depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak zrobić wosk
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia w gabinecie dentystycznym
29 sierpnia, 2020

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane już nie tylko w biurach, ale również w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora jest jeszcze bardziej dostępny dla każdego. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ nie tylko na temperaturę pomieszczeń, ale również na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. Co raz częściej klimatyzator jest także wykorzystywany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo zatem nie dziwi jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja pozytywnie oddziałuje na powietrze w domu, dzięki zainstalowanym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To sprawia, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator wspomaga oczyszczanie powietrza. Nie wolno jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji oraz właściwa wentylacja zmniejsza ryzyko zwilgotnienia budynku, co sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni.

Najlepsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w komfortowych warunkach. Optymalna temperatura waha się między 23 a 27°C. Także poziom wilgotności powietrza ma wpływ i najlepiej by był w granicach 40-60%. To są najbardziej komfortowe warunki, w których ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do ustawiania temperatury należy podchodzić z umiarem. Zalecane jest, by różnice temperatur między pokojami nie były wyższe niż 7°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto również zredukować przeciągi i podmuchy powietrza. Nie należy kierować nawiewu bezpośrednio na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza od 0,2 m/s, aby nie narażać się na dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora do domu powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto poznać klasę energetyczną urządzenia oraz sezonową efektywność chłodzenia lub grzania. W tej kategorii im wyższe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii zużywa klimatyzator.

Zazwyczaj najwyższą klasę energetyczną (A+++) posiadają te najbardziej efektywne i kosztowne klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę przeznaczy się na zakup, dlatego że tańsze klimatyzatory, zazwyczaj mają niższą klasę, przez co są droższe w użytku i częściej potrzebują napraw.

Aby funkcjonowanie klimatyzatora było jak najbardziej oszczędne i wydajne trzeba zadbać o właściwą izolację przegród budowlanych, ścian, stropów oraz szyb okiennych, by odbijały światło słoneczne. Dodatkowo, dobrym sposobem jest instalacja rolet czy żaluzji, które pomogą w utrzymaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów klimatyzacji. Odróżniają się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości czy nawet mobilności, dzięki czemu można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator domowy. Składa się on z dwóch części: parownika, czyli jednostki wewnętrznej oraz skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Ten rodzaj klimatyzatora można kupić także w formie multisplit, która od pierwotnej wersji odróżnia się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej można zainstalować kilka (maksymalnie 5) wewnętrznych części, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest często montowana w domach, ze względu na stosunkowo cichą pracę, zajmuje niewiele przestrzeni oraz ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to tak samo często wybierana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednego elementu, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w wybranym miejscu oraz zabranie go, gdy nie będzie potrzebny. Minusem jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (na przykład przez otwarte okno), aby odprowadzał ciepło. Z tego względu są trochę mniej efektywne.

Inne rodzaje klimatyzatorów, takie jak: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, sprawdzają się w większych pomieszczeniach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Zajmują znacznie większą przestrzeń oraz zużywają więcej energii.

Jak długo posłuży klimatyzator w domu?

Sprawny, regularnie oczyszczany oraz odpowiednio eksploatowany klimatyzator może pracować w domu nawet około 25 lat. Jest to możliwe za pomocą regularnych przeglądów, które zapobiegną lub usuną wszelkie występujące usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa do trzech razy na rok, żeby nie narażać się na problemy związane z uszkodzeniem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzatora jest w dużej mierze zależna również od jakości i ceny sprzętu. Im wyższa klasa, tym większa gwarancja sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzacji, wiele firm zajmujących się ich montażem, proponuje utylizację zużytego sprzętu w cenie instalacji nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zadbają o to specjaliści, ale również bezpieczne, dlatego że sprzęt usuwany jest we właściwych warunkach.

Cena klimatyzacji do domu?

Na koszt klimatyzatora w domu ma wpływ kilka czynników. To nie jedynie sam koszt sprzętu i jego instalacja. Do wydatków należy doliczyć również przybliżoną wysokość kosztów użytkowania, a to inwestycja długofalowa. Należy zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie tańszy w utrzymaniu, ze względu na lepszą sprawność (czyli rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Strona używa cookies
Ok