Sklep internetowy przygotowany przez WordPress i WooCommerce
17 września, 2020
Biuro rachunkowe i Księgowość online
21 września, 2020

Optymalizacja stron internetowych na WordPress

WordPress zapewnia wiele opcji pod względem tworzenia stron WWW, ich budowania oraz prowadzenia. Dzięki możliwościom WordPressa powstają strony, które da się bez przeszkód rozwijać również z uwagi na pozycjonowanie. Aby optymalizacja witryny WWW na WordPressie była skuteczna, warto sięgnąć po różne narzędzia i wtyczki zaprojektowane do optymalizacji oraz {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Pierwszym narzędziem bardzo przydatnym do optymalizacji stron WWW jest stworzony przez Google Page Speed Insight. To narzędzie głównie ocenia czas, jakiego potrzebuje przeglądarka, aby wyświetlić stronę . Na podstawie danych Google wskazuje ocenę w skali od 0 do 100 punktów. I choć sam Page Speed nie poprawia pozycji, tak mała ocena punktowa może wywołać jej obniżenie. To co istotne w funkcjonowaniu tego narzędzia, to kompletna analiza elementów, które wpływają na ten albo inny wynik. Dzięki temu wiadomo, które elementy wymagają naprawy. Między innymi warto pomniejszać rozmiary obrazów, eliminować elementy blokujące renderowanie, usuwać niestosowane już kody CSS, JavaScript albo wtyczki.

Google Lighthouse

Szczególnie rozbudowanym narzędziem optymalizacji stron na WordPress jest też narzędzie Google Lighthouse, umieszczone bezpośrednio w przeglądarce. Funkcjonuje podobnie do Page Speed Insight, ale jest trochę bardziej rozszerzone, z uwagi na obecność 5 kategorii. Kategorią pierwszą jest performance, czyli wydajność witryny. Analizuje stronę z uwagi na jej działanie. Ocenia m.in. czas wyświetlenia witryny, wykrywa nieużywane kody CSS, JavaScript, pokazuje elementy konieczne do naprawy, aby zwiększyć wydajność. Drugim parametrem jest dostępność. W tym obszarze ważna jest wygoda użytkownika. Analizowane są między innymi opisy alternatywne, zrozumiałość języka oraz wyraźna struktura.

Kolejny parametr – best practices – analizuje funkcjonalność witryny internetowej pod względem zachowań użytkowników. Dla przykładu określa możliwość wstawiania haseł poprzez wklejanie, sprawy techniczne jak właściwe rozmiary pokazywanych obrazów oraz poprawne użycie kodów HTML. Google Lighthouse analizuje stronę też pod względem SEO. Bada między innymi zastosowanie meta opisów i atrybutu alt dodawanego do obrazów. Piąta kategoria, czyli PWA (Progressive Web App) ma za zadanie oceniać, czy strona internetowa posiada funkcję aplikacji dostępnej offline oraz czy poprawnie działa w formie uproszczonej. Tak dokładny audyt pokazuje niedoskonałości, które należy poprawić w kierunku optymalizacji witryny WWW na WordPressie.

Test My Site with Google

Test My Site w przeciwieństwie do Page Speed oraz Lighthouse skupia się w głównej mierze na mobilnych urządzeniach. Najważniejszej ocenie podlega czas wyświetlenia strony oraz sposób wyświetlania jej na telefonach. Test My Site produkuje szczegółowy raport pokazujący co należy naprawić. Między innymi wskazuje zasoby blokujące renderowanie, sprawność JavaScript, a także podpowiada wyłączenie niepotrzebnych narzędzi. Ta funkcja pokazuje także ulepszenia, które pomogą dopasować stronę do wymagań użytkownika, na przykład uruchomienie witryny offline dostępnej ze wszystkich urządzeń. Test My Site with Google pokazuje także usprawnienia związane z takimi działaniami, jak bezproblemowa rejestracja, logowanie oraz płatności. Google gwarantuje szeroki zakres narzędzi pokazujących istotne usprawnienia korzytnie wpływające na optymalizację witryny WWW.

Wtyczki optymalizacji stron na WordPressie

Obok narzędzi proponowanych przez Google do optymalizacji stron na Wordpresie da się zastosować także zaprojektowane w tym celu wtyczki. Używając WordPressa uzyskuje się dostęp do darmowych oraz płatnych wtyczek, które zawierają wiele funkcjonalnych dodatków, poprawiających witryny WWW. Wtyczki związane z optymalizacją mają za zadanie wprowadzanie funkcji, które oddziałują na jakość strony.

Autoptimize – celem tej wtyczki WordPressa jest optymalizacja z zakresu kodów HTML oraz CSS. Za pomocą tej wtyczki usuwane są nieużywane znaki HTML. Za jej pomocą możliwa jest także optymalizacja czcionek i obrazów. Poza tym wtyczka Autoptimize przekłada skrypty w stopkę, w ten sposób pomniejsza czas ładowania samej strony.

Yoast SEO – to wtyczka, jaka analizuje strony, podstrony, wpisy itp. pod względem poprawności SEO np. słów kluczowych, atrybutów alt, meta danych albo parametrów title. Dzięki tej wtyczce możliwa jest edycja tych elementów, a sama wtyczka pokazuje poprawnie wykonane elementy oraz takie, które należy poprawić w treści, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty optymalizacji witryny WWW na Wordpresie.

W3 Total Cache – wpływa na czas ładowania witryny. Za pomocą generowanych reguł usprawnia wydajność witryny dzięki czemu wczytuje się ona o wiele szybciej. Zarządza budowaniem cache (pamięci podręcznej), jej usuwaniem oraz na redukcję kodów np. CSS oraz HTML. W ten sposób przeglądarka zachowuje pliki statyczne w trakcie pierwszego wejścia na stronę, a przy kolejnych wejściach wyświetla ją bez obciążania serwera www.

Pozycjonowanie stron

Strona używa cookies
Ok