Chirurg stomatolog
15 lutego, 2021
Jakiego zatrudnić DJ-a na wesele
16 września, 2021

Zalety i rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła przekazują energię cieplną do domów, pobieraną z powietrza, z wody albo z gruntu. Taka pompa przeważnie składa się z 2 komponentów: zewnętrznego, co pobiera energię z otoczenia i wewnętrznego przenoszącego energię cieplną. Tego typu rozwiązanie to sprawna metoda ocieplania budowli z chłodnym okresie i ochładzania go w porze letniej, która przy zużyciu względnie niewygórowanych kosztów, dostarcza energię cieplną do instalacji centralnego ogrzewania. Pompę ciepła można zamontować w domu, mieszkaniu albo pozostałych budynkach , a dzięki poborze ciepła z niewyczerpalnych źródeł energii i braku wypuszczania zanieczyszczeń to jest metoda proekologiczna. Ogromną mocną stroną pompy ciepła Toruń jest też brak wymogu instalacji komina.

Poza tym pompy cechują się względnie cichym sposobem pracy i wyjątkową wytrzymałością. Pompa ciepła, która jest systematycznie serwisowana, przy czym dobrze mieć na uwadze, że koszty serwisu są stosunkowo niewielkie, z reguły działa przez wiele lat bez wymogu zmiany. Da się pompę zamontować wspólnie z instalacją centralnego ogrzewania (c.o.) i do podgrzewania wody poprzez instalację c.w.u.. Pompa ciepła, jako dobrze zaprojektowana metoda cieplna, kontrolowana jest przez programy sterownicze przemyślane do nietrudnej obsługi dla każdego człowieka. Poza tym można ją zainstalować w większości budowli.

Jaki jest mechanizm działania pompy ciepła?

Wśród pomp ciepła wymienimy ich parę typów z uwagi na pochodzenie energii. Sama z siebie pompa ciepła nie wytwarza energii, to typ transformatora, jaki na początku pobiera energię i następnie przetwarza ją w celu ogrzania budowli. Nieważne, czy źródłem energii jest woda, powietrze czy ziemia, pompa ciepła Toruń składa się z 2 części. Część zewnętrzna, źródło dolne, ma za zadanie czerpać mnóstwo energii ze źródła. Ten moduł jest fundamentem pompy ciepła i z tego względu ten element należy dostosować do wykorzystywanego źródła. Część zewnętrzna kieruje zachowaną energię do modułu wewnętrznego włączonego już wewnątrz budowli. W tym miejscu pobrane ciepło jest transferowane do instalacji grzewczej. Transfer ciepła łącznie z redukcją ciśnienia i dopasowaniem ciepła skutkuje przekazaniem ciepła do całego budynku. Za sprawą pompy ciepła można dogrzewać wszystkie pomieszczenia, a do tego zasilić instalację ciepłej wody użytkowej. W ten sposób użytkownicy otrzymują też możliwość posiadania ogrzewania ściennego lub/i podłogowego. Natomiast pracę pompy ciepła ustawia nieskomplikowany w obsłudze układ sterowania.

Jaki kupić rodzaj pomp ciepła

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowa pompa ciepła to przyjazne środowisku rozwiązanie, jaki można używać przez pełen rok. To dlatego, że taka pompa ciepła ściąga energię słoneczną absorbowaną do gruncie, a temperatura gruntu ma zazwyczaj taką samą wartość. Bezustannie gromadzona energia oddawana jest do układu grzejącego w wewnętrznej części. Dużą zaletą tego rodzaju pompy ciepła jest ekologiczność, dlatego że nie produkuje ona zanieczyszczeń. Pompa ciepła gruntowa to inwestycja wymagająca szerszej powierzchni dookoła budynku, by cała instalacja była produktywna. Skutek montażu pompy ciepła da jednak sporo korzyści, na jakie opłaca się zdecydować.

Pompy ciepła powietrzne

Główną zaletą pomp ciepła jest ich duża ekologiczność. Powietrze jako odnawialne źródło zapewnia wydajność pompy ciepła, a przy tym nie zanieczyszcza środowiska. W takiej sytuacji zewnętrzny moduł przemienia energię powietrza na ciepło i przenosi ją do instalacji centralnego ogrzewania. Powietrzna pompa ciepła może być zastosowana w domach i budynkach mieszkalnych i usługowych. Taki typ pompy ciepła wyróżnia się bezgłośną aktywnością, niezależną od pogody. Wspomagającego źródła ciepła trzeba szukać dopiero w sytuacji, kiedy temperatura powietrza zjedzie poniżej – 5 stopni.

Pompy ciepła wodne

Wodną pompę ciepła można zamontować tylko w przypadku kiedy w pobliżu budynku znajduje się źródło wody. Jeśli nie niezbędne będzie budowanie specjalnej studni. Należy wziąć też po uwagę, że jeśli używamy naturalnego zbiornika, konieczna będzie filtracja. Trzeba rozważyć montaż wodnej pompy ciepła, ponieważ zapewnia ona ciągłe dogrzanie w sezonie chłodnym i chłodzenie w czasie letnim. Pompa ciepła pobiera wodę i przekazuje ją do budynku, a następnie na bazie wymiany energii dostarcza wodę ciepłą, następnie odnosi wodę zimną. Dużą zaletą wodnej pompy ciepła jest to, że najlepsza jest, gdy jest wielkie zapotrzebowanie cieplne.

Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła?

Kluczową zaletą aplikacji pompy ciepła, pochodzącą z poboru energii ze źródeł odnawialnych jest energooszczędność i ekologiczność. W zestawieniu do pozostałych źródeł energii, stosowanie pompy ciepła nie oddaje złych odpadów i substancji. Dzięki temu jest to wyjście przyjazne dla środowiska. Z uwagi na to, że aplikacja pompy ciepła jest niezwykle ekologiczna, oferowane są specjalne dofinansowania na inwestycje ekologiczne. Co więcej najlepiej wspomnieć, że właściwie niewielkie koszty eksploatowania dość szybko zwracają pieniądze poniesione przy podjęciu inwestycji, a wydajność i żywotność właściwie zamontowanej i regularnie sprawdzanej pod względem usterek pompy dochodzi nawet do pięćdziesięciu lat nieustannego stosowania.

Instalacja pompy ciepła wybranego rodzaju odrzuca też potrzebę budowy komina i zaplecza, gdzie gromadzony byłby opał i kupna samego opału. Koszty są zatem zauważalnie niższe w porównaniu do pozostałych źródeł ciepła. Co więcej pompy ciepła są właściwie bezobsługowe. Dzięki całkowitemu zautomatyzowaniu potrzebuje zaledwie niewielkiego pilnowania cech systemu. Użytkownicy muszą poświęcać czasu na dodawanie opału .

Warto zakupić pompę ciepła też ze względu na zastosowanie. Pompy ciepła dają wiele możliwości rozpoczynając od systemu grzewczego, jaki dostarcza ciepło dla pomieszczeń i wody użytkowej. Pompa może spasować się z ogrzewaniem podłogowym oraz grzejnikowym, więc gwarantuje najkorzystniejsze efekty. W ciepłe miesiące może też wspomóc chłodzenie pomieszczeń, dzięki czemu stosowanie pompy ciepła jest wielofunkcyjne i komfortowe.

Strona używa cookies
Ok