Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacja do domu – Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Jakie nowoczesne zabiegi oferuje stomatologia estetyczna
29 sierpnia, 2020

RTG zębów w gabinecie dentystycznym

Radiologia u stomatologa służy przede wszystkim celnej diagnozie przypadku. Stomatolodzy zlecają badania rentgenowskie, żeby mogli osiągnąć potrzebne dane dotyczące położenia i kondycji zębów w jamie ustnej. Zazwyczaj dzięki temu następuje uwidocznienie dolegliwości, niewidocznych, w trakcie zwyczajnego przeglądu na wizycie kontrolnej.

Radiologia u stomatologa to po prostu RTG zębów. Zazwyczaj te prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, czyli zdęcie punktowe obejmuje obraz 2 lub 3 zębów. Zaletą tego zdjęcia jest to, że szczegółowo ukazuje pojedyncze zęby, co umożliwia stomatologowi diagnozę. Z drugiej strony RTG zębów zewnątrzustne ukazuje cały komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne ukazuje umiejscowienie zębów względem szczęki oraz względem siebie i zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, jakie przybliża obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej i podniebienia twardego.

Kiedy konieczne jest wykonanie badań rentgenowskich w dentystyce

Zdjęcia rentgenowskie zębów u stomatologa konieczne są dla wielu dziedzin dentystyce. Przeważnie, fachowego użycia radiologii, stomatolog potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, protetyce, ortodoncji oraz endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

Rentgen zębów przynosi efekty rozpoznawaniu chorób zębów, dziąseł, tkanek okołowierzchołkowych, zapalnych stanów, zmian kostnych – w tym zwapnienia, torbiele, martwica – i zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne zaliczają się również jako bazowy element przed zabiegami i leczeniem, które potrzebują uprzedniego rozpoznania umiejscowienia zębów. Za pomocą tego ortodonta diagnozuje potrzebę noszenia aparatu na zęby, a protetyk stwierdza, jak rozległą lukę powstałą po utraceniu zęba albo zębów, trzeba uzupełnić.

Jeżeli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku oraz ucierpiał przez uraz mechaniczny szczęki lub zębów, stomatolog także kieruje go na podjęcie badań radiologicznych. Rentgen zębów unaocznia  ewentualne błędy czy powikłania – np. pokaże narzędzie, jeśli utkwiło wewnątrz kanału zęba, a do tego jest koniecznym krokiem w diagnostyce zmian nowotworowych.

Najczęściej stomatolog zleca powtórzenie zdjęć radiologicznych po zakończeniu leczenia, aby stwierdzić jego skuteczność.

Jak wygląda wykonanie rentgen zębów w gabinecie stomatologicznym?

Obecnie w wielu gabinetach dentystycznych przeprowadza się badania RTG na miejscu od ręki w czasie wizyty. To duże uproszczenie dla pacjentów, dlatego że nie muszą umawiać się na dodatkową wizytę, ani specjalnie szukać pracowni radiologicznej. Plusem jest to, że zrobienie zdjęcia RTG zębów nie sprawia bólu i nie oczekuje od pacjenta wyjątkowych przygotowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, by po prostu zjeść posiłek, pić i zarzyć swoje leki.

Konkretnym przygotowaniem przed prześwietleniem rentgenowskim zębów jest usunięcie wszelkich przedmiotów z metalu ze strefy twarzy i szyi. Zatem na rentgen u stomatologa lepiej przyjść bez spinek oraz biżuterii, a chwilę przed badaniem trzeba ściągnąć protezy, okulary i słuchowy aparat.

Samo zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów u stomatologa zajmuje raptem kilka sekund, tym bardziej, że obecnie przy postępie technologii, zazwyczaj jest to już RTG w formie cyfrowej. Warto dodać, że stomatolog, wykonujący rentgen rozmawia z pacjentem i informuje go o wszystkich etapach badania.

Zdjęcia rentgenowskie wywołują strach, co do promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, szkodzi organizmowi, ale nie ma powodów do obaw, dlatego że w czasie robienia prześwietlenia rentgen zębów u stomatologa, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Organizm przyswaja bardzo małą dawkę, a do tego każdy pacjent ubiera specjalny ochronny fartuch. Nie powinno się jednak wykonywać rentgen za często, co najwyżej co pół roku, z tego względu warto nie zapominać, kiedy miało się je ostatnio. Zdjęć rentgenowskich powinny unikać ciężarne kobiety, bez względu, czy mają być przeprowadzone dla stomatologa czy innego lekarza. Jeśli to nie jest konieczne lepiej, by ciężarna odpuściła badania.

Plusy cyfrowego RTG u stomatologa.

Z uwagi na to, że rentgen zębów można przeprowadzić w gabinecie dentystycznym w formie cyfrowej, dobrze wymienić zalety takiego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika zdjęcia pełniła klisza, która zwykle wymagała sporo miejsca i mogła szybko ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku stomatologicznego rentgena w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, dlatego że pliki można bezpiecznie zachować w pamięci komputera. To potrzebna zaleta, ponieważ pozwala ona na przekazywanie obrazu prześwietlenia radiologicznego w wybrane miejsce, bez potrzeby dźwigania pełnej dokumentacji radiologicznej. Stomatolog może spojrzeć na nie i dowolnie powiększać obraz. RTG w tej formie jest o wiele wytrzymalsze, ponieważ ciężko je zniszczyć.

Warto dodać, że metoda radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z wytwarzania odpadów, które powstają na skutek korzystania klisz rentgenowskich.

To badanie jest niezwykle szczegółowe i świetnie sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Stomatolog Toruń

Strona używa cookies
Ok