Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów
W jaki sposób pacjent musi przygotować się do założenia implantów stomatologicznych
10 lutego, 2023
Pełna księgowość w biurze rachunkowym
Na czym polega pełna księgowość czym to jest kiedy należy ją stosować
16 lutego, 2023

W jaki sposób przebiega leczenie zachowawcze u dentysty

Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów

Celem leczenia zachowawczego jest ochrona zdrowia zębów pacjenta przede wszystkim wtedy, kiedy wystąpią pierwsze problemy zębów. Pierwsze objawy przeważnie spotykanych chorób zębów, dziąseł i przyzębia da się wykryć już we wczesnym etapie podczas regularnych kontroli w gabinecie dentystycznym. Stomatolog przeprowadza leczenie zachowawcze, by utrzymać zdrowie zęba, zanim problem się nawarstwi.

Zazwyczaj pierwszym oraz podstawowym objawem, sygnalizującym o tym, że tworzy się coś szkodliwego jest pojawiający się ból zęba. Tego rodzaju sytuacji nie należy sięgać po rozwiązanie sposobami domowymi, które nie zniwelują problemu, a najmądrzej bez marudzenia zajrzeć do stomatologa. W gabinecie stomatologicznym lekarz wykona niezbędne badania i określi problem, a potem określi odpowiednią metodę działania. Zazwyczaj przy pierwszych objawach leczenie zachowawcze będzie wystarczające, aby zniwelować szkody, jeśli jednak przypadek jest głębszy, dentysta będzie musiał sięgnąć po bardziej złożone leczenie.

Najbardziej powszechne choroby zębów

Konieczność zastosowania leczenia zachowawczego wynika ze stanu zdrowia zębów. Znaczna liczba chorób zębów pojawia się od niewystarczającej higieny jamy ustnej. Dentyści obserwują, że najbardziej znane choroby rozwijają się z powodu niedokładnego czyszczenia zębów, przez co resztki jedzenia odkładają się na zębach co z biegiem czasu staje się ciężkim do wyszorowania szczoteczką kamieniem nazębnym. Zgromadzone tam bakterie zawsze są początkiem poważniejszych problemów.

Próchnica – jest chorobą zakaźną, która bez trudu przechodzi z zęba na ząb, a także z jednej osoby na drugą. Zazwyczaj próchnica niszczy tkanki zęba, a nie usunięta w ciągu kilku miesięcy niszczy je głęboko. Im dalej dotrze próchnica, tym ciężej będzie ją usunąć. Początkowe stadium próchnicy wyleczy leczenie zachowawcze. Kiedy wejdzie do głębokich warstw potrzebne będzie leczenie endodontyczne pod mikroskopem, a w najbardziej zaawansowanych przypadkach wynikiem może być też potrzeba wyrwania zęba.

Zapalenie miazgi zęba – z reguły powstaje z powodu ignorowania próchnicy, ale może być też skutkiem przeciążenia zęba od wykonywanych zabiegów albo sporej ilości plomb. Zapalenie miazgi zęba jest inwazyjnym problemem nie tylko dlatego, że jest źródłem okropnego bólu, ale również dlatego że z czasem może rozprzestrzenić się na kość.

Zgorzel zęba – w przypadku, jeśli pacjent zignoruje problem zapalenia miazgi zęba czy nie dopełni leczenia zachowawczego, problem może się pogłębić i przez to pojawi się zgorzel zęba. To taki rodzaj stanu zapalnego, jakiego poważnym wynikiem mogą być zwyrodnienia kości wokół korzenia zęba. Przy tak skomplikowanej chorobie leczenie zachowawcze nie wystarczy.

Najbardziej powszechne choroby dziąseł i przyzębia

http://www.stomatolog-torun.pl/

Tak jak w przypadku chorób zębów, pierwszorzędnym powodem powstawania chorób przyzębia i dziąseł jest niedopełnienie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Zwykle występujące choroby przyzębia oraz dziąseł da się dostrzec z uwagi na zbliżone do siebie objawy pojawiające się w jamie ustnej. Będą to takie objawy jak: krwawienie, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, odkrywanie szyjek zębowych, wrażliwość na ciepło i zimno, brzydki zapach , a także poruszanie się zębów. Tego typu symptomy mówią o chorobie dziąseł lub przyzębia, jaka wymaga szybkiej interwencji dentysty.

Zapalenie dziąseł – przeważnie jest pierwszym sygnałem sygnalizującym o chorobie. Czerwone, zazwyczaj opuchnięte dziąsła dają sygnał, że należy się zgłosić się do stomatologa.

Krwawiące dziąsła – jeśli pacjent zaobserwuje w czasie mycia krew, to sygnał trudniejszego problemu zębów i dziąseł. Zwykle to mówi nam, że dziąsła są bardzo osłabione, co może prowadzić do poruszania, a nawet wypadania zębów.

Parodontoza – czyli choroba zapalenia przyzębia, jest najcięższą pośród chorób przyzębia i dziąseł. Początkowym symptomem paradontozy jest nadwrażliwość i zapalenia dziąseł, po czym gdy problem pogłębia się, występuje krwawienie w trakcie szorowania. W efekcie zęby będą wypadać.

Jak leczenie zachowawcze przeciwdziała powstawaniu chorób przyzębia, dziąseł i zębów

Wiemy już, że największą przyczyną powstawania trudnych w leczeniu chorób zębów i dziąseł jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Choroby bez trudu przechodzą i na zęby i na dziąsła, a więc żeby zapobiegać rozwojowi chorób, trzeba regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Podczas wizyty stomatolog bada stan zdrowia zębów, a jeśli zauważy coś martwiącego, może natychmiast działać oferując leczenie zachowawcze.

Bazowym etapem leczenia zachowawczego jest podanie znieczulenia miejscowego, żeby zapewnić pacjentowi komfort. Leczenie bezbolesne daje pacjentowi poczucie bezpieczeństwa. W następnym kroku ważne jest nałożenie koferdamu, specjalnego gumowego materiału. Jego przeznaczeniem jest izolacja leczonego zęba od innych zębów, tak również tkanki będą zabezpieczone.

Po pełnym przyszykowaniu do leczenia zachowawczego bez bólu jest usunięcie próchnicy. Dentysta usuwa zaatakowany bakteriami obszar. Kluczowym działaniem tego etapu jest precyzja stomatologa. Po wyleczeniu próchnicy zostaje ubytek, który trzeba odtworzyć. Ostatnim krokiem leczenia zachowawczego jest odbudowa kształtu, koloru oraz prawidłowych funkcji zgryzu zęba. Dzięki wypełnieniu dentysta zadba o to, by pacjent miał kształtny i estetyczny ząb, jaki w poprawny sposób będzie współgrał z innymi.

W ten sposób widzimy, że leczenie zachowawcze należy do najistotniejszych zabiegów stomatologicznych. Częste kontrole zębów oraz leczenie gwarantują wiele lat bez bólu i skomplikowanych zabiegów.

Strona używa cookies
Ok