kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe
Spadek podlegający opodatkowaniu – prawnik radzi
11 kwietnia, 2017
prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi
Prawnicy pomagają odzyskiwać alimenty na dziecko
14 kwietnia, 2017

W jakich sprawach pomaga notariusz?

kancelaria notarialna z Torunia profesjonalny notariusz umowy notariusz sporządzanie dokumentów

Z jakimi problemami trzeba zawitać do notariusza?

W naszym kraju osoba pełniąca funkcję notariusza zajmuje wyjątkowo istotną rolę, bowiem wcale nie jest tylko – jak to się często mówi – „osobą zaufania publicznego”, ale także kimś, kto doskonale rozeznaje się w meandrach prawa. Rejent jest zatem funkcjonariuszem publicznym – analogicznie jak funkcjonariusz policji – oraz jego celem jest pamiętanie zawsze o interesach Klienta. Do rejenta zawsze idzie się z określoną sprawą oraz powinniśmy posiadać ze sobą wszelakie konieczne dokumenty. Te, jakie będą przez niego utworzone są rozpatrywane jako dokumenty oficjalne i mają tzw. moc prawną. Innymi słowy, to co było w każdym z nich wprowadzone wchodzi w życie. Nic więc dziwnego, iż do notariusza bezwzględnie należy zabrać, przykładowo umowy dotyczące polisy na życie, umowę o podziale majątku czyli umowę odsprzedaży domu.

Najistotniejszym zadaniem notariusza jest działanie jednomyślnie z kanonami prawa, odpowiednio z nabytą widzą i zdolnościami. Absolutnie nie może zatem dojść do naruszenia interesu Klienta, kiedy osoba pełniąca funkcję notariusza z pełną świadomością oszukuje własnych Klientów wprowadzając liczne niedociągnięcia oraz manipulacje. Każdego notariusza zobowiązuje Kodeks Etyki Zawodowej, który precyzyjnie prezentuje to, jak notariusze koniecznie muszą postępować.

Umowy, które przygotowujemy osobiście, np. umowę wynajmu domu, potwierdzenie o pełnomocnictwie lub potwierdzenia o przesłaniu darowizny, nie są objęte obligatoryjnym akceptowaniem przez rejenta. Zwykle figuruje na nich pieczęć notariusza, jeżeli zależy nam na tym, aby podnieść rangę oraz wiarygodność danego dokumentu. Krótko mówiąc mówiąc – wcale nie ma takiego przymusu, więc nie musimy kłopotać się o dodatkowe pisma.

Polskie prawo przyjmuje także te okoliczności, w jakich rejent jest zwyczajnie niezastąpiony. Można do nich zaliczyć akty, które bez jego pieczątki są przyjmowane za nieważne.

W dalszej części artykułu wymienione są wybrane z takich dokumentów:

Oświadczenia kupna i odsprzedaży wszelkich nieruchomości – apartamentów, domów wielorodzinnych, działek pod budowę, obszarów rolnych, działek rekreacyjnych itp.

Przekazanie darowizny, jeżeli zapomogą jest nieruchomość

Sprzedaż prawa do lokalu spółdzielczego

Umowa małżonków o osobnych majątkach, a zatem tzw. intercyza

Podział spadku, jeżeli do podziału jest jakakolwiek nieruchomość

Wszelkie umowy spółek, np. akcyjnych

Wyliczone powyżej dokumenty muszą mieć kategorycznie pieczęcie i podpis notariusza. Różne inne nie muszą posiadać kształtu aktu notarialnego, możemy zawierać je w niezależny sposób. Należałoby pamiętać, że jedynie umowy zawiązane przed notariuszem rzeczywiście są zgodne z literą prawa.

Jeżeli chodzi o spółki handlowe, to muszą one podpisywać w asyście notariusza, m.in. zmiany w zarządzie, papiery tyczące się funduszu firmowego, zaświadczenia dotyczące przejęcia przez współzałożyciela danej części wkładów.

Przygotowanie umowy w Kancelarii Notarialnej oraz oznakowanie jej pieczęcią oraz autografem notariusza podlega stosownym stawkom. Są one dosyć duże, jednak zależą zwłaszcza od wartości przedmiotu umowy. Jeśli jakakolwiek osoba planuje sprzedać działkę wartą parę milionów złotych, wtedy musi koniecznie liczyć się z gigantycznymi sumami. Maksymalna taksa jest określona przez Ministra Sprawiedliwości, jednak i tak jest ona duża. Rejenci krótko mówiąc nie są przymuszeni do stosowania największych opłat, natomiast co najistotniejsze – „walka” między notariuszami sama wymusza ich ograniczenie. Do kancelarii notarialnej idziemy przeważnie w niezwykle istotnych sytuacjach, więc tych jakie potrzebują potwierdzenia przez osobę trzecią bądź chcemy przechować ogromną kwotę pieniędzy.

Czy istnieją ponadto inne koszty prócz taksy notarialnej?

Oprócz tego, że osoba mająca posadę notariusza musi obowiązkowo pobrać za własną działalność honorarium, pamiętajmy, by zapłacić podatek, przykładowo od darowizny i uregulować opłaty sądowe. Odpłatności owe są przekazywane przez rejenta stosownemu urzędowi skarbowemu albo sądowi. Na każdym papierze wystarczy dokładnie skontrolować, co powinniśmy pokryć. Niezwykle często Petenci telefonują do Kancelarii w Toruniu i pragną w mgnieniu oka zdobyć informacje dotyczące tego, ile konkretnie wynoszą wszystkie należności. Tylko w wypadku taksy notarialnej jest możliwość negocjacji ceny, bo na inne należności rejent po prostu wcale nie ma wpływu.

Jakich rzeczy nie może robić notariusz?

Po pierwsze – notariusze nie powinni podejmować się działalności, które przeszkadzałyby w dowolnym sensie w pełnieniu powinności osoby zaufania publicznego. Osoba mająca posadę notariusza w ogóle nie może stąd zajmować się handlem, pośrednictwem (przykładowo w sprzedaży mieszkań) albo doradztwem w interesach.

Po drugie – mówiąc w skrócie nie powinien zatrudniać się bez akceptacji izby notarialnej, lecz ma możliwość wytypować zawód naukowca, pracownika w szkole albo będącego połączeniem obu.

Po trzecie – pod jedną nazwą czasem może funkcjonować kilku notariuszy (np. w formie spółki cywilnej) niemniej z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jeżeli planujesz wiedzieć więcej, wejdź w ten link – Notariusz Toruń

Strona używa cookies
Ok