Sprzedaż lub najem mieszkania dzięki przedstawicielowi biura nieruchomości
15 lutego, 2021
Zalety i rodzaje pomp ciepła
16 września, 2021

Stomatolog chirurg szczękowy wykonuje wiele odrębnych, zwykle najtrudniejszych zabiegów wśród zabiegów stomatologii. Dotyczy to niwelowania chorób jamy ustnej, szczęki, miękkich tkanek czy twarzoczaszki. To są zabiegi z dziedziny leczenia wad zgryzu, usuwania zapalnych stanów, eliminowania torbieli czy guzów, plastyki tkanek miękkich oraz kostnych. Stomatolog chirurg szczękowy poza tym aplikuje implanty. Do zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa należy usuwanie ósemek, chirurgiczna resekcja zęba oraz sterowana regeneracja kości pod implant zębowy, a także jego wszczepienie.

Wyrywanie ósemek

O ile ósemki rosną w jamie ustnej człowieka jako ostatnie, zwykle wywołują dużo trudu. Zdaniem chirurga stomatologa właściwie umiejscowionych zębów się nie narusza. Niekiedy są jednak pewne czynniki, jakie wskazują na to, że nieuniknione jest wyrwanie ósemki. W takiej sytuacji powinno się udać się do chirurga stomatologa , który zaradzi na problem.

Czasem proces wychodzenia ósemek jest niepoprawny na przykład przez brak miejsca dla zębów. Ósemki, które nie mogą poprawnie wyjść, naciskają na inne zęby. W ten sposób powodują zazwyczaj ból i przesunięcia pobocznych zębów. Za mała ilość miejsca w jamie ustnej dla konkretnych zębów może wywoływać problemy podczas pełnego otwierania ust. Dla pacjenta to pewien dyskomfort, którego należy się pozbyć.

Wyrwanie ósemek przez chirurga stomatologa konieczne jest także wtedy, gdy ząb psuje próchnica. Ta przypadłość może szybko atakować inne zęby, z uwagi na to powinno się wyeliminować jej źródło. Zdarza się też tak, że w pobliżu zęba powstaje nieodwracalny stan zapalny dziąsła, zazwyczaj spowodowany właśnie zmianami próchniczymi. W takiej sytuacji ekstrakcja ósemki przez chirurga stomatologa szczękowego okazuje się ostateczną możliwością eliminacji problemu.

Resekcja chirurgiczna zęba w klinice stomatologicznej

Zabieg endodontyczny jest oceniany jako niezwykle precyzyjnym zabiegiem, a endodonta, czyli stomatolog, który robi leczenie kanałowe, w tym celu używa mikroskopu, zdarza się, że niełatwo jest dojść do każdego z rozwidleń kanału zębowego. W takiej sytuacji niezbędna jest resekcja zęba. Taki zabieg polega na dojściu do niezauważonej części kanału zębowego, w którym mieści się zakażenie.

Przeważnie resekcja zęba konieczna jest, gdy stomatolog nie może zobaczyć dokładnie zęba. Na przykład z uwagi na inną budowę kanału. Czasem jest tak, że dookoła zainfekowanej tkanki pojawia się torbiel albo ropień. W tej sytuacji nie ma możliwości dojścia do zęba poprzez zabieg endodontyczny.

Przeprowadzający zabieg chrurg stomatolog rozcina śluzówkę, aby dostać się do kości oraz dobrze zobaczyć ząb i usunąć objęte chorobą fragmenty. Chirurg dentysta wykonuje zabieg resekcji zęba używając mikroskopu. Dzięki temu, zabieg jest wyjątkowo precyzyjny i pozwala stomatologowi dojść do wszystkich odnóg kanału zębowego. W chwili, gdy kanał jest już całkowicie oczyszczony wypełnia go dentystycznym cementem.

Sterowana regeneracja kości pod implant stomatologiczny

W wyniku utraty lub ekstrakcji zęba po pewnym czasie zachodzi zanik kości. Dochodzi do tego poprzez stratę nacisku będącą skutkiem braku zęba. Jeśli bardzo szybko chirurg stomatolog szczękowy nie przeprowadzi zabiegu implantacji zęba, zanik kości staje się przeszkodą do wykonania zabiegu. Aby móc użyć implant później konieczna będzie sterowana regeneracja kości. Polega ona na odbudowie kości przy użyciu biomateriałów. Surowce pobierane są bezpośrednio od pacjenta lub ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm leukocytom i białkom sterowana regeneracja kości jest bezpieczna, a gojenie odbywa się znacznie szybciej. Jeżeli materiał kostny czerpany jest od pacjenta, najczęściej chirurg stomatolog szczękowy bierze go z żuchwy lub z brody. Nadrzędnym celem sterowanej regeneracji kości jest pobudzenie aktywności komórek odtwarzających kość. Po przeprowadzeniu sterowanej regeneracji kości chirurg stomatolog szczękowy może bezpiecznie podjąć się wszczepienia implantu stomatologicznego.

www.stomatolog-torun.pl

Strona używa cookies
Ok