kancelaria notarialna z Torunia profesjonalny notariusz umowy notariusz sporządzanie dokumentów
W jakich sprawach pomaga notariusz?
12 kwietnia, 2017
księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości
Czy praca w księgowości się opłaca?
17 kwietnia, 2017

Prawnicy pomagają odzyskiwać alimenty na dziecko

prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi

W jaki sposób można odzyskać alimenty?

Jeśli od blisko trzech miesięcy na rachunku w banku nie pojawiły się alimenty na niepełnoletnie dziecko, powinniśmy podjąć konkretne kroki, by je odzyskać. Niestety nierzadko różne sprawy innych ludzi obrazują jak jest to czasochłonne oraz ile możemy w trakcie sprawy mieć niespokojnych dni. W wypadku potwierdzenia konsensusu pieniądze muszą zawsze przychodzić regularnie. Niemniej w przypadku werdyktu sądu – nie zawsze tak to się rozgrywa. Po uprawomocnieniu wyroku byli małżonkowie częstokroć nie chcą ze sobą mieć żadnego kontaktu, oraz bywa także tak, że były partner zmienia mieszkanie, m. in. opuszcza kraj. Cierpią na tym oboje oraz niepełnoletnie dziecko, które powinno mieć zapewnione należyte warunki mieszkania. Alimenty absolutnie nie są „wynalazkiem”, za pomocą którego mamy szansę zaspokajać subiektywne potrzeby. Są poświęcone tylko i wyłącznie dla dziecka. To rosnące dziecko jest bezpośrednim odbiorcą takich środków finansowych nawet w takiej sytuacji, kiedy samo nimi nie rozporządza. Jak coś wskórać w przypadku, gdy przez cztery miesiące zostało zaksięgowanych parę groszy z racji alimentów na syna?

Na początku trzeba przedyskutować to z z dłużnikiem, nawet jeżeli jest to ogromnie trudne. Omówienie motywów natychmiast zapewnia szansę obrania dalszej koncepcji. Jeśli to bynajmniej nie poprawia sytuacji, spotykamy się z agresją czy lekceważeniem, możemy wynająć rzetelnego adwokata, jaki zainteresuje się przykrą dla nas kwestią bardzo wnikliwie. Musi to być przyjacielska osoba, a więc taka która będzie wykazywać się zaangażowaniem, będzie wspierać na okrągło oraz wyklaruje wszystkie trudności prawne.

Kiedy trzeba skontaktować się z komornikiem?

Mamy możliwość dowolnie wyselekcjonować komornika, u którego złożymy zawiadomienie. Właściwie należy sugerować się położeniem biura oraz ilością klientów, jakich egzekutor musi koniecznie obsłużyć w tzw. „rewirze”. O drobiazgi można spytać swego prawnika, który skontroluje, jakie kancelarie będą umiały efektywnie podjąć się zagarnięcia mienia… oraz są nieopodal byłego partnera. Musimy tutaj podać wszelkie wiadomości, które posiadamy o poprzednim partnerze – oznaczenia kont bankowych, ubezpieczeń, informacje o kosztownych rzeczach, adres ostatniego pobytu, nazwę firmy oraz wiadomości w sprawie posiadanych nieruchomości. Ogólnie rzecz ujmując, jeżeli wiemy, że dłużnik posiada jakichkolwiek dorobek (niekiedy ten pilnie kamuflowany), wolno nam wszystko zakomunikować komornikowi.

Nieskuteczna egzekucja nie jest zgodna z tym, że nie mamy obecnie najmniejszych szans na zabranie należących się środków finansowych. W sytuacji, kiedy dopełniamy założenia dochodowe, możemy starać się o środki z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja nieudana to inaczej nieuzyskanie alimentów na niepełnoletnie dziecko przez okres dwóch miesięcy. „Z urzędu” będą rozpoczęte właściwe działania w odniesieniu do dłużnika. Na starcie dłużnik będzie przywołany do wytłumaczenia sprawy. Musi skrupulatnie zobrazować swoją sytuację życiową i majątkową, przykładowo podstawy niewypłacania alimentów. W dodatku będzie od niego żądane złożenie zaświadczenia majątkowego.

Jeśli zdarzy się sytuacja, gdy były mąż nie posiada zajęcia czy bezowocnie poszukuje pracy zarobkowej, musi obowiązkowo zarejestrować się jako niezatrudniony w Urzędzie Pracy. Musi też przystać na propozycję pracy, bowiem w innych okolicznościach będzie uznany za „umywającego ręce od przymusu alimentacyjnego”. Skoro prowadzi firmę, która przynosi same straty, też musi się zarejestrować, jednakże w takim przypadku jako „osoba poszukująca pracy”. Jeżeli były małżonek spełnia wszelkie zaprezentowane czynności (to znaczy „współdziała”), w zasadzie nie można nic więcej zrobić. Nawet, jeżeli alimentów ciągle nie ma. Należyte procedury wprowadza się wówczas, jeśli poprzez ostatnie pół roku nie zapłacił on więcej niżeli 50% alimentów.

Kiedy dłużnik zaczyna być ścigany za niepłacenie alimentów?

W przypadku kiedy były partner niezmiennie wstrzymuje się od uiszczania alimentów na córkę, staje się dłużnikiem poszukiwany przez Policję. W tej sytuacji powinniśmy oddać kwestionariusz o poszukiwanie za przewinienie z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi tutaj najzwyczajniej w świecie o „uporczywą niealimentację”, a mianowicie sytuacje, gdzie były mąż niestety nie zamierza uiszczać, alimentów, bo „nie jest w humorze” i nie ma równocześnie najmniejszych rzeczowych motywów (szczegóły musi koniecznie przedstawić nam nasz prawnik). Dodatkowo powinniśmy wysłać wniosek do starosty, aby wstrzymano prawo jazdy takiemu „sprawcy” i zarejestrowano go do biura informacji gospodarczej. Mówiąc w skrócie nie będzie miał opcji zaciągnąć żadnego kredytu z banku, prócz rozpowszechnionych pożyczek online bez BIK, BIG, ZUS, US…

Jeżeli dokładnie wiemy, iż były partner faktycznie miał majątek, tymczasem ofiarował go któremukolwiek członkowi rodziny, wtedy musimy złożyć stosowny pozew: skargę pauliańską (o której wspomina prawo cywilne) bądź doniesienie o popełnieniu przestępstwa, jakie ma za cel hamować zaspokojenie żądań wierzycieli. Mamy szansę również apelować o „alimenty od rodziców byłego męża”, skoro on nie jest zupełnie w stanie ich dawać.

Jeżeli pragniesz wiedzieć więcej, kliknij w link obok – Prawnik Toruń

Strona używa cookies
Ok