adwokat toruń prawnik toruń
Kancelaria notarialna – porady profesjonalnego adwokata
30 marca, 2017
wyszczuplanie ciała odchudzanie toruń płaski brzuch
Płaski brzuch, czyli jak się odchudzać
2 kwietnia, 2017

Obowiązek alimentacyjny – wynajmij skutecznego adwokata

prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

Co zrobić, by dostać alimenty na dziecko?

Zobowiązaniem wszystkich rodziców jest pokrywanie kosztów utrzymania dziecka aż do czasu stania się przez nie dorosłym człowiekiem, natomiast w przypadku dzieci upośledzonych ciężar ten mówiąc w skrócie nie ustaje praktycznie nigdy. Póki dziecko nie potrafi zapewnić sobie normalnego bytu, zatem zapewnić sobie wszelkich nieodzownych środków do życia, to oczywiście rodzice obowiązkowo muszą spełniać ten obowiązek. Jedynie w przypadku, gdy majątek dziecka jest odpowiedni i może mu ten byt zagwarantować, wówczas rodzice nie są zobowiązani płacić na nie alimentów. Brak zdolności dziecka do samodzielnego zarabiania na siebie jest priorytetowym argumentem zatwierdzania przez sąd alimentów.

Niewątpliwie na starcie rzecz rysuje się nam w taki sposób, iż któreś spośród rodziców przychodzi do jednej z Kancelarii Adwokackich w Toruniu i prosi o pomoc przy pisaniu pozwu o rozwód i o reprezentowanie w sprawie rozwodowej. Dopiero w dalszej kolejności na jednego z byłych partnerów są nakładane alimenty.

Zobowiązanie alimentacyjne funkcjonuje od momentu narodzin potomka aż do czasu, kiedy będzie ono miało możliwość egzystować bez pomocy. Usamodzielnienie się nie jest jednoznaczne z ukończeniem 18 lat i dostaniem dowodu osobistego. Właściwie żaden kodeks nie podaje jaka jest granica wieku, gdyż każdy przypadek musi obowiązkowo być omówiony indywidualnie. Punktem odniesienia oczywiście jest przywędrowanie ojca do kancelarii notarialnej w sprawie niespłacania alimentów, bowiem był on pewny, że skończenie przez syna 18 lat jest jednoznaczne z ustaniem ich płacenia. W trakcie dyskusji jasne staje się jednak, iż dziecko uczy się jeszcze czy posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności i absolutnie nie będzie miało możliwości się uniezależnić wskutek poważnej choroby, m in. fizycznej.

W jakich sytuacjach rodzice nie są zwolnieni z płacenia alimentów?

Istnieje parę okoliczności, jakie wcale nie uwalniają rodziców z zobowiązania płacenia alimentów. Jedną z nich jest ożenek (lub zamążpójście) z równorzędną niemożnością oddzielnego utrzymania się. Naturalnie najpierw partnerzy sobie pomagają we wszelakich praktycznych kwestiach, dlatego jeżeli jedno spośród nich zarabia bardzo dużo i może współmałżonka utrzymać, w takich okolicznościach rodzice bynajmniej nie powinni już wspomagać dziecka. W przypadku kiedy jednak spotykamy się z sytuacją przeciwną – małżonek krótko mówiąc nie może zagwarantować środków finansowych obojgu – wówczas rodzice są zobligowani do tego, aby pomóc. Czasami okoliczność jest natomiast tak skomplikowana, iż porada fachowej kancelarii jest wprost nieodzowna.

Alimenty obowiązkowo muszą pokrywać rodzice na swoje niewidome dziecko, które nie jest w stanie samodzielnie na siebie zarabiać. Ma inwalidztwo konkretnej grupy czy niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. I wcale nie ma tu znaczenia motyw opisanego stanu rzeczy, m in. kiedy syn nadużywa napojów wysokoprocentowych albo zażywa miękkie narkotyki. Słowem, dziecko z trwałą wadą fizyczną czy umysłową są zobowiązani utrzymywać matka i ojciec. Nieraz do prawników z Torunia chodzą rodzice, którzy wcale nie zamierzają niepełnosprawnego dziecka „żywić” i działają w taki sposób – oczywiście celowo – by nie spłacać alimentów oraz uwolnić się od „balastu”.

Osiemnastoletnie dziecko może uzyskiwać alimenty również wówczas, kiedy ukończyło 18 lat, nie chodzi do szkoły, nie zostało nigdzie zatrudnione i w ogóle nie może znaleźć zatrudnienia. Jeżeli planuje dostać alimenty od rodziców, powinno obowiązkowo okazać, że jego sytuacja materialna jest beznadziejna, np. żyje w biedzie.

Alimenty na pewno zdobędzie każde dziecko, które kontynuuje naukę, m in. w szkole ponadgimnazjalnej czy w szkole wyższej. Naprawdę, póki dziecko kontynuuje naukę, oboje rodzice muszą koniecznie regulować alimenty. Wygaśnięcie przymusu alimentacyjnego ma miejsce dopiero w jednej sytuacji – gdy dziecko, pomimo że uczy się – potrafi samodzielnie się utrzymać.

Alimenty – kiedy nie trzeba ich płacić?

Matka i ojciec w ogóle nie powinni opłacać alimentów w takiej sytuacji, gdy dziecko posiada takie dochody, iż jest w stanie uregulować całkowite koszty życia, m in. spłacić lokum, wyżywienie, podłączenie do Internetu i różne inne nieodzowne do normalnego funkcjonowania rzeczy. Dochodem mówiąc w skrócie nie musi być w owym przypadku jedynie zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, lecz także renta rodzinna, stypendia uzyskiwane na uczelni lub dochody pozyskiwane przez pracujące rodzeństwo. Częstokroć w rezultacie zatargów z którymś z rodziców dochodzi do kolejnych rozpraw przed sądem. Syn zatrudnia jakiegoś z adwokatów z Torunia oraz konkuruje z rodzicami, ponieważ posiada pracę w wymiarze 1/6 etatu i nie posiada faktycznie środków do prawidłowego funkcjonowania.

Pokrywanie alimentów przez jednego z rodziców gaśnie czasem przed uzyskaniem przez córkę dorosłości, jednak przytoczone okoliczności są bardzo rzadkie. Dziecko musi koniecznie ukończyć naukę oraz zdobyć fach, za pomocą którego będzie mogło zagwarantować byt mówiąc w skrócie nie tylko sobie, lecz także swojej rodzinie.

To trzeba mieć na uwadze

Wysokość alimentów zależy od wielu fundamentalnych elementów: uzasadnionych oczekiwań dziecka, zdolności zarobkowych rodziców, zdolności materialnych rodziców, zakresu alimentów – bierze się tutaj pod uwagę samodzielne staranie się rodzica w sprawie zapewnienia bytu dziecku.

Jeśli zaintrygował Cię niniejszy artykuł, chcesz dowiedzieć się o wiele więcej o poradach prawnych oraz pozostałych usługach świadczonych przez reprezentantów, wejdź w odsyłacz obok – Adwokat Toruń – a może odnajdziesz właśnie to, czego szukasz.

Strona używa cookies
Ok