Ekrany LED - Bandy LED - Telebimy - Wynajem ekranów LED - Investtech
Nowoczesne urządzenia wizyjne – poznaj ekrany LED i bandy LED
26 sierpnia, 2016
Gdansk Taxi - Transport z lotniska - Airport Gdansk - Gdansk Shuttle
Jak zwiedzać Gdańsk? Poznaj najlepsze opcje transportu
30 sierpnia, 2016

”Gdzie rolnik jest nędzny, tam cały kraj nędzny” przysłowie polskie

Fundamentalnym punktem docelowym produkcji żywności jest – niezmiennie od stuleci – zaspokajanie coraz bardziej intensywnego poziomu „pochłaniania” przez ludzkość artykułów rolniczych. Współcześnie dostrzeżono bardziej natężone zainteresowanie produktami ekologicznymi i prozdrowotnymi. Nie tylko sama konsumpcja jest przeszkodą, ale także bezmyślne trwonienie żywności. Według „Raportu Federacji Polskich Banków Żywności” z 2013 roku w pierwszej kolejności pakowane są do śmietnika wędliny, pieczywo, jarzyny, owoce, jogurty, kartofle, a później potrawy , które trzeba tylko odgrzać, mleko, sery, mięso, ryby oraz jajka. Uzasadnieniem są przykładowo: przeoczenie terminu ważności, zbyt duże porcje posiłków, kupno artykułu nie spełniającego oczekiwań wobec jakości, nieprawidłowe przechowywanie, nadmiernie duże zakupy, brak pomysłów na już zakupione artykuły.
Coraz więcej interesantów dzięki wieloletnim eksperymentom w rolnictwie, które intensywnie się rozwija, wprowadza zaawansowane technologie pod swoje „strzechy” oraz nie łączy się to z żęciem zboża sierpem czy kosą. Wspomniany dylemat w idealny sposób został wyeksponowany w filmie „Konopielka”, gdzie bohaterowie są odizolowani od reszty świata moczarami i nigdy nie znali, np. radia. Maszyny rolnicze kombajny, kosiarki, prasy przeszły duże przeobrażenia. Siatka rolnicza również ma za sobą bogatą historię, a obecnie tworzywa, z których jest skonstruowana oraz rozmaite możliwości fabrykowania są coraz solidniejsze. Ci, którzy zajmowali się uprawą oraz zbieraniem plonów nie dociekali na czym polega postęp technologiczny na wsi, zanim na własną rękę nie zaczęli wdrażać wygodniejszych, bardziej niezawodnych rozwiązań.

Czym jest minimalna i średnia wytrzymałość siatki rolniczej?

Jeżeli mamy do czynienia z siatką do sprasowywania (przykładowo do sianokiszonki) liczą się w zasadzie dwie właściwości: wytrzymałość oraz długość. Te standardowe są cięższe niż nowoczesne, ponieważ mamy tutaj do czynienia ze zmodernizowanym sposobem wytwarzania. Wielu rolników myśli, że wspomniany ciężar siatki jest wynikiem dobrej jakości. Nic bardziej mylnego! Cięższe są siatki polietylenowe, delikatniejsze – z innowacyjnych polimerów. Producenci siatek do sianokiszonki podają na opakowaniu zazwyczaj wyłącznie jeden z dwóch atrybutów, który ma kolosalny wpływ na wygodę stosowania i jakość balotowania. Powszechnie stosowanym tzw. przeciętna moc siatki. Z czym to się w zasadzie łączy? Jest ona wytwarzana z objęciem pewnego marginesu błędu, czyli cechy każdej sztuki mogą różnić się plus-minus względem tych podanych na opakowaniu. Niektórzy wytwórcy nie są przez to w stanie zapewnić spodziewanej jakości swojego produktu. Najmniejsza wytrzymałość zawiera w sobie najniższy poziom tolerancji i jest w 100% zatwierdzona – nie może być niższa. Ogromną rolę pełni zastosowana technologia: czy siatka do balotów ma skręt tradycyjny (raszlowy) czy „Web-Lock”. Tradycyjny jest używany również w produkcji damskich rajstop, swetrów, czy skarpet. Jego wadą jest szybkie prucie się, a efektem rozerwane przez prasę włókna. Następna bela nie zostanie już porządnie zawinięta. „Web-Lock” blokuje przytoczone działanie.

Czym jest siatka hybrydowa?

Ulepszonym, intensyfikującym pracę i bardziej komfortowym pomysłem jest siatka rolnicza hybrydowa, którą wolno stosować w prasach wszelkich możliwych producentów. Jest to wyjątkowe udogodnienie, albowiem sprawdzi się praktycznie w każdych okolicznościach. Jest pewniejsza (modelowane są mocniejsze bele), dłuższa (nie trzeba co chwilę podmieniać rolki) oraz mniej kosztowna (opłata za jeden metr jest niższa). Nadaje się idealnie do balotowania siana, słomy, sianokiszonki, torfu, kukurydzy, a nawet śmieci. Posiada zastrzeżony układ ułatwiający umieszczenie w określonym miejscu i transport od razu w wybranym kierunku. Tymczasem rdzeń nie sterczy z palety i pełni swoją funkcję nawet w bardzo wymagających warunkach, m.in. gdy mży. Technologia hybrydowa, czyli łączenia w całość tego, co pojedynczo się wyklucza, powstała na gruncie wnikliwych testów laboratoryjnych nadzorowanych w zakładach przemysłowych i na uczelniach, drobiazgowej kontroli jakości, badań bezpośrednich (polowych) i dzięki wsparciu samych nabywców, którzy prezentowane siatki przetestowali osobiście. Producentów tej odmiany siatek można docenić za: naniesienie podwójnej pręgi ostrzegającej przed końcem rolki oraz bezproblemowe naciąganie na belę (tym samym eliminowanie „rękawów”). Od czasu do czasu zdarza się,że nawet hybryda się ”obdziera”. Trzeba ją nawinąć na 3 rolki napinające w prasie, zaś nie na 5 (według informacji podanych przez producenta). Nawet suchą i kruchą słomę można nią spokojnie osłonić, ponieważ wyróżnia się wysoką przyczepnością.

Poszukujesz producenta oferującego siatki dla rolnictwa? Zajrzyj na stronę internetową firmy Benmar, gdzie znajdziesz pełną ofertę i praktyczne informacje: siatka do owijarek.

Strona używa cookies
Ok