Brak zęba łączy się z potrzebą jego zastąpienia, żeby nie doszło do kolejnych dolegliwości. Oboczne zęby i zęby naprzeciwko potrzebują wsparcia, inaczej one także mogą się poruszać, a ostatecznie wypadać. W związku z tym wskazane szybko uzupełnić brak. Pośród najczęściej wykorzystywanych w klinkach dentystycznych wypełnień, są mosty protetyczne. Aby móc zaaplikować most protetyczny, obok przerwy muszą nadal znajdować się zęby, które posłużą za oparcie dla mostu. Taki rodzaj uzupełnienia protetycznego może więc zostać używany jeżeli przerwa pojawiła się między zębami sąsiadującymi. Znaczącym atutem tego wyjścia jest to, że można ta metodą zastąpić do 3 zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, więc są o wiele wygodniejsze w przeciwieństwie do protez ruchomych. Chociaż duża część pacjentów boi się resztek jedzenia wchodzących pod most, stomatolodzy uspokajają – nie ma powodów do zmartwień, bo właściwie dopasowany most temu zapobiega i pokarm nie wnika do środka. Warto wziąć pod uwagę wybór mostu protetycznego, bo jest to komfortowe oraz estetyczne uzupełnienie.
Budowa i rodzaje mostów protetycznych
Most protetyczny charakteryzuje się prostą budową. Stworzono go z 2 filarów, które nakłada się na sąsiadujących z luką zębach i z przęsła, jakie zasłania utracony ząb. Możemy wyróżnić 2 typy mostów protetycznych. Taki najbardziej znany zakłada się na uprzednio spreparowane przyległe zęby, czasami bywa także tak, że zamiast sąsiednich zębów filarami okazują się implanty dentystyczne. Ten typ mostu jest szczególnie wytrzymały oraz stosowany w większości gabinetów stomatologicznych. Bywają jednak miejsca, w których koronę zastępującą brakujący ząb przykleja się do naturalnych zębów pacjenta. Taka technika jest niezbyt często wykorzystywana, bo jest mniej trwała i można nią zastąpić tylko pojedynczy ząb.
Z reguły mosty protetyczne w stomatologii przygotowywane są z paru różnych materiałów. Całkiem estetyczne są mosty pełnoceramiczne, w których tak samo most jak i jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Równie często zakładane są mosty porcelanowe na metalowej podbudowie – zwykle ze stali, a w niektórych przypadkach na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak wytrzymałe oraz mniej estetyczne są stworzone z kompozytu (materiału, z którego wykonywane są plomby stomatologiczne) na podbudowie z włókna szklanego.
Most protetyczny – kiedy warto?
Wykonanie mostu protetycznego polecane przed dentystów jest szczególnie takim pacjentom, którzy pragną trwale odbudować lukę po utracie zęba lub zębów, lecz nie chcą wydać na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, aby zlikwidować stworzoną lukę oraz zahamować narastające chwianie się zębów sąsiednich i wstrzymać zanik kości w miejscu braku zęba. Zanik kości to poważna sprawa, dlatego że wpływa nie tylko na samo stan jamy ustnej, ale także sam wygląd twarzy, która może z tego powodu wyglądać starzej. Wypełnienie braku zęba w gabinecie dentystycznym działa w ten sposób, że odzyskujemy prawidłowy rozkład sił w trakcie żucia i prawidłowe funkcje oraz budowę zgryzu. Tą techniką minimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób przyzębia i dziąseł ze względu na zalegające w luce pozostałości jedzenia. Kluczowym dla pacjentów wskazaniem założenia mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Wymóg, który trzeba spełnić, aby stomatolog mógł wstawić most protetyczny jest odpowiednia ilość filarów do podtrzymania mostu. Filary muszą być zdrowe, aby obciążenie nie doprowadziło do ich przedwczesnego zniszczenia.
Etapy wykonania mostu protetycznego?
Bazowym elementem każdego zabiegu dentystycznego jest diagnoza oraz badania, które pozwolą dentyście stwierdzić, czy wykonanie mostu protetycznego jest możliwe, mając na uwadze zdrowie jamy ustnej pacjenta. Gdy stomatolog nie zauważy żadnych przeciwwskazań, będzie mógł ruszyć do pracy. Kiedy według planu filarami mostu protetycznego mają zostać sąsiadujące zęby pacjenta, należy je przygotować. Według tego stomatolog musi odrobinę je oszlifować, aby później możliwe było idealne dobranie mostu. Mimo strachu wielu osób szlifowanie zębów jest bezbolesne, bo odbywa się w zakresie szkliwa. Zabieg ten nie uszkadza zębów, a przeprowadzający go lekarz stomatolog zawsze wie, ile części zęba może oszlifować. Zabieg szlifowania nie będzie niezbędny w przypadku oparcia mostu protetycznego na implantach. Gdy zęby zostaną już oszlifowane, kolejnym etapem zakładania mostu jest zebranie odpowiednich wycisków. Na ich bazie, stomatolog protetyk zaprojektuje idealnie dopasowany most. Na ten czas, gdy w pracowni protetycznej powstaje indywidualny most protetyczny, stomatolog zakłada most tymczasowy, którego przeznaczeniem jest ochrona oszlifowanych zębów. Gdy ostatecznie most zostanie przygotowany, stomatolog dopasowuje go do kształtu jamy ustnej, po czym mocuje na stałe.
Mosty protetyczne – najważniejsze zalety
Podstawowymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość oraz duża estetyka. Za ich sprawą możemy zastąpić parę zębów jednocześnie oraz odzyskujemy wszystkie funkcje żucia. Wypełnienie zęba mostem protetycznym przywraca piękno uśmiechu i komfort.