Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak zrobić wosk
29 sierpnia, 2020

Termos turystyczny – który najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze ?

Wybierając się na wycieczkę trzeba zatroszczyć się o solidne przygotowanie. Zwłaszcza gdy wybieramy się w góry albo planujemy wielogodzinne zwiedzanie, trzeba nie zapomnieć nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale także zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas uwielbia podróżowanie z turystycznymi termosami, które przez długi czas zachowują ciepło lub chłód herbaty, kawy albo innego napoju. Jakie termosy turystyczne są uznawane za najlepsze oraz dlaczego? Zazwyczaj najbardziej interesującym nas parametrem jest czas zachowywania temperatury, choć równie istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród szczególnie popularnych termosów turystycznych wyróżniamy termosy firm Stanley, Thermos oraz Esbit, z tego względu warto je poznać.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Kupując turystyczny termos powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kryteriów, jakie świadczą o tym, czy turystyczny termos będzie dobry w konkretnych warunkach, czy nie. Ważna jest tu funkcjonalność, struktura oraz tworzywa, z których termos jest wykonany. Im mocniej zależy nam na jakości, tym rozsądniej kupić termos wykonanego z wysokiej jakości surowców, jakie nie zawierają szkodliwych substancji oraz pozytywnie wpływają na sprawne funkcjonowanie termosu.

Warto również pomyśleć o tym, by termos posiadał powłokę zewnętrzną, za pomocą której mamy gwarancję, że termos nie ucieknie się nam z rąk też w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dostosować pojemność danego termosu. Zazwyczaj turystyczne termosy sprzedawane są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wędrówka tym mniej pojemny termos się nada. Na wielogodzinne wycieczki powinno się zaopatrzyć się w większy termos.

Najistotniejszym parametrem, którym powinniśmy się kierować, chcąc sprawdzić, jaki turystyczny termos wybrać jest oczywiście długość zatrzymania temperatury. W tym zakresie znaczący jest nie tylko sam czas utrzymania zimna bądź ciepła, dlatego że w przypadku świetnych termosów może to być nawet pełna doba, ale również zakres temperatur. Nie ma termosu, który utrzyma przez długi czas dokładnie tą samą temperaturę. Warto też dodać, że im lepiej wypełniony termos, tym dłużej będzie on pełnił swoje zadanie. Aby jednak turystyczny termos okazał się dobry, musi posiadać właściwy korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Zazwyczaj korki są zakręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Szczególnie polecane turystyczne termosy

W sklepach możemy znaleźć wiele termosów turystycznych, choć szczególnie znane oraz kupowane pochodzą od trzech producentów, od lat projektujących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego termiczne kubki (te mniej sprawdzają w trakcie długotrwałych wycieczek oraz charakteryzują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one mocno cenione przez wielu pasjonatów podróży i wycieczek. Czym charakteryzują się ich termosy turystyczne?

Turystyczne termosy firma Stanley

Termosy producenta Stanley mają wieloletnią tradycję powstawania. Projektowane od prawie stu lat termosy z wkładem stolowym są bardzo trwałe oraz od lat uczestniczą w największych wyprawach. Zdaniem producenta są tak niezawodne, że dadzą radę służyć przez długie lata w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich właściwościach termoizolacyjnych. Jak już wiemy, umiejętność zachowania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz jego struktury. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu turystyczne termosy firmy Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo dobra. Trzeba jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem przemijających godzin okaże się nieco niższa/wyższa.

Turystyczne termosy firma Thermos

Drugą równie znaną oraz bardzo polecaną firmą projektującą turystyczne termosy oraz termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm produkujących termosy od wielu lat, z porządnych surowców i materiałów. Ponadto Thermos produkuje produkty we własnych fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firma Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy na rynku, w projektowaniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich szeroka oferta termosów i kubków zachęca użytkowników, a świetne właściwości zachowywania ciepła lub zimna, dobra cena i jakość, przekonują, by co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zachowanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów wskazują, że w zmywarce da się myć zaledwie korek, choć nie dotyczy to każdego modelu. Zwykle termosów umieszczamy w zmywarce, ponieważ mocne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w trakcie mycia, może negatywnie wpłynąć na ich zdolność do utrzymywania temperatury.

Termos sklep

Strona używa cookies
Ok