Kurs na kierowcę pogotowia
11 lutego, 2021
Cykliczny serwis klimatyzacji w biurze i w domu
11 lutego, 2021

Jeśli chcemy, by ogród wspaniale wyglądał, najważniejszym elementem, który zachowa go w dobrym stanie jest nawadnianie. Nie wystarczy dbać o rośliny przycinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród potrzebuje wody, niestety zwykłe sposoby nawadniania nie dość, że zajmują sporo czasu i wysiłek, to jeszcze wymagają ciągłego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Średnio ocenia się, że tak samo jak z koszeniem trawy, nawadnianie ogrodu zajmuje najwięcej czasu wśród pozostałych czynności pielęgnacyjnych. Z uwagi na to powstały systemy nawadniania ogrodów, które nie tylko będą „pamiętały” o potrzebie nawodnienia roślin, ale też mogą dostosowywać ilość wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Każdy z nas to zna – używanie zwykłej konewki zabiera niezwykle dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w bardzo małym ogrodzie, ze względu na to większość z nas co najmniej podejmuje zakup węża ogrodowego. To o wiele wygodniejsze, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom możemy podpiąć wąż pod kran, co bardzo upraszcza dotarcie do każdego zakątka ogrodu, bez manewrowania z konewką i ciągłego dolewania wody. Do podlewania ręcznego możemy dołączyć pistolet, który umożliwia dostosowanie ciśnienia wody, a nawet zamknięcie wody bez potrzeby zamykania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które podczepia się pod wąż i które także ułatwiają nawodnienie ogrodu i znacznie zminimalizują wkład ludzkich rąk.

Jeśli zależy nam na znacznym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, lepiej zakupić system nawodnienia ogrodu. Jednym z najmniej skomplikowanych jest specjalny elektroniczny sterownik nakładany na kran, co umożliwia ustawianie momentu zraszania. Wadą tego sposobu są widoczne rozciągnięte po ogrodzie węże oraz niemożliwość powiększenia systemu.

Instalacje nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza , że musimy przyzywczaić się do widocznych. Instalacja większego systemu nawadniania sprawdzi się nie tylko w ogromnych ogrodach, ale też w niewielkich i całkiem małych. System nawadniania potrzebuje przyszykowania w postaci rozplanowania i instalacji całego systemu. Z reguły system umieszczany jest pod ziemią. Konieczne jest zainstalowanie programatora, systemów przenoszących wodę, podpięcia do instalacji wodnej w postaci zaworów, a także zraszaczy, które niezbędnych do rozlania wody po samym ogrodzie. Nie ma jednak reguły, że system ma być zamontowany przed powstaniem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Wśród zraszaczy ogrodowych wyróżniamy kilka odrębnych typów, które mogą posłużyć do nawodnienia ogrodu. Nadają się one bardzo dobrze jako część składowa systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są niezwykle znane dlatego że ich kluczową zaletą jest równomierne nawodnienie wybranej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające kształt strumienia sterowniki oraz dysze odpowiadają za siłę wody działają doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one stosunkowo niskie, a ich fundamentalną zaletą uznajemy to, że po wykonaniu czynności podlewania zanurzają się pod ziemią. Natomiast zraszacze niewynurzane są na stałe obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są wybierane, ze względu na to, że mogą zostać wyregulowane w zakresie 360o. Wspaniale zdadzą egzamin w podlewaniu trawników i posiadają wiele funkcji i są wyższe pod względem jakości w porównaniu do zraszaczy stałych. Szczególnie polecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Dalekosiężność wody może docierać 3-22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że możemy nawadniać w danym czasie zaledwie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą tworzeniu delikatnej mgiełki, z tego względu okażą się najlepsze w przypadku roślin, które nie potrzebują zbyt dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugim sposobem nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Zwykle stosowane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Z uwagi na to będą najlepsze do nawadniania drzew, żywopłotów ozdobnych krzewów i warzywników. Plusem takiego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, przez co nie ryzykujemy poparzenia roślin. Co więcej jest to system wyjątkowo ekonomiczny, z uwagi na ograniczenie marnowania wody. Linie kroplujące składają się z kabli ze specjalnymi kroplówkami, które sączą wodę. Kroplowniki maksymalnie wydajnie nawadniają rośliny dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Montuje się je tylko na małych przestrzeniach, do nawadniania małych rabat kwiatowych, skalniaków, czy niezbyt rozbudowanych żywopłotów. Ogromną zaletą jest możliwość łatwiej instalacji i samodzielnego wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące są najlepsze w głównej mierze w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie

 

Nawadnianie ogrodów Toruń

Strona używa cookies
Ok