Fryzjer – na co zwracać uwagę
28 listopada, 2019
Implanty stomatologiczne – Toruń
26 sierpnia, 2020

Przegląd systemów nawadniania ogrodów

Jeśli chcemy, żeby ogród ładnie się prezentował, najważniejszym elementem, który zachowa go w okazałym stanie jest nawadnianie. To za mało, by dbać o rośliny przycinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród wymaga wody, jednak zwyczajne sposoby podlewania nie dość, że zabierają czas i wysiłek, to jeszcze wymagają stałego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Średnio ocenia się, że podobnie jak z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu wśród innych czynności pielęgnacyjnych. Ze względu na to wymyślono systemy nawadniania ogrodów, jakie będą „pamiętały” za nas o konieczności podlania ogrodu, ale również mogą dopasowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Codzienne korzystanie ze zwyczajnej konewki pobiera zdecydowanie dużo czasu i sprawdzi się jedynie w bardzo małym ogrodzie, dlatego część osób co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To o wiele bardziej komfortowe, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom można podpiąć wąż pod kran, co o wiele ułatwia dotarcie do każdego zakątka ogrodu, bez manewrowania z konewką i stałego dolewania wody. Do podlewania ręcznego możemy dołączyć pistolet, który pozwala na dostosowanie ciśnienia wody, a nawet zatrzymanie strumienia bez potrzeby zakręcania kranu, a także specjalne ogrodowe zraszacze, które podpina się pod wąż i które także usprawniają nawodnienie ogrodu i zdecydowanie ograniczają nasz wkład pracy.

Jeżeli jednak myślimy o znacznym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, lepiej zakupić system nawodnienia . Jednym z najprostszych jest specjalny elektroniczny sterownik montowany na kran, co umożliwia automatycznie włączanie momentu zraszania. Minusem tego sposobu są widoczne rozciągnięte po powierzchni ogrodu węże oraz niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza jednak, że trzeba pogodzić się z widocznymi przewodami. Aplikacja większego systemu nawadniania będzie dobra nie tylko w największych ogrodach, ale też w średnich i mniejszych. System nawadniania wymaga zaangażowania w postaci rozplanowania i instalacji pełnego systemu. Zwykle system rozprowadzany jest pod powierzchnią. Wymagane jest podłączenie programatora, rur doprowadzających wodę, podłączonych do instalacji wodnej w postaci zaworów, a także zraszaczy, jakie posłużą do rozlania wody po całym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system musi być zainstalowany przed projektem ogrodu.

Nawadnianie ogrodu poprzez zraszacze ogrodowe

Pośród zraszaczy ogrodowych wyróżniamy kilka różnych rodzajów, jakie można zastosować do nawodnienia ogrodu. Nadają się one wspaniale jako część składowa pełnego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są mocno znane ze względu na to, że ich bazową zaletą jest równe nawodnienie wybranej części ogrodu. Wyposażone w nadające kształt strumienia sterowniki oraz dysze odpowiedzialne za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one dość niskie, ale ich podstawową zaletą jest to, że po ukończeniu pracy zanurzają się pod ziemią. Natomiast zraszacze niewynurzane są stale widoczne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – w głównej mierze sprawdzają się, dlatego że mogą być wyregulowane w obrębie 360o. Wspaniale zdadzą egzamin w nawodnieniu trawników i posiadają wiele funkcji i są lepsze jakościowo od zraszaczy stałych. Szczególnie polecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Dalekosiężność wody może dostać się do 3-22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że da się nawadniać w danym czasie jedynie wybrany sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą wytwarzaniu delikatnej mgiełki, z uwagi na to sprawdzą się dla roślin, jakie nie wymagają przesadnie dużej ilości wody.

Nawadnianie ogrodu liniami kroplującymi

Drugim sposobem systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Zazwyczaj wykorzystywane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Ze względu na to będą doskonałe do podlewania drzew, żywopłotów ozdobnych krzewów i warzywników. Korzyścią tego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza łodyg, liści ani kwiatów, dzięki temu nie ryzykujemy poparzenia roślin. Dodatkowo to system całkowicie ekonomiczny, z uwagi na zminimalizowanie marnowania wody. Linie kroplujące wykonuje się z przewodów z kroplówkami, jakie sączą wodę. Kroplowniki oszczędnie doprowadzają wodę do roślin dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Instaluje się je tylko na małych przestrzeniach, do podlewania minimalnych rabat kwiatowych, skalniaków, czy mało dużych żywopłotów. Ogromnym plusem jest możliwość łatwiej instalacji i wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące spisują się w głównej mierze w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

Projektowanie ogrodów Toruń

Strona używa cookies
Ok