Biuro rachunkowe Toruń
9 lutego, 2021
Jak działa klimatyzacja i rekuperacja – kiedy instalować ?
10 lutego, 2021

Która nawierzchnia najlepsza na podjazd?

Podstawą dobrego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była trwała i nie zniszczała zbyt szybko. Żeby stworzyć solidny podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania w postaci podbudowy, by nie dopuścić do zapadania się, ale też najwyższej jakości surowców do stworzenia podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, ze względu na to przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z popularniejszych i tanich surowców, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, który stanie się zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dobranie formy znacznie ułatwia rozłożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Natomiast całkowita dostępność w sumie w każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie musimy martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w chwili, gdyby było zbyt mało kostek. Cenę kostki brukowej też można dobrać do swoich możliwości finansowych ze względu na znaczną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle odporna na warunki atmosferyczne, skoki temperatury i duży nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w myciu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również minusy. Główną niekorzyść wynika z warunków atmosferycznych. Z uwagi na deszcze i śniegi albo nadmierne działanie słońca kostka brukowa może z czasem tracić kolor, dlatego gubi swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się pomiędzy szczelinami i wyrastają, niekorzystnie oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może pochłaniać sporo czasu. Co więcej, żeby podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi być wykonany w odpowiedni sposób, co zazwyczaj naraża nas na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kostki granitowej

Wykończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie przede wszystkim trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez wiele czasu. Co więcej zawdzięczając to naturalnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, który w ciekawy sposób uwydatni wygląd samego domu i ogrodu. Zwykle podjazdy z kamienia są uznawane za bardzo eleganckie. Ważnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom świetnie przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkowy plus, w postaci braku odkładającej się na powierzchni wody.

Wybierając podjazd z kamienia, należy wiedzieć, że znaczącą rolę utrzymuje tutaj ułożenie, by podjazd był trwały i by pełnił swoje funkcje przez lata. Należy unikać zostawiania obszernych dziur między nimi, z uwag na to powinno się rozłożyć je jak najbliżej jeden obok drugiego, a szpary uzupełnić mieszanką piasku i cementu. Nieodpowiednio rozmieszczony kamień nie utrzyma swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się zastoin. Dodatkowo zwyczajna nierówność kamienia oznacza, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu stemplowanego

Beton dekoracyjny otrzymujemy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy wykorzystaniu form lub stempli. W ten sposób da się uzyskać ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, jakie łatwo możemy dostosować do wyglądu ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania bardzo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne metody produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Główną korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego solidność i odporność na ścieranie i pogodę. Bez problemu można utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie pielęgnacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Jak widać zarówno kamień, kostka brukowa i beton mają wady i zalety. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze wytrzymałością, funkcjonalnością i estetyką. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których liczy się łatwość mycia. Natomiast jeżeli skupiamy się na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej zadowalającym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, trzeba jednak pamiętać o poprawnym przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden materiał nie spełni swojej roli w 100 procentach.

Strona używa cookies
Ok