mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – jak kupić dom
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Angielski Toruń
30 sierpnia, 2020

Projektowanie ogrodu wymaga czasu oraz porządnego przygotowania. Nim ogród będzie pięknym miejscem, w którym odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki przyjaznej atmosferze, zawdzięczanej przez otoczenie pięknych roślin, krzewów i drzew, należy zadbać o podstawy i rozpocząć projekt ogrodu od zera. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I — to najważniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Zanim zabierzemy się do działania, warto jest mieć ułożony plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na który w szczególności należy zwrócić uwagę, jest sam teren, gdzie ma powstać projektowany ogród. Trzeba zgromadzić wszelkie informacje dotyczące tego, jak wygląda przestrzeń, jakie są jej granice oraz co już się na niej znajduje. Ta wiedza pozwoli sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co istotne, należy zorientować się we wszelkich czynnikach, które wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Są to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem pierwszych prac nad ogrodem, należ też wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Planowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma tylko ładnie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, w którym domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę należy wziąć także to, czy w projektowanym ogrodzie będą przebywać dzieci i zwierzęta oraz czy musi być przystosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto warto ocenić, czy konieczne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to warto ocenić w oparciu o przewidziany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich chcianych elementów w przestrzeni. W tym celu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest znaczące, by ogród stał się atrakcyjny, a jednocześnie zachowywał porządek oraz dawał użytkownikom pełną swobodę. Trzeba zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i nakreślić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Trzeba jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Części właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga również zadbania o możliwość swobodnego poruszania się. Trzeba zastanowić się, jak połączyć pojedyncze części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj zasadnicze jest rozplanowanie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które połączą każdy z tych elementów w spójną całość. Trzeba pamiętać, aby nie przesadzić z ilością ścieżek, ale też, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie można także wybrać typ nawierzchni, jaka posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już konkretnym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by uzyskać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się dobre książki, portale internetowe lub wiedza specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny warto tworzyć od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do domyślnego efektu tak, aby powstała spójna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Przydatne udogodnienia

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się konkretne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda docierała do skupisk roślin, krzewów i drzew, a zarazem nie zatapiała ich przesadnie oraz, aby przewody elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby oraz instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się w pierwszej kolejności. W czasie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, dlatego że każda z nich ma inne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają szeroką wiedzę w zakresie świata roślin. To właśnie projektant pomoże odpowiednio dostosować je do idei klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat ich wymagań siedliskowych oraz pielęgnacji, a także podpowie, jakie wielkości uzyskają w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się też na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez każdy z etapów projektowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto część firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji oraz sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, zawsze można liczyć na wsparcie z ich strony, aby raz zaprojektowany ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć na lata.

Strona używa cookies
Ok