DJ konferansjer na wesele – doskonała zabawa każdego gościa
9 grudnia, 2020
W jaki sposób wybrać gabinet kosmetyczny?
18 grudnia, 2020

Zostanie kierowcą pojazdów uprzywilejowanych wymaga odpowiednich uprawnień. Według przepisów prawa konieczne jest podstawowe prawo jazdy w odpowiedniej kategorii, zezwolenie Starosty, a także dokument ukończenia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Dodatkowo potrzebne są pozytywne wyniki badań lekarskich i psychologicznych, które potwierdzą zdolność kierowania pojazdami. Kompleksowe szkolenie zapewnia zdobycie wszelkich dokumentów. Dla kierowców, którzy posiadają już uprawnienia wcześniej w ofercie znajdują się szkolenia uzupełniające, które rozwinąć posiadane zdolności. Aby podjąć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, specjalne przygotowanie nie są potrzebne. Jedynym warunkiem obok posiadania tradycyjnego prawa jady odpowiedniej kategorii jest przekroczenie wieku 21 lat. Z kolei badania lekarskie można odbyć po zakończeniu szkolenia lub w jego czasie.

Dla kogo szkolenie na pojazdy uprzywilejowane?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane ciekawi zwłaszcza osoby, które planują prowadzić te pojazdy w pracy w służbach publicznych. Zawód kierowcy pojazdu uprzywilejowanego łączy się z większym ryzykiem kolizji. Według kodeksu drogowego są sytuacje, w których pojazd uprzywilejowany ma prawo nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. W szczególnych sytuacjach nie musi zważać na sygnalizację świetlną oraz pionowe i poziome znaki, przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Ze względu na to osoba kierująca pojazdem uprzywilejowanym musi odznaczać się szybką reakcją, umiejętnościami oraz opanowaniem. Dzięki temu uniknie niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Do pojazdów uprzywilejowanych wlicza się te, które nadają niebieskie, błyskowe sygnały świetlne oraz dźwiękowe sygnały o zmiennym tonie. Na przykład są to pojazdy policji, straży miejskiej, pożarnej albo gminnej. Według przepisów ruchu drogowego są to też pojazdy ratownictwa medycznego, chemicznego albo wodnego. Szkolenie zainteresuje też kierowców chcących podjąć pracę w Straży Granicznej, Służbie Celnej, Służbie Parku Narodowego oraz innych służbach bezpieczeństwa. Osiągając takie uprawnienia można też prowadzić bankowozy i pojazdy, które przewożą wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane w pełni przygotuje kierowcę do zatrudnienia w tym charakterze.

Program szkolenia

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane został wymyślony , żeby nauczył kierowcę reagowania na ekstremalne sytuacje drogowe i wyjeżdżania z nich bez kolizji. Stosując techniki ekstremalnej jazdy, kierowca utrzymuje większe bezpieczeństwo swoje, jaki i pasażerów czy innych osób wymagających pomocy. Szkolenie pokazuje ekstremalne sytuacje, kiedy realna jest strata panowania nad pojazdem. Na podstawie szkolenia kierowcy szlifują swoje zdolności, których potrzeba do bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane dostępne jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E oraz w kat. C, C1, C+E. Podstawowe szkolenie przeznaczone jest dla każdego kierowcy, natomiast szkolenie uzupełniające ułożono dla kierowców, którzy mają już uprawnienia. W skład szkolenia wliczają się zajęcia praktyczne i teoretyczne oraz egzamin wewnętrzny. W liście tematów, jakie znajdują się w zajęciach teoretycznych są mechanizmy i skutki wypadków drogowych, podstawy psychologiczne transportu uprzywilejowanego oraz kierowanie pojazdem w niebezpiecznych warunkach. Ważnym elementem jest też utrwalenie przepisów ruchu drogowego. Natomiast zajęcia praktyczne polegają na ćwiczeniach na płytach poślizgowych.

Ukończenie zajęć praktycznych i teoretycznych oraz egzaminu końcowego, skutkuje zdobyciem zaświadczenia, które jest bazą do odebrania pozwolenia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Otrzymanie zaświadczenia równa się z ukończeniem szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po dopełnieniu wszelkich formalności kierowca zdobywa uprawnienia do pracy w roli kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.

Co należy przygotować przed szkoleniem na pojazdy uprzywilejowane

Każdy kierowca chcący zaliczyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi mieć ukończone 21 lat i prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Nie ma innych wymagań wstępnych. Najwygodniejszą formą zapisania się na szkolenie, jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Niezbędne materiały szkoleniowe oraz egzaminy gwarantuje ośrodek szkolenia. Także zaliczenie badań psychologicznych oraz lekarskich wlicza się w ofertę.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego kompleksowo przygotowuje i przekazuje fachową wiedzę, dzięki rzetelnej kadrze szkoleniowców. Instruktorzy opierają się na doświadczeniu i wiedzy, które wytrwale przekazują kierowcom. Ułożony program szkolenia dzięki doskonałej organizacji i zastosowaniu nowoczesnych narzędzi i technologii przygotowuje kierowców do poruszania się w ekstremalnych warunkach. Kształcenie zgodne z obowiązującymi normami, świetne warunki nauczania oraz przygotowana kadra instruktorów znających techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane podstawą bezpiecznej jazdy i odpowiedzialnego udziału w ruchu drogowym w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane

Strona używa cookies
Ok