MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Most protetyczny dla pacjenta
6 lipca, 2022
Kubek termiczny dla kogo najlepszy - jaki kubek wybrać
Termokubek na każdą okazję
14 października, 2022

Kartoniarki w przemyśle

kartoniarki - rodzaje kartoniarek - maszyny pakujące

Proces produkcyjny jest zaawansowany. Jednym z etapów zakańczających jest czynność zapakowanie produktu. Aktualnie w większości fabryk jest to wykonywane przez specjalne pakowaczki. Dzięki temu wiele czynności przebiega automatycznie, szybko i sprawnie.

Czym są maszyny pakujące?
Maszyny pakujące (nazywane również pakowaczkami) są urządzeniami, które ułatwiają oraz zwiększają tempo ogółem procesu produkcji. Są to maszyny wykorzystywane do pakowania różnego rodzaju produktów w różnej postaci. Wyróżniamy pakowaczki do pakowania substancji płynnych, sypkich, w kawałkach i w wielu innych formach. Wszystko zależy od tego, co jest produkowane i jak się chce to spakować. Pakowaczki służą do pakowania pojedynczych sztuk produktów, jak i do pakowania większej partii w opakowania zbiorcze. Jedną z popularniejszych maszyn pakujących jest kartoniarka – maszyna, której obowiązkiem jest zapakowanie obiektów w opakowania kartonowe.

Używane są w wielu różnych dziedzinach: przemyśle spożywczym, kosmetycznej oraz chemicznej. Tego typu urządzenia mogą pracować samodzielnie, a także w połączeniu z pozostałymi pakowaczkami na linii produkcyjnej. Gdy przedmiot zostanie osadzony w pudełku, kartoniarka może go poprawnie zabezpieczyć i zamknąć, a później oznaczyć.

W jaki sposób pracuje kartoniarka?

Praca kartoniarki opiera się głównie na automatycznym układaniu z płaskiego, sklejonego wcześniej kartonu pudełek – kartoników, a potem umieszczaniu w nich gotowych obiektów bądź elementów dodatkowych i zamykając całość korzystając z kleju lub zatrzasku. Wkładanie obiektu do kartonu może być wykonywane ręcznie przez pracownika albo w sposób zautomatyzowany przy pomocy podajnika. Wszystkie czynności odbywają się samodzielnie, co wpływa na tempo pracy produkcyjnej a także oszczędność energii.

Jakie rodzaje kartoniarek można wyróżnić?

Aktualnie dużo firm na rynku przedstawia różnorodne modele tych urządzeń, które są przystosowane do różnych potrzeb a także specyfiki konkretnej dziedziny. Szeroka oferta kartoniarek daje możliwość zrealizowania warunków klienta w obszarze minimalnych i maksymalnych rozmiarów oraz usprawnienia wydajności.

Wszystkie modele oferowane na rynku zaprojektowane zostały tak, aby mogły podołać wszystkim czynnościom powiązanym z pakowaniem obiektu.

Na rynku znaleźć możemy pojedyncze modele – małe kartoniarki do pakowania pojedynczych elementów do pudełek a także kompletne połączone ze sobą linie produkcyjne z rozbudowanym systemem kartonowania elementów w pudełku zbiorczym.

Kartoniarka może funkcjonować z pozostałymi urządzeniami jak automaty pionowe, odbiorniki i transportery.

Kartoniarkę da się połączyć z maszynami przystosowanymi do zawijania w folię lub wyposażyć w opcję automatycznego drukowania dat oraz kodów. Wszystkie czynności odbywają się wtedy bez pomocy człowieka.

Występują dwa rodzaje kartoniarek:

  • start-stopowe – charakteryzujące się zatrzymywanym cyklem pracy pomiędzy następnymi etapami,
  • kontynuacyjne (ciągłe) – charakteryzujące się nieprzerwanym cyklem pracy bez etapów postoju między następnymi etapami.

Warto wspomnieć dlaczego tak właściwie pudełka wykonane z kartonu są użyteczne. Tego rodzaju wyroby kartonowe posiadają dużo zalet, do których na pewno zaliczyć można ich dobry wpływ na ekologię, bo materiał ten poddaje się recyklingowi, a do wykonywania nadruków na kartonach stosuje się farby wodne. Kolejną korzyścią jest ich odporność na uszkodzenia oraz przeróżny obszar zastosowań, dzięki czemu używać je można w transporcie lub przechowywania lżejszych jak i ciężkich rzeczy a także we właściwej aranżacji jako opakowanie na prezent.

Pudełka wykonane z kartonu czy tektury bardzo często służyć mogą do wysyłania różnych przedmiotów przy pomocy poczty albo kuriera, również są przydatne przy okazji zmiany miejsca zamieszkania. Dodatkowo można w nich przechowywać także dużo przedmiotów, dlatego też warto zapoznać się lepiej z ich charakterystyką.

Pudełka wykonane z kartonu czy tektury bardzo często służyć mogą do wysyłania różnych przedmiotów przy pomocy poczty albo kuriera, również są przydatne przy okazji zmiany miejsca zamieszkania. Dodatkowo można w nich przechowywać także dużo przedmiotów, dlatego też warto zapoznać się lepiej z ich charakterystyką.

Praca kartoniarek daje możliwość uzyskanie 2 typów pudełek:

– Kartony klapowe – posiadają klapy u dołu a także na górze, służące do ich zamknięcia zazwyczaj przy pomocy taśmy klejącej. Takie kartony dostępne są do złożenia samodzielnie, gdyż bardzo często złożone są na płasko, z tego powodu nie zajmują dużo przestrzeni i można z nich korzystać niejednokrotnie. Do produkcji opakowań klapowych wykorzystuje się tektury posiadające 3,5 albo 7 warstw, dzięki czemu znaleźć mogą one zastosowanie przy transporcie lekkich jak i ciężkich towarów.

– Pudełka fasonowe – ten typ kartonika może posiadać jakąkolwiek wielkość i kształt. Warto także dodać, że do zamykania tego rodzaju opakowania nie trzeba używać taśmy klejącej, ponieważ posiada specjalne otwory do jego zamknięcia, a jednym z takich opakowań jest między innymi opakowanie do pizzy.

Strona używa cookies
Ok