Nawadnianie ogrodów
11 lutego, 2021
Ocieplenia natryskowe pianą
11 lutego, 2021

Główną korzyścią płynącą z używania klimatyzatora jest uchowanie najkorzystniejszej wilgotności powietrza oraz ciepła. Dzięki odpowiedniej temperaturze stajemy się bardziej skoncentrowani, spokojniej śpimy i odprężamy się oraz ogólnie funkcjonujemy. Z uwagi na to klimatyzacja została właściwie stałym elementem biur i częściej znajduje się w domach, a także w mieszkaniach. W zależności od funkcji, niektóre klimatyzatory czyszczą i jonizują powietrze, a to tez jest istotnym plusem. Chcemy przecież, by jakość powietrza była jak najlepsza. Aby jednak klimatyzator działał skutecznie przez wiele lat, niezależnie od częstotliwości jego eksploatacji, należy właściwie o niego troszczyć się, tj. cyklicznie go serwisować.

Dlaczego powinno się serwisować klimatyzator w biurze i w domu?

Klimatyzator oferuje nie tylko korzyści płynące z jego pracy, chcemy więc używać go bardzo długo. Podobnie jak wszystkie urządzenia, po czasie gromadzi kurz i zabrudzenia, dlatego czyszczenie jej ma znaczenie patrząc na jakość pracy i bezpieczeństwa. Zabrudzenie klimatyzatora w domu i w biurze może generować problemy techniczne. Co więcej ignorowanie zaleceń producenta może prowadzić do straty gwarancji. Zachowanie gwarancji jest istotne ponieważ klimatyzacja pracuje przez wiele lat. Chcemy przecież, żeby w tym czasie sprawowała się wydajnie. Częste mycie chroni przed awariami, co sprawia, że używanie klimatyzatora jest tańsze, dłuższe oraz znacznie bardziej efektywne. Likwidowanie wad naraża nas przecież na niechciane koszty, jakich nie lubimy ponosić.

Nieserwisowanie wiąże się również z ryzykowaniem zdrowia. Gromadzące się w środku biurowej albo domowej klimatyzacji kurz i brud, a także możliwe grzyby i pleśnie są groźne dla człowieka. To przez nie jesteśmy mniej odporni na alergie i choroby układu oddechowego. Dlatego też używanie klimatyzacji, która wydmuchuje powietrze pełne bakterii i drobnoustrojów zwiększa zagrożenie dla zdrowia zgromadzonych blisko osób. Z uwagi na to bazą bezpiecznej pracy klimatyzatora w domu i w biurze są okresowe przeglądy i pełne odgrzybianie i czyszczenie.

Jak wygląda serwis klimatyzacji w biurze i w domu?

Serwis klimatyzatora powinien być w głównej mierze szczegółowy. Nie wolno pominąć żadnej przestrzeni, nawet obudowy klimatyzatora. Przecież chcemy być pewni, że nigdzie nie jest uszkodzony i ciągle jest odpowiednio zamontowany. Niezwykle znaczące jest przejrzenie instalacji elektrycznych – w głównej mierze ich połączeń, a także elementów układu chłodniczego. Zwykle niezbędny jest również pomiar wydajności chłodzenia i ocena ciśnienia w czasie ssania i tłocznia przy pracy klimatyzatora. Po sprawdzeniu poszczególnych elementów instalacji, następuje precyzyjne czyszczenie filtrów, parownika, przewodów oraz kanałów, a także zmiana filtrów oraz innych części w razie konieczności. W czasie serwisu klimatyzatora mamy sposobność założenia części zamiennych. Równoczesnie odbywa się kompleksowe oczyszczanie i odgrzybianie. Istotnym elementem jest także sprawdzenie drożności systemu odprowadzania skroplin.

Wszystkie te czynności przeprowadzane podczas serwisu klimatyzatora w domu i w biurze to pewność, że klimatyzacja będzie pracowała sprawnie oraz bezpiecznie. Dzięki temu polepszy się jakość powietrza, gdzie nie będzie już kurzu, brudu albo bakterii. To szczególnie istotne biorąc pod uwagę na przykład alergików. Wyeliminowanie czynników chorobotwórczych oraz alergennych zapewnia użytkownikom klimatyzatorów bezpieczeństwo oraz komfort.

Ile razy w roku przeprowadzać serwis klimatyzatora i kto powinien go wykonać?

Regularność wykonywania serwisu klimatyzatora zależy od różnych czynników. Po pierwsze dobrze stosować się instrukcji producenta udzielającego gwarancji. Warto również ocenić przestrzeń, w której zamontowany jest klimatyzator i jego częstotliwość pracy. Gdy pracuje z rzadkimi przerwami albo nawet ciągle lub został zamontowany w miejscu o szczególnym zapyleniu, serwisowanie będzie konieczne częściej. Z reguły przyjmuje się, że klimatyzator w biurze i w domu trzeba serwisować ok. 2 razy na rok. Jeżeli klimatyzator jest częściej eksploatowany warto przeprowadzać trzy albo cztery przeglądy w ciągu roku. Zwykle jest to sprawa indywidualna i ze względu na bezpieczeństwo warto ocenić, czy częste serwisowanie będzie dla naszego klimatyzatora najlepsze.

Oczyszczanie klimatyzatora warto powierzyć profesjonalistom. Samodzielne oczyszczanie może być nie do końca dokładne. Zlecenie oczyszczenia klimatyzatora fachowcom zapewnia profesjonalne odgrzybienie i oczyszczenie. W taki sposób nie musimy się martwić, że jakiś element będzie przegapiony i nie będzie w pełni odkażony. Profesjonaliści stosują posiadające pożądane atesty chemiczne środki, które zlikwidują grzyby i bakterie, a sami serwisanci z pewnością mogą okazać świadectwa kwalifikacji.

Dzięki takim działaniom zyskujemy pewność, że serwis klimatyzatora w domu i w biurze jest rzetelny i kompleksowy. Okresowo oczyszczany klimatyzator na długie lata będzie zapewniał termiczny komfort w bezpieczny sposób.

Montaż i serwis klimatyzatorów w Toruniu

Strona używa cookies
Ok