Implanty zębów w jeden dzień – Gabinet stomatologiczny Toruń
12 lutego, 2021
Chirurgia stomatologiczna – jakie zabiegi ?
12 lutego, 2021

Leasing jest formą opłacania łączącą w sobie równolegle pożyczkę oraz dzierżawę. Na podstawie umowy podpisanej z podmiotem finansującym (lesingodawcą) możliwe jest korzystanie z środka trwałego. Leasingodawca wykupuje wskazany w umowie przedmiot, a następnie przekazuje go leasingobiorcy, który używa go płacąc za raty leasingowe. W chwili końca umowy istnieje możliwość, by wykupić przedmiot leasingu na własność, a sama kwota zakupu będzie niższa niż rynkowa wartość.

Zwykle przedmiotem leasingu jest rzecz nieruchoma lub ruchoma, służąca zarabianiu. Z uwagi na to przedmiotem leasingu może być zostać np. lokal, maszyny i linie produkcyjne, biurowy sprzęt, komputery itp. Najczęstszym środkiem trwałym branym w leasing dla firm są auta osobowe oraz ciężarowe i to na nie, łatwo znaleźć sporo ofert.

Typy leasingu dla firm

Istnieją dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. Podejmując decyzję o wzięciu środka trwałego w leasing, trzeba rozważyć, jaka opcja okaże się korzystniejsza. W operacyjnym leasingu dla firm VAT dodawany jest wspólnie z następnymi ratami. Plusem tej odmiany leasingu jest to, że większość wydatków można zawrzeć w kosztach uzyskania przychodów. Na przykład dla aut będzie to oprócz raty leasingowej, opłata początkowa, zakupy paliwa, przeglądy techniczne lub zakup wyposażenia.

Chociaż leasingobiorca zobowiązany jest do opłacania rat leasingowych, na czas okresu umownego sam przedmiot pod leasing jest własnością podmiotu finansującego, z tego powodu nie można wskazać go jako swojego w ewidencji. Ponadto operacyjny leasing dla firm wymaga określenia czasu umowy na co najmniej 40% czasu amortyzacji środka trwałego leasingu.

W przeciwieństwie do tego, leasing finansowy umożliwia wprowadzenie odpisu amortyzującego, dlatego że przedmiot pod leasing od początku jest własnością leasingobiorcy. Umowę przygotowuje się na czas określony, jednak nie trzeba ustalać czas minimalnego jej trwania. Da się więc podpisać umowę na czas zgodny z potrzebą. Kolejną różnicą jest to, że w przypadku leasingu finansowego dla firm pełen VAT opłacany jest razem z pierwszą ratą leasingową. Z kolei do kosztów uzyskania przychodu dodaje się zaledwie odsetki z rat, a nie całe raty.

Kiedy można wziąć leasing na firmę?

Leasing dostępny jest nawet dla firm, jakie właśnie założyły działalność gospodarczą. Możliwość przyznania leasingu zależy od oferty podmiotu finansującego oraz środka trwałego, który przedsiębiorca planuje leasingować. Niektórzy leasingodawcy udostępniają możliwość leasingu dla firm już od pierwszego dnia działalności. Dla przeważającej części podmiotów finansujących minimum to 3 miesiące od dnia rozpoczęcia działalności. Od pierwszego dnia działalności najłatwiej wziąć leasing na samochód dostawczy lub osobowy. W przypadku innych środków trwałych takich jak maszyny czy lokale przeważnie minimalny okres posiadania firmy to pół roku, chociaż z reguły wynosi nawet całego roku. Firmom z długim stażem pracy znacznie łatwiej wziąć leasing.

Korzystanie z środka trwałego pod leasing

Każdy przedmiot w leasingu dla firm powinien zostać od razu obowiązkowo ubezpieczony na koszt leasingobiorcy. Wszelkie pojazdy muszą mieć wykupione AC, a sprzęt i maszyny muszą zostać ubezpieczone od kradzieży i zniszczeń. Wydatki serwisu i reparacji także należą do leasingobiorcy, chyba że umowa określa, że w ratach dodane będą koszty serwisu. Ważne jest, by po skorzystaniu z leasingu dla firm, wszelkie naprawy wykonywał serwis autoryzowany. Zazwyczaj nie jest istotne, kto będzie korzystał z środka trwałego w leasingu, o ile przedsiębiorca nie planuje wynajmować ani użyczać go kontrahentom czy klientom.

Leasing dla firm – dlaczego warto?

Główną korzyścią wzięcia leasingu dla firm jest pomniejszenie podatku z uwagi na dodanie rat leasingowych w koszty uzyskania przychodu. Znaczącym plusem jest także ustawienie wysokości rat spłaty. Dodatkowo jest to bardziej opłacalne w porównaniu do kredytu. Znacznie łatwiej zdobyć leasing tak samo z uwagi na formalności, jak i samych zabezpieczeń, a w chwili, kiedy przedsiębiorca zechce wziąć kredyt na odrębny cel, regulowanie rat leasingu nie zmienia zdolności kredytowej. I chociaż leasing dla firm definiują twarde zasady umowne, co do czasu trwania, a sam przedmiot zazwyczaj nie należy do firmy, warto przemyśleć podjęcie leasingu.

Wygaśnięcie umowy leasingowej

Aspektem, który zdaje się szczególnie istotny to możliwość zakupu na własność środka trwałego leasingu. Zwłaszcza w sytuacji leasingu dla firm z niewielkim wykupem. Wtedy środek trwały można kupić niższym kosztem niż jego rynkowa wartość. Ponadto zakup przedmiotu leasingu dla firm można włączyć w koszty uzyskania przychodu, a do tego odliczyć od niego VAT. Obok tego do samych kosztów można dodać także wszelkie koszty powiązane z korzystaniem. Dodatkowym plusem jest to, że w wielu przypadkach po ukończeniu jednego leasingu, prościej postarać się o kolejny leasing dla firmy.

http://kredyty.torun.pl/leasing/

 

Strona używa cookies
Ok