Nowoczesne sposoby termicznych izolacji
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Turystyczny termos – który najlepszy i jak go wybrać
29 sierpnia, 2020

Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR okazało się znane, dlatego że ma porządne cechy termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród surowców wykorzystywanych do ocieplania , z uwagi na to co raz częściej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Dużą mocną stroną, według której wyprzedza inne materiały termoizolacyjne jest technika aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach przez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, dzięki czemu ściśle przylega oraz kształtuje się w zgięciach oraz zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne trzeba docinać oraz dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów oraz ogranicznie właściwości izolacyjnych. Dobrze rozpylona pianka PUR będzie zdatna na lata, dlatego że pomimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwa typy pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Różnią się od siebie budową oraz parametrami, co sprawia, że nadają się do ocieplania odrębnych części budynku. Orwartokomórkowa pianka wykorzystywana jest zazwyczaj do natryskowego ocieplania poddasza, dachów i wnętrz. Świetnie nadaje się także do natryskowego ocieplenia stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka przeznaczona jest do ocieplania natryskowego powierzchni zewnętrznych, podłóg i findamentów. Ten typ pianki PUR da się również zaaplikować na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Ponadto piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można natryskiem ocieplać różne, poprawnie przyszykowane powierzchnie, dla przykładu drewno albo elementy metalowe, a także blachę. Lepiej, żeby przed ociepleniem powierzchnia została wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą metodą zdobywamy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR utrzyma się na wybranym miejscu. Natrysk pianki PUR najlepiej zostawić profesjonalistom. Aby wykonać natrysk właściwie potrzebne są odpowiednie warunki, na przykład temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Kategoryzacja na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę motywuje inność właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest bardzo sprężysta. Pianka PUR po stężeniu staje się półsztywna oraz stanowi bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz nie najlepiej chroni przed wilgocią. Dodatkowo otwartokomórkowa pianka ma niewielką masę (około 8-10 kg/m3), więc nie obarcza konstrukcji budynku. Pod względem grubości aplikowanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest wysoko hydrofobowa. Z uwagi na to często wykorzystuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu staje się sztywna, co sprawia, że łatwiej ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR należy wiedzieć o jeszcze innych istotnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na działanie promieni UV, przez co niezbędna będzie specjalna ochrona. Ponadto według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to surowiec palny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych zalet pianki PUR wlicza się jej łatwa oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości oraz formowanie się do zakamarków i załamań, usuwa ryzyko powstania mostków termicznych. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pochłania znacznej ilości czasu. W porównaniu do innych tworzyw termoizolacyjnych to najszybszy sposób ocieplenia budynku. Pianka łatwo się układa oraz ekspresowo utwardza, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Co więcej jest mocno przyczepna, z powodu czego trzyma się na wielu powierzchniach, a z biegiem lat nie traci przyczepności i właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, co oznacza, że się nie zniekształca. Szczególnie istotne jest także to, że po właściwej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie oddaje substancji szkodliwych i pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą w głównej mierze z jej parametrów. Za wadę możemy przyjąć niską wytrzymałość na promienie słoneczne, co dodaje nam następnych kosztów związanych z ochroną przed UV. Następną wadą pianki PUR uznajmeny jej palność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, czyli pali się, choć jest samogasnąca. Też w tym przypadku da się zamontować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w razie pożaru. Przeważnie jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest niepoprawny natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki lub nałożenie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

http://www.pianka-pur.com.pl/

Strona używa cookies
Ok