Najlepszy leasing dla firmy
12 lutego, 2021
Sprzedaż lub najem mieszkania dzięki przedstawicielowi biura nieruchomości
15 lutego, 2021

Większość osób zagadnienie „chirurgia stomatologiczna” kojarzy z litrami rozlewającej się krwi, ciężkimi operacjami i powikłaniami. Tak naprawdę to diaboliczne widzenie chirurgii stomatologicznej jest zupełnie niepotrzebne. Operacyjne leczenie jamy ustnej opiera się bowiem na nieinwazyjnym wykrywaniu ognisk zapalnych. Ta metoda leczenia jest wsparciem dla leczenia kanałowego i periodontologicznego. Wysokie kwalifikacje i umiejętności współczesnych dentystów a także nowoczesny sprzęt powodują, że leczenie nawet krytycznych przypadków stało się możliwe i w pełni bezpieczne. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia, zamiast obawiać się odwiedzin u chirurga, możemy być pewni, że raz na zawsze i bezpiecznie unikniemy kłopotów z uzębieniem. Dzięki odpowiednim metodom leczenia rany  goją się szybciej. Współczesne metody znieczulenia, np. znieczulenie komputerowe to pewność, że zabieg przebiegnie bez bólu.

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą cząstki medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej także zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują zawiłe przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to również kuracji długotrwałych stanów zapalnych oraz ekstrakcji zębów mądrości, eliminacji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają wspólny zakres działania, jednak to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się leczeniem tylko w obrębie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, więc jest bardziej rozległym pojęciem.

Jakie zabiegi przeprowadza się z udziałem chirurga?

Najczęstszymi operacjami wykonywanymi chirurgicznie są usunięcia zębów, a w szczególności tzw. zębów mądrości. Chirurgicznie traktuje się również zęby zatrzymane w łuku zębowym, lub jeszcze nie wyrżnięte. Za pomocą operacji chirurgicznych leczy się także wszelkiego rodzaju ropnie, torbiele a także przetoki ustno-twarzowe. W zaciszu gabinetu chirurga stomatologii często przeprowadza się także m. in. podcięcia wędzidełka warg i języka.

Bardzo istotną kwestią obecnej stomatologii jest także wypełnianie ubytków. Jeśli zamierzamy cieszyć się zdrowymi zębami, musimy zadbać o to, by odpowiednio zagospodarować puste miejsca po wyrwanych zębach. Jeżeli to zbagatelizujemy, możemy nabawić się deformacji szczęki, zaniku kości oraz wielu skutków ubocznych. Zapobiega się tym nieprzyjemnościom również w klinikach chirurgii stomatologicznej. Wykonywane są operacje  z zakresu przygotowania do noszenia protez i implantów. Do takich działań należy również wycinanie torbieli twarzoczaszki oraz leczenie stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy trzeba bać się zabiegów chirurgicznych?

Mnóstwo pacjentów bardzo denerwuje się przed operacją u chirurga stomatologii. Zazwyczaj wyobrażamy sobie trudny zabieg. Chcąc dobrze przygotować się do operacji, a także sprawdzić, co nas czeka, najczęściej poszukujemy informacji na forach internetowych. Niestety, nie są to rzetelne źródła informacji. Wiele osób na forach pisze o ekstremalnych przypadkach- rozchodzące się szwy, mocne krwawienia- takie przypadki zdarzają się sporadycznie. Współczesna technologia jest na bardzo zaawansowanym poziomie, a operacje z zakresu chirurgii stomatologicznej są codziennością dla każdego dobrego specjalisty.  Jedyną rzeczą, która może cię przerazić podczas operacji chirurgii dentystycznej, to nieco dziwne odczucia np. podczas ekstrakcji zębów- ciągnięcie ale na pewno nie ból! Zabiegi przeprowadza się przy użyciu mikroskopu. Jama ustna jest często dezynfekowana za pomocą ozonu, co zmniejsza do zera możliwość występowania zakażeń.

Wybierz znieczulenie

Nowoczesne metody znieczulenia są tak rozmaite, że mnóstwo pacjentów w momencie dokonania wyboru ma spory dylemat. Dlatego opłaca się ten temat przemyśleć nieco wcześniej, żeby uniknąć dodatkowego stresu przed operacją.

Nowoczesne gabinety mają do dyspozycji najczęściej następujące znieczulenia: „magiczna rózdżka”, narkoza, gaz rozweselający, znieczulanie ozonem. Istnieje także duży wybór formy znieczulenia: znieczulenie w sprayu/ żelu lub preparat znieczulający aplikowany za pomocą strzykawki. Możliwość wyboru jest duży, zatem warto dobrać metodę do indywidualnych preferencji. Osoby, które boją się igieł, powinny przemyśleć znieczulenie przy użyciu „magicznej różdżki”- znieczulenie jest podawane przy użyciu komputera, który w sposób delikatny aplikuje lek w dziąsła. Pacjent nie ma wtedy niekomfortowego uczucia bolesnego „wtłaczania” leku. Preparat ten nie odbiera również czucia w twarzy. Jest to znieczulenie dedykowane osobom, u których paraliż podniebienia powoduje ataki paniki. Bardzo często wybieranym znieczuleniem jest też gaz rozweselający. Pacjentowi podaje się podtlenek azotu z tlenem. Bardzo często gaz ma owocowy zapach, dlatego jest to dosyć przyjemny sposób znieczulania. Po inhalacji gazem pacjent staje się śpiący, nieco otępiały, zrelaksowany.

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj , zastanów się także, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do zastosowania znieczulenia. Najczęstsze przeciw wskazania, to stosowanie preparatów rozrzedzających krew oraz uczulenia na konkretne preparaty, czy jedzenie. Jeżeli jesteś w ciąży, również należy powiadomić o tym stomatologa, chociaż zasadniczo nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania znieczulenia u ciężarnych.

Jak przygotować się do zabiegu

Po pierwsze zanim udasz się do gabinetu chirurgii dentystycznej, powinieneś zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeżeli czeka cię zabieg usunięcia zęba, powinieneś mieć też wykonane zdjęcie RTG obu szczęk. Przed zabiegiem dobrze jest również zjeść dosyć obfity – po zabiegu nie będziesz mógł jeść przez kilka godzin a z pewnością będziesz dosyć mocno osłabiony.

Ponieważ operacje chirurgiczne wiążą się z utratą krwi, powinniśmy się upewnić, że przyjmowane przez nas leki nie są rozrzedzające. Nie wolno także pod żadnym pozorem wcześniej pić alkoholu, bo może on spowodować, że znieczulenie przestanie działać.  Dodatkowo napoje wysokoprocentowe mogą rozrzedzić krew i zwiększyć ryzyko krwotoków. Na 12 godzin przed operacją trzeba też zrezygnować z palenia papierosów. Bardzo ważnym aspektem zaplanowania zabiegu jest zgranie zabiegu z cyklem miesiączkowym u kobiet. Operacja nie może mieć miejsca 2 dni przed początkiem miesiączki ani w dwóch pierwszych dniach jej trwania. Jest to spowodowane podawaniem pacjentom silnych środków, które mogą prowadzić do krwotoków.

Istotne jest też postępowanie po operacji. Najtrudniejsze bywają zazwyczaj 2-3 doby po zabiegu, zanim rana nieco się wygoi. Po opuszczeniu gabinetu, nie należy nic jeść. Silne znieczulenie może cię też otumanić, dlatego nie wsiadaj po zabiegu za kierownicę- możesz spowodować wypadek. Musisz także pamiętać o idealnej higienie jamy ustnej- zęby szoruj miękką szczoteczką, omijając okolice rozcięcia. Przez kilka dni zrezygnuj z płynu do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu. Zamiast tego warto płukać usta wystudzonym naparem ziołowym z szałwii. Szałwia lekarska ma działanie dezynfekujące, zapobiegające infekcjom i zakażeniom, dlatego pomoże ci w utrzymaniu odpowiedniej higieny przez pierwsze dni po operacji. Na początku po zabiegu może również występować obrzęk- w takiej sytuacji zastosuj okłady z lodu.

Więcej informacji  i cennik zabiegów na : Chirurgia szczękowa Toruń

Strona używa cookies
Ok