Ocieplanie dachów
17 września, 2020
Sklep internetowy przygotowany przez WordPress i WooCommerce
17 września, 2020

Okna pasywne Toruń

Okna pasywne w budownictwie

Najważniejszą korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która pozwala na redukowanie wydatków na ogrzewania. Tym wśród najbardziej znaczących elementów wskazujących na efektywność takiego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność cechuje się przede wszystkim wysoką termiczną izolacją. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zwykle nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym lepsza izolacja. Głębokość okien energooszczędnych wynosi ok. 88-120mm, ale ich pakiety szybowe zwykle są trzyszybowymi pakietami. Dla uwydatnienia rezultatu w budownictwie pasywnym używania jest również pianka PUR (poliuretanowa o takich samych właściwościach termicznej izolacji. Jeżeli chodzi o budowę ram pasywnych okien, przeważnie spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są typy okien pasywnych?

Zdecydowanie największą popularnością w budownictwie pasywnym nadal cieszą się pasywne okna PCV. Tego typu okna są wybierane ze względu na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe czyszczenie oraz całkiem niską cenę. Aby okna PCV mogły być uznane za pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg posiadania 6 wewnętrznych komór oraz zamieszczenia specjalnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest przy zastosowaniu pasywnych okien drewnianych. Okna drewniane są zwykle wybierane ze względu na elegancję i estetykę. Z reguły, żeby były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Kolejnym rodzajem pasywnych okien są okna aluminiowe. Podobnie jak w przypadku pasywnych okien drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wytyczne, jednak ich podstawową zaletą jest zdolność powstawania w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej korzystne właściwości termo izolacji, dlatego niezbyt często wykorzystuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej nabyć okna drewniano-aluminiowe, jakie zawierają w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego typu oknach pasywnych ramy przygotowywane są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Mówiąc o oknach pasywnych zawsze kierujemy uwagę na ich zaletę termoizolacji. Niska utrata ciepła jest szczególną zaletą w porównaniu do do środków pieniężnych przeznaczanych na utrzymanie optymalnej temperatury w środku pomieszczeń. Minimalne straty ciepła gwarantują obniżenie wykorzystania systemów cieplnych w zimie oraz klimatyzacji w czasie lata. Za sprawą zastosowania pasywnych okien mniej wydamy na dogrzanie wnętrza albo ochłodzenie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z założeniem pasywnych okien będzie większy niż w przypadku nieenergooszczędnych okien, zyski wynikające z dobrej izolacji termicznej oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną należy wspomnieć także o dobrej izolacji akustycznej. Dobrze wstawione pasywne okna niezwykle wydajnie odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam komfort. Inną zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń oraz osłonę przed wilgocią i rozwojem grzybów i pleśni. Dobrze wskazać na korzyści wynikające z budowy pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na rozbicie, z kolei wzmocnione okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć nabywając pasywne okna?

Oczywiście w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty popierające klasę danego produktu. Należy ocenić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, szerokość ramy czy surowiec, z którego będzie ono stworzone. Warto także zastanowić się nad dopasowaniem uszczelek i okien, jakie mają szczególny wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też właściwą wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dopływ czystego powietrza i jednocześnie nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym aspektem jest właściwie montaż okna. Nic nie znaczące będą wspaniałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały i okucia antywłamaniowe, jeśli okno nie zostanie zaaplikowane w prawidłowy sposób. Warto w tym wypadku zdecydować się na wynajęcie fachowca, jaki wykona pracę solidnie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do powstawania termicznych mostków, gdzie będzie uciekało ciepło. To w mocno obniży wydajność okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze cechy.

Obok dobrego montażu należy przemyśleć usytuowanie okien na etapie projektu domu. Jeżeli zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien i czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania i potrzeby użycia dodatkowej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Strona używa cookies
Ok