Okna pasywne Toruń
17 września, 2020
Optymalizacja stron internetowych na WordPress
17 września, 2020

Sklep internetowy przygotowany przez WordPress i WooCommerce

WordPress, jako obecnie jedna z najbardziej znanych oraz często wykorzystywanych platform do budowania witryn WWW posiada również dodatkową zaletę. Najlepsze dodatki dołączane są we wtyczkach, a za sprawą wtyczki WooCommerce to również narzędzie do zbudowania własnego e-sklepu. Dzięki temu, że WordPress pracuje w oparciu o własny CMS, czyli system zarządzania treścią, jest prosty we współpracy dla użytkowników oraz pozwala na budowanie stron i sklepów internetowych bez potrzeby posiadania specjalistycznej programistycznej wiedzy.

WooCommerce jest absolutnie kompatybilną z WordPressem wtyczką, która przerabia witrynę WWW na WordPressie w sklep internetowy. Jej obsługa, szczególnie że jest również po polsku, jest stosunkowo prosta oraz daje dużo możliwości. Poprzez nią można wstawiać produkty, ich opisy oraz szczegółowe dane, grafiki, ceny, a nawet dostępność w magazynie. Z kolei klienci sklepu zyskują funkcję koszyka oraz w szybki oraz bezpieczny sposób nabyć dostępne produkty.

Z jakiego powodu warto budować sklep internetowy korzystając z WooCommerce?

Wtyczka WooCommerce powstała dla użytkowników WordPressa, z tego powodu została dopasowana do jego potrzeb, a jej instalacja jest bardzo łatwa. Oprócz tego sporo motywów oraz szablonów jest w pełni zgodnych z WooCommerce, dzięki czemu graficzna oprawa, rozmieszczenie elementów czy działanie sklepu na WordPressie jest proste do zmieniania. Wszystko, czego potrzeba to podstawowy zakres wyobraźni i wiedzy, żeby stworzyć sklep internetowy dostosowany do potrzeb, a oprócz tego ciekawy wizualnie oraz przyjazny dla użytkowników.

Co szczególnie istotne, projektując sklep internetowy w oparciu o WooCommerce zdobywa się totalną kontrolę nad całym sklepem. To wyróżnia WooCommerce w porównaniu do sklepów internetowych abonamentowych, to bezproblemowe  modyfikacje funkcjonalności i wyglądu sklepu, dzięki pomocy specjalistów. E-sklepy na WordPressie są tak popularne, że w razie kłopotu można nie tylko zwrócić się o pomoc profesjonalnych firm, ale również szukać wśród grup, na blogach czy forach pomocy fachowców oraz osób, które uprzednio mogły spotkać się z podobnym problemem.

Plusem WooCommerce jest także to, że zawiera szeroki zakres własnych, rozbudowanych dodatków. Popularność sklepów internetowych na WordPressie sprawia, że developerzy bezustannie tworzą osobne dodatki i wtyczki dedykowane WooCommerce. To oznacza, że jeśli sklep potrzebuje jakiejś funkcjonalności, przeważnie wystarczy przejrzeć gotowe rozszerzenia oraz bardzo możliwe jest to, że odpowiadające na potrzebę do pracy pożądane rozszerzenie można podłączyć od dawna. Ponadto WooCommerce regularnie eliminuje konflikty między dodatkami oraz szablonami w czasie aktualizacji.

Uruchomienie e-sklepu poprzez WordPress

Podłączenie WooCommerce do WordPressa jest absolutnie proste. Wszystkim, co trzeba zrobić to w dziale wtyczek odnaleźć WooCommerce. Po instalacji wtyczki, w pasku administratora pojawiają się dodatkowe opcje, dzięki którym możliwe jest uzupełnianie produktów, kierowanie zamówieniami czy płatnościami oraz przechowywanie danych o klientach. Oprócz tego dostępne są także statystyki, raporty oraz analizy sprzedaży.

Trzeba mieć jednak na uwadze to, że nie wszystkie funkcjonalności WooCommerce są całkowicie darmowe. O ile bezpłatna wersja zapewnia naprawdę sporo, niektóre przydatne w e-sklepie opcje mogą wiązać się z opłatami. Dla przykładu płatne rozszerzenia dotyczą obsługi płatności internetowych, integracji z kurierami, sklepami portali społecznościowych (np. sklep na Facebooku), Allegro, czy rozwiniętych funkcji mechanizmów ofert lub rekomendacji. Część płatnych funkcji posiada darmową wersję, jednak może być tak, że do najwydajniejszego działania sklepu na WordPressie najlepsza okaże się wtyczka płatna.

Bezpieczeństwo i wsparcie sklepu na WordPressie

Bezpieczeństwo e-sklepu to istotna kwestia. Sam WooCommerce oraz WordPress są stale udoskonalane przez twórców, ze względu na co są uznawane za bezpieczne. Kłopotem mogą okazać się jednak dodatkowe wtyczki, które nie za każdym razem są w pełni dopasowane, za sprawą czego mogą w pewnym zakresie tworzyć dojście do sklepu. Ze względu na to, warto wybierać ograniczoną ilość rozszerzeń, przede wszystkim tych najbardziej koniecznych do stworzenia sklepu. By zagwarantować bezpieczeństwo e-sklepu stworzonym przez WooCommerce i WordPress najlepiej na bieżąco aktualizować wotywy i wtyczki. Aktualizacje przeważnie skierowane są na usuwanie luk i błędów. Oprócz tego dojście do konta administracyjnego oraz serwera FTP powinien posiadać głównie właściciel sklepu oraz ewentualnie osoby wsparcia technicznego. Ponadto hasła powinny być zawsze wysoko skomplikowane, żeby zapewniały większe bezpieczeństwo e-sklepu.

Warto także wybrać solidny hosting z opcją tworzenia kopii danych oraz pomoc fachowców. Wsparcie techniczne może okazać się nieoceniona, jeżeli pokaże się problem, z którym ciężko będzie poradzić sobie samemu. Oprócz współpracy z fachową firmą, która trudni się pomocą techniczną do WordPressa, wiele opracowań kłopotów znajduje się na blogach i forach internetowych lub na grupach. Niekiedy wystarczy zostawić pytanie oraz poczekać na odzew. Jeżeli jednak problem wymaga szybkiej naprawy, lepiej sięgnąć po pomoc ekspertów.

Sklep internetowyBlackSoft sklepy internetowe

Strona używa cookies
Ok