Sprzątanie biur i zakładów pracy – cennik usług
11 lutego, 2021
Nawadnianie ogrodów
11 lutego, 2021

Zostanie kierowcą pojazdów uprzywilejowanych wymaga odpowiednich uprawnień. Według przepisów prawa konieczne jest podstawowe prawo jazdy w odpowiedniej kategorii, zezwolenie Starosty, potwierdzenie zaliczenia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Ponadto potrzebne są pozytywne wyniki badań lekarskich i psychologicznych, które potwierdzą możliwość kierowania pojazdami. Pełne szkolenie zapewnia uzyskanie wszystkich dokumentów. Dla kierowców, którzy zdobyli uprawnienia wcześniej w ofercie znajdują się uzupełniające szkolenia, które rozwinąć osiągnięte umiejętności. Żeby zapisać się na szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, specjalne przygotowanie nie są potrzebne. Jedynym wymogiem obok posiadania podstawowego prawa jady odpowiedniej kategorii jest ukończenie 21 lat. Same lekarskie badania można odbyć po zakończeniu szkolenia albo w jego czasie.

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie na pojazdy uprzywilejowane?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane interesuje w głównej mierze osoby, które planują kierować tymi pojazdami w pracy w służbach publicznych. Zawód kierowcy pojazdu uprzywilejowanego wiąże się z wysokim ryzykiem wypadku. Według kodeksu drogowego są sytuacje, gdy pojazd uprzywilejowany może nie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. W szczególnych sytuacjach nie musi zważać na sygnalizację świetlną oraz pionowe i poziome znaki, przy czym wymagane jest zachowanie przede wszystkim ostrożności. Ze względu na to osoba kierująca pojazdem uprzywilejowanym musi wyróżniać się szybką reakcją, sprawnością oraz opanowaniem. Dzięki temu uniknie niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Do pojazdów uprzywilejowanych zaliczamy wszystkie te, które wysyłają niebieskie, błyskowe sygnały świetlne oraz sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Między innymi są to pojazdy policji, straży pożarnej, miejskiej czy gminnej. Według przepisów ruchu drogowego są to też pojazdy ratownictwa medycznego, wodnego lub chemicznego. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane zainteresuje kierowców chcących zatrudnić się w Straży Granicznej, Służbie Celnej, Służbie Parku Narodowego oraz innych służbach bezpieczeństwa. Zdobywając takie uprawnienia można też kierować bankowozy i pojazdy przewożące wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane w pełni przygotuje kierowcę do zatrudnienia w tym charakterze.

Program i organizacja szkolenia

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane został przygotowany , by przygotowywał kierowcę na ryzykowne sytuacje w ruchu drogowym i wychodzenia z nich bez kolizji. Za pomocą technik ekstremalnej jazdy, kierowca utrzymuje większe bezpieczeństwo tak swoje, a także pasażerów albo osób trzecich potrzebujących pomocy. Szkolenie pokazuje niebezpieczne sytuacje, w jakich realna jest utrata kontroli nad pojazdem. Dzięki niemu kierowcy szlifują swoje umiejętności, których potrzeba do bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane oferowane jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E oraz w kat. C, C1, C+E. Podstawowy kurs przeznaczony jest dla wszystkich kierowców, natomiast szkolenie uzupełniające zostało skierowane dla kierowców, którzy mają już uprawnienia. W szkolenie wliczają się zajęcia praktyczne i teoretyczne oraz egzamin wewnętrzny. W tematach, jakie znajdują się w teoretycznych zajęciach są mechanizmy i skutki wypadków drogowych, podstawy psychologiczne uprzywilejowanego transportu oraz kierowanie pojazdem w niebezpiecznych warunkach. Ważnym segmentem jest też utrwalenie przepisów ruchu drogowego. Z kolei zajęcia praktyczne obejmują ćwiczenia na płytach poślizgowych.

Zaliczenie zajęć teoretycznych i praktycznych oraz egzaminu końcowego, skutkuje osiągnięciem zaświadczenia, które będzie bazą do odebrania zezwolenia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Otrzymanie zaświadczenia równa się z ukończeniem szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po dopełnieniu wszystkich formalności kierowca posiada uprawnienia do pracy na stanowisku kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.

Przed szkoleniem na pojazdy uprzywilejowane

Każdy kierowca chcący zaliczyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi uprzednio ukończyć 21 lat i prawo jazdy właściwej kategorii. Nie ma innych wymagań wstępnych. Najszybszą formą wpisania się na szkolenie, jest wypełnienie zgłoszeniowego formularza. Potrzebne szkoleniowe materiały oraz egzaminy zapewnia ośrodek szkolenia. Również wykonanie badań psychologicznych oraz lekarskich wlicza się w ofertę.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego kompleksowo przygotowuje i dostarcza profesjonalną wiedzę, dzięki rzetelnej kadrze instruktorów. Instruktorzy bazują na latach doświadczeń i wiedzy, które wytrwale przekazują kursantom. Przygotowany program szkolenia dzięki znakomitej organizacji i użyciu nowoczesnych technologii i narzędzi uczy kierowców prowadzenia pojazdu w ciężkich warunkach. Edukacja zgodna z aktualnymi normami, doskonałe warunki nauczania oraz przygotowana kadra instruktorów znających profesjonalne techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane fundamentem bezpiecznej jazdy i sprawnego uczestnictwa w ruchu drogowym w nawet najbardziej ekstremalnej sytuacji.

Już teraz zapisz się na:  Kurs na pojazdy uprzywilejowane

Strona używa cookies
Ok