Jak działa wybielanie zębów lampą?
21 września, 2020
Sprzątanie biur i zakładów pracy
28 września, 2020

Turystyczny termos – jaki najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze?

Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go wybrać?

Planując podróż powinniśmy zadbać o dobre przyszykowanie. Szczególnie kiedy wybieramy się w góry albo planujemy czasochłonne zwiedzanie, należy pomyśleć nie tylko o zapakowaniu prowiantu czy wody, ale też zabraniu ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób uwielbia wycieczki z turystycznymi termosami, które przez długi czas zachowują temperaturę herbaty, kawy albo innego napoju. Jakie turystyczne termosy są oceniane jako najlepsze i z jakiego powodu? Zwykle szczególnie interesującym nas kryterium jest długość zachowywania ciepła lub zimna, choć tak samo ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród szczególnie popularnych termosów turystycznych wyróżniamy termosy firm Thermos, Stanley oraz Esbit, z tego względu warto je poznać.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Kupując turystyczny termos trzeba spojrzeć na parę szczególnych kryteriów, które mówią, czy termos nada się w konkretnych warunkach, czy też nie. Ważna jest tu praktyczność, forma i materiały, z których termos turystyczny jest wykonany. Im mocniej zależy nam na jakości, tym rozsądniej kupić termos przygotowanego z najlepszej jakości materiałów, które nie zawierają szkodliwych substancji i korzystnie oddziałują na dobre działanie termosu turystycznego.

Dobrze też zastanowić nad tym, żeby termos posiadał zewnętrzną powłokę, za pomocą której zyskamy przekonanie, że termos turystyczny nie wyślizgnie się nam z rąk także w rękawiczkach. W zależności od tego, jak dalekie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dostosować obszerność danego termosu. Zwykle termosy turystyczne dostępne są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wędrówka tym mniejszy termos się nada. Na obszerne wycieczki lepiej wybrać pojemny termos.

Kluczowym parametrem, którym lepiej się zainteresować, chcąc dowiedzieć się, jaki turystyczny termos wybrać jest oczywiście czas zachowania chłodu lub ciepła. W tej kwestii znaczący jest nie tylko sam czas zachowania zimna bądź ciepła, bo w przypadku najlepszych termosów może to być nawet pełna doba, ale też zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zachowa przez długi czas tą samą temperaturę. Warto też dodać, że im bardziej zapełniony termos, tym lepiej będzie on pełnił swoje zadanie. Żeby jednak termos turystyczny stał się dobry, musi mieć odpowiedni korek. To od niego zależy trwałość termosu. Zwykle zamknięcia są odkręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej polecane termosy turystyczne

Na rynku mają bardzo dużo termosów turystycznych, chociaż szczególnie popularne i polecane pochodzą od trzech producentów, od lat tworzących zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także kubki termiczne (te mniej spisują się w czasie długich wycieczek i cechują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne należą do firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one szczególnie cenione przez pasjonatów wycieczek i podróży. Czym wyróżniają się ich turystyczne termosy?

Turystyczne termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley posiadają wieloletnią tradycję powstawania. Tworzone od niemal 100 lat termosy ze stalowym wkładem są całkiem trwałe i przez lata uczestniczą w największych wyprawach. Według producenta są tak doskonałe, że mogą służyć przez długie lata w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, umiejętność zachowania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia termosu turystycznego oraz jego budowy. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu termosy turystyczne Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo rozwinięta. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem przemijających godzin stanie się co raz niższa/wyższa.

Turystyczne termosy firmy Thermos

Inną tak samo popularną i bardzo polecaną firmą sprzedającą termosy turystyczne i kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród produkujących termosy od lat, z najwyższej jakości materiałów i surowców. Ponadto Thermos tworzy produkty w swoich fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos zatrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firmy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy w tworzeniu kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich obszerna gama termosów i kubków zachęca użytkowników, a świetne właściwości zachowywania ciepła lub zimna, dobra cena i jakość, przekonują, żeby co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Pamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się czyścić w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce da się czyścić jedynie korek, choć nie dotyczy to wszystkich modeli. Zazwyczaj termosów nie wkładamy do zmywarki, bo mocne detergenty i działanie wysokiej temperatury w czasie czyszczenia, może destruktywnie wpłynąć na ich umiejętność do zachowania temperatury.

termos turystyczny

Strona używa cookies
Ok