prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi
Prawnicy pomagają odzyskiwać alimenty na dziecko
14 kwietnia, 2017
zakręcarki zalkin zamykanie butelek maszyna zakręcająca
Precyzyjne zamykanie produktów tylko z zakręcarkami Zalkin
18 kwietnia, 2017

Czy praca w księgowości się opłaca?

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

Jakie są obowiązki księgowej?

Księgowość dużej liczbie osób kojarzy się z czasochłonnym zapisywaniem ciężkich ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i nachyloną nad małym liczydełkiem oraz niezrozumiałymi rozliczeniami oraz niezbyt obfitym wynagrodzeniem Naturalnie taki obraz pasuje raczej do kadru z filmu, niżeli do sytuacji realnej. W zasadzie księgowa ma dostęp do specjalnych programów informatycznych, odręcznie w zasadzie nie konstruuje dodatkowych rachunków i stąd nie zarabia mało (najczęściej jako główna księgowa w dużej firmie).

Księgowość jest najważniejszym oddziałem w każdej firmie, nawet wówczas, gdy jest realizowana na odległość oraz w związku z tym jakakolwiek księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wyodrębnionym biurze. Do jej naczelnych funkcji zalicza się: przygotowywanie wszelkich rozliczeń firmy, gromadzenie faktur, zachowywanie faktur, sprawdzanie statystyk, wstawianie danych do systemu rachunkowego, obliczanie zobowiązań dla przeróżnych instytucji, m in. GUS.

Każda księgowa może jednocześnie z nabywaniem kompetencji ubiegać się o awans w przedsiębiorstwie. Bez cienia wątpliwości najatrakcyjniejszą pracą jest funkcja głównej księgowej, która troszczy się o przepływ zasobów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Oprócz tego zajmuje się rzeczami oficjalnymi, zawiaduje pomocnikami i ma pod opieką postęp własnego działu.

Osoba zajmująca się księgowością może ponadto utworzyć swoją działalność gospodarczą, czyli prowadzić własne biuro rachunkowe i na własną rękę obsługiwać Interesantów. W tym przypadku jednakże nieunikniona jest licencja Ministra Finansów – trzeba udokumentować wiedzę i umiejętności w zawodzie i zdać egzamin (wkrótce po ukończeniu określonych studiów). Żeby dostać zatrudnienie jako księgowa, krótko mówiąc nie trzeba robić jakiejkolwiek licencji.

Księgowa – jakie wymagania trzeba spełnić?

Prowadzenie księgowości w sumie nie jest takie proste. Należy koniecznie znać wszystkie przepisy, łącznie z tymi, jakie obowiązują od paru dni. Księgowa musi obligatoryjnie mieć więc dużą wiedzę, gdyż to ona odpowiada za finanse przedsiębiorstwa. W zaprezentowanym przypadku niezbędne jest skończenie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse czy rachunkowość (kierunki na poszczególnych uczelniach potrafią się troszeczkę od siebie odróżniać). W ogóle nie chodzi w tym przypadku o posiadanie tytułu magistra, tylko o konkretną wiedzę. A tej nie możemy dostać na konkurencyjnych specjalizacjach. W dalszej kolejności księgowa jest zobowiązana zyskać certyfikat księgowego, jeśli chce, przykładowo zarządzać swoją firmą. O certyfikat mają możliwość zabiegać osoby posiadające długie praktyki w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej i trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa prócz umiejętności wyuczonych, musi posiadać ponadto kompetencje „przyrodzone”, m. in. dokładność oraz pracowitość w spełnianiu wszelakich funkcji. Malutki defekt w księgach w niektórych przypadkach może mieć fatalne skutki dla wszystkich pracowników.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z pomocy specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko duże przedsiębiorstwa (w jakich stykamy się ze sporym ruchem funduszy), ale również mniejsze i osoby indywidualne. Księgowa potrafi zaoferować każdemu Odbiorcy doradztwo z obszaru opracowywania księgi wpływów oraz wydatków (KPIR), sporządzania pełnej i częściowej księgowości, usług kadrowo-płacowych, przygotowywania rozliczeń z US, a także przygotowywania podsumowań, przykładowo dla urzędu skarbowego. Warto wspomnieć, że powinnością osoby funkcjonującej w rachunkowości jest zgłębianie wiedzy oraz udoskonalanie predyspozycji. Generalnie, skończenie dobrej szkoły jest tylko podstawą do wykonywania tego zawodu, zaś praktyczne umiejętności tym, czym mamy szansę pozyskać wielu Klientów.

Ostatnio niezwykle modna stała się „rachunkowość online” czy oferta „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. W takiej sytuacji Odbiorcy nie muszą opuszczać budynku czy firmy, by ich sprawy zostały korzystnie załatwione. Księgowa z własnej inicjatywy pojawia się w ustalonym miejscu oraz odbiera wszystkie papiery do obliczeń. Jest w stanie też zostać w firmie, której pomaga oraz tam niezwłocznie dokonać rozliczeń.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Samodzielna firma jest wspaniałym rozwiązaniem dla księgowych, które od paru lat funkcjonują w tej dziedzinie oraz stąd nie planują obecnie podejmować zatrudnienia u kogoś. Utworzenie biura księgowego jest połączone jednakże z paroma wymogami, np. wysokimi wkładami środków finansowych. Koszt założenia swojego przedsiębiorstwa rachunkowego zależy zwłaszcza od miejsca, w jakim miałoby być ono położone. W centrum miasta wydzierżawienie lokalu biurowego będzie sporo kosztowniejsze aniżeli na obrzeżach. Trzeba wiedzieć, że przeważającą część druków można spokojnie załatwić przez Internet. Więc mobilne biuro księgowe jest naprawdę znakomitym wyjściem, w szczególności, gdy dopiero zapoczątkowujemy przygodę z pracą na własną rękę. Do uruchomienia biura księgowego konieczne są: zarejestrowanie niezależnej placówki, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego oraz podstawowe ubezpieczenie OC w wysokości przynajmniej 10 tysięcy euro.

Nie wolno dyktować Odbiorcom przypadkowym cen, przykładowo takich, które przyuważymy w taryfikatorach różnych firm. Taryfikator jest uwarunkowany paroma rzeczami: poważaniem firmy, lokalizacją przedsiębiorstwa i zakresem usług. Opracowywanie pełnej rachunkowości czasem może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Każdorazowo tworzy się podział na liczbę papierów.

Jeśli zamierzasz dowiedzieć się dużo więcej, wejdź w link tutaj – Księgowość

Ok