Sala zabaw Poznań - Urodziny dla dzieci Poznań - Kinderpark Poznań
Gdzie najlepiej zorganizować urodziny dla dzieci?
10 maja, 2012

Bezpieczeństwo w komunikacji samochodowej uwarunkowane jest przede wszystkim od techniki prowadzenia samochodu. Bardzo często chaotyczne i bezmyślne manewry na jezdni są powodem wypadków i narażają innych na utratę zdrowia. Największym wrogiem użytkowników ruchu drogowego jest brak wyobraźni. Kierowcy dość często zawyżają możliwości swoich samochodów i podejmują bezsensowne ryzyko. Takie sytuacje jak wyprzedzanie w słabo widocznym miejscu czy wyprzedzanie bez zerknięcia w lusterko to normalna rzeczywistość na polskich drogach, która nierzadko prowadzi do tragedii. Teraz największym wyzwaniem szkół jazdy i jednostek prowadzących kursy jazdy defensywnej jest poszerzanie świadomości niedoświadczonych kierowców co do przewidywania zagrożeń drogowych i manewrów innych uczestników ruchu. Propagowanie koncepcji jazdy defensywnej to obowiązek w czasach gdy niebezpieczeństw na drogach jest co raz więcej. Pokażemy Tobie zatem jak jak zachowywać się na drodze bezpiecznie i kulturalnie, tak by nie stwarzać zagrożeń na drogach.

Najważniejsze jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu

Przed każdą, długą trasą zobacz czy wszystko w Twoim samochodzie działa tak jak trzeba. Najczęściej źródłem kolizji są czynniki pochodzące z złej kondycji samochodów. Bardzo niebezpieczna jest awaria auta na ruchliwej ulicy, gdy kierowca znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Niektórym sytuacjom da się jednak zapobiec, pamiętając o dokonaniu pewnych czynności. Najpierw zacznij od weryfikacji ciśnienia w oponach i oceń ich stan. Sprawne opony samochodowe chronią przed nagłym poślizgiem i utrzymują samochód na powierzchni jezdni. Kolejną równie ważną czynnością jest przegląd oświetlenia. Podstawą jest dobra widoczność pojazdu. Zadbaj także o mocne hamulce, przez które unikniesz zderzenia z przemieszczającą się zwierzyną. Sprawdź także stan płynów eksploatacyjnych. zanim odpalisz samochód przemyj szyby i lusterka, by móc lepiej obserwować jezdnię i otoczenie. Generalnie wszystkie te czynności zajmują chwilę, a w dużej liczbie przypadków mogą uratować nam życie.

Odpowiednia postawa kierowcy

Jazda defensywna zaczyna się tak naprawdę w głowie każdego kierowcy. To jak przygotujemy się do drogi i jak panujemy nad swoimi emocjami ma znaczący wpływ na technikę jazdy. Nim zaczniemy naszą podróż warto jest poznać całą trasę, by nie spotkać niespodzianek, takich jak nagłe zawracanie z błędnie wybranej drogi. Orientacja w najczęściej występujących na konkretnym odcinku trasy niebezpieczeństwach będzie niezwykle przydatna. Każdy kierowca musi również zatroszczyć się o odpowiednią pozycję ciała za kierownicą. Pamiętaj – usiądź wygodnie, tak aby zachować optymalną odległość do pedałów i do kierownicy. Ustaw fotel kierowcy w najlepszy dla siebie sposóbi w dalszej kolejności ustaw lusterka w taki sposób, by bok samochodu był jak najmniej widoczny. W lusterku musisz widzieć całą jezdnię. W trakcie dalekiej trasy istotny jest komfort klimatyczny. Ustaw adekwatną temperaturę i wilgotność w wnętrzu kabiny, pamiętając o tym, że nie może być w niej zbyt gorąco. Wysoka temperatura w samochodzie może wpływać na suchość oczu i szybkie zmęczenie organizmu. Wszelkie luźne elementy w samochodzie, bagaże, czy znajdujące się w bagażniku płyny eksploatacyjne powinny być zabezpieczone, by nie rozdrażniały kierowcy podczas prowadzenia auta. Wykonanie tych wszystkich czynności korzystniej przygotuje Cię do prowadzenia samochodu.

Analiza zagrożeń w ruchu drogowym

Nagminnie zdarza się nam patrzeć na zachowania innych uczestników komunikacji drogowej . Z drugiej strony, czy potrafimy wydobywać z tych obserwacji sensowne wnioski? Podczas szkolenia na prawo jazdy instruktorzy mówią o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. Na co dzień wdrożenie tej zasady jest bardzo przydatne i zwiększa poziom naszego bezpieczeństwa. Oczywiście nie zawsze umiemy przewidzieć błyskawiczną zmianę pasa ruchu, czy zjechanie pojazdu bez sygnału ostrzegawczego. Zachowując odpowiedni odstęp ( według specjalistów są to 3 sekundy od samochodu znajdującego się przed nami) i nie dekoncentrując się zbędnymi czynnościami, jak zmiana kanału radiowego, możemy korzystniej ocenić zachowania innych kierowców i prędzej odpowiedzieć na ewentualne niebezpieczeństwa. Pamiętajmy również o tym, żeby samemu z wyprzedzeniem informować innych kierowców o swoich zamierzeniach. Kierunkowskaz wskazujący kierunek skrętu powinien być wciśnięty jeszcze przed hamowaniem. Będąc w pobliżu świateł na skrzyżowaniu spójrzmy jakie światło świeci się na równoległych pasach dla pieszych. Czerwone światło na pasach mówi nam, że w krótkim czasie dla nas również zmieni się kolor sygnalizacji. Zerkaj w lusterka, w szczególności przy wykonywaniu manewry wyprzedzania, aby uniknąć kolizji z pojazdem, który ten manewr zaczął wcześniej. I podsumowując, postaraj się jeździć kulturalnie. Nie irytuj się, ani innych bez potrzeby. Daj innym możliwość na bezpieczne włączenie się do ruchu i w miarę możliwości daj pieszym przejść na pasach. Bezpieczeństwo jest przede wszystkim zależne od Twojego zachowania!

Nie zbyt często dostajemy możliwość na praktyczne przetestowanie wszystkich manewrów drogowych. Ograniczony czas zajęć praktycznych na szkoleniu na prawo jazdy pozwala jedynie zapoznać się z zagrożeniami w ruchu drogowym. Jednak od zeszłego roku co raz większa liczba placówek zajmujących się szkoleniami dla kierowców prowadzi kursy bezpiecznej jazdy, podczas których masz szansę zobaczyć czym jest jazda defensywna w teorii i jak jeździć bezpiecznej. Wiele ośrodków doskonalenia techniki jazdy prowadzi ćwiczenia na torze poślizgowym i w symulatorze jazdy ryzykownej, co lepiej kształtuje umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej to przeciętnie koszt 400 złotych za podstawową formę szkolenia. Dużo czy niewiele, do Was należy ocena. Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo i nasze życie są bezcenne.

Jeżeli interesuje Cię kurs bezpiecznej jazdy, zawitaj do naszej palcówki doskonalenia techniki jazdy w Toruniu. Czekają na Ciebie atrakcyjne ceny i doświadczeni instruktorzy. Zapraszamy do profesjonalnego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę www: prawo jazdy.

Strona używa cookies
Ok