sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklepy internetowe jak zrobić
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Projektowanie ogrodów – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Kupno domu dla wielu jest realizacją wieloletnich marzeń. Po latach życia w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Godzinami wertujemy oferty biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym gąszczu znaleźć tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Nad kilkoma tematami musimy się dogłębnie zastanowić.

Czego potrzebujesz?

Od tego należy rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli masz liczną rodzinę, dom mający 70 m² będzie zbyt mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przemyśleć należy też sprawę stanowiska garażowego. Teraz jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie niewielkiego garażu. Przemyśleć trzeba też rozmiar działki. . Niewielka będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie po to decydujemy się na dom. Wstępnie należy sprecyzować ogólne położenie. Nie każdemu pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej cichego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do centrum.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno decyzja zakupu nowego domu, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nieużywany budynek od dewelopera. Nowowybudowany dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje plusy. Bardzo często stoi on w zabudowanej okolicy. Pozwala to wnikliwie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy stacji paliw. Wiekowe, domy posiadają swój urok i urokliwe pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że remont takiego budynku pochłonie spore sumy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest pierwszorzędne. Budynek nie stoi w próżni. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto jest jej właścicielem, czy jest publiczna. Wszelkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z opłatami.

Okolica wpływa na cenę. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie Torunia są znacznie droższe niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować cenę nieruchomości na Stawkach czy w Grębocinie i zbliżoną nieruchomość w Kopaninie, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście istotne kwoty i w takim przypadku należy przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najistotniejsza sprawa do sprawdzenia. Priorytetowo należy zbadać, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Tę informację znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Warto przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przeczytanie dokumentów przed kupnem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo szczegółowo sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny powinien ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie warto żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgroźniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Kolejną kwestią o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie pleśni wymaga profesjonalnych preparatów i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu osób kluczowa jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi formami. Musimy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Gdy kupiliśmy używany dom, to trzeba upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to istotna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie należy przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z nieruchomością. W przypadku używanego domu należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

mieszkania.torun.pl

Strona używa cookies
Ok