wizytacja w banku i ustalenie naszej zdolności kredytowej. Zakup domu bądź lokalu to niełatwa decyzja, której pozytywne i negatywne rezultaty będziemy odczuwać przez długie lata. Trzeba dodatkowo wspomnieć, że apartament dostaniemy w formie surowej, co znaczy, iż na „naszych barkach” – mianowicie nowych właścicielach – będzie ciążyła odpowiedzialność za jego skończenie. Kapitał wyłożony na nabycie mieszkania najlepiej podzielić na trzy grupy: wkład własny, kupno lokum oraz rezerwy na jego wykończenie. Kiedy wcześniej przejrzymy darmowe ogłoszenia nieruchomości i umówimy się z konkretnym developerem, trzeba kolejno zwrócić uwagę na: 1) dobrze sprecyzowane zapisy w umowie developerskiej, która musi obejmować jak najwięcej konkretnych danych – szkiców, wyczerpujących opisów i planów, 2) szkice i schematy prac traktujące o wykończeniu apartamentu m in. instalacji elektrycznej, kanalizacji, przyłączy wodnych, 3) analizujemy dokładnie, gdzie ma zostać wybudowany budynek, m in. czy w otoczeniu istnieje jezioro, las, ścieżki spacerowe, wygodny dojazd, komunikacja miejska, sklepy, zaś nie wysypisko śmieci albo zakład przemysłowy, 4) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, przykładowo. czy naprzeciwko Twojego nowego lokalu nie zostanie zbudowana autostrada, 5) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, czyli dokładne zagospodarowanie całej gminy. Należy skontrolować rozkład osuszenia terenu oraz rzędne wysokościowe, inaczej mówiąc: czy nasza nieruchomość nie stoi w tak niskim położeniu, w którym nawałnica może zalać nasz dobytek. Przed podpisaniem umowy developer musi bezwzględnie przedstawić Kartę Standardów Materiałowych oraz Wyposażenia Technicznego Lokalu. Oprócz decyzji o zatwierdzeniu budowy powinniśmy zapoznać się z planem budowlanym oraz wykonawczym. Umowę zawieramy wyłącznie u notariusza.

Czy klatka schodowa zachęca do wejścia, a sąsiedzi są mili?

Na wielu stronach internetowych aż roi się od ogłoszeń dotyczących sprzedaży nieruchomości od osób prywatnych, spółdzielni lokalowych oraz przedstawicieli. Apartamenty, domy i zamki na sprzedaż, których zdjęcia i opisy możemy przyuważyć np. w anonsach, z ogłoszeniami, powinniśmy sami dokładnie obejrzeć. W notesie, który bierzemy ze sobą, odnotowujemy wszelkie ważne dane: rok zakończenia budowy domu, adres, kontakt telefoniczny do właściciela, piętro (dotyczy wyłącznie mieszkania), wielkość apartamentu, odmiana własności (przykładowo. pełna własność), cena wywoławcza. Jeżeli jesteśmy jeszcze na zewnątrz warto przyjrzeć się okolicy oraz zweryfikować czy jest parking (podziemny, wewnętrzny, garaż), domofon albo videodomofon, czysta klatka schodowa (a nie porysowana przez „pseudoartystów”, gdyż trudniej będzie odsprzedać lokal), współczesna, ładna oraz cicha winda. W czasie oględzin mieszkania lub domu zwrócimy uwagę na wygląd okien (odnowienie będzie nas sporo kosztować), na co one wychodzą (na szosę, podwórko), wygląd drzwi (zarówno do klatki schodowej, jak i do apartamentu), jak zbudowana jest podłoga (parkiet, płytki PCV, deski wykonane z drewna) i czy jest w dobrym stanie, ściany oraz strop (na których może być widać krople wilgoci, a nawet grzyb, co jeszcze narazi nas na duże wydatki urządzenie łazienki oraz kuchni (stan zlewów, kabiny prysznicowej, wanny, toalety, umywalek). Jeżeli spostrzeżemy prusaki lub rybiki, to ten fakt stanowczo nie świadczy dobrze o lokalu. Co ważne – powinniśmy sprawdzić sąsiadów (szczególnie ich wiek), czy nieruchomość jest sprzedawana z wyposażeniem i ile liczą opłaty, tj. czynsz, podatek od nieruchomości, fundusz remontowy, opłata za grunt.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij w link – Zamki na sprzedaż

Strona używa cookies
Ok