invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – innowacyjna korekcja zgryzu
13 stycznia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Most protetyczny dla pacjenta
6 lipca, 2022

Implant – w jakich sytuacjach warto?

Implanty zębów - czy warto je mieć? Stomatolog dentysta implantolog

Implanty zębowe wypełniają przerwy w momencie utraty zębów i są jednym ze znanych i wytrzymałych uzupełnień protetycznych. Po dobrze przebytym leczeniu korzeń implantu stomatologicznego łączy się z kością, a oparta na nim korona do złudzenia udaje naturalne zęby.

Poprzez zastosowanie implantów da się uzupełnić nie tylko poszczególne braki, ale nawet komplet zębów. Implanty dentystyczne są także porządnym oparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z najbardziej znanych zalet implantów zębowych jest ich wytrzymałość. Ocenia się, że odpowiednio umieszczony implant może spełniać swoją rolę właściwie do końca życia. Zintegrowane z tkanką kostną, mimo przepływu czasu nie tracą swojej trwałości, nie niszczą się i nie powodują problemów. Co więcej wykorzystanie implantów to wysoki komfort . Implanty zębowe nie zmieniają położenia i nie dopuszczają do tego, aby np. oparta na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

Kto może mieć implant stomatologiczny?

Głównie implantów stomatologicznych nie wstawia się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z problemami związanymi z krzepliwością krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest również aktywny nowotwór oraz nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci i osób do 16 roku życia, ze względu na ciągle trwający proces rozwoju szczęki.

Sporo czynników nie wyklucza ostatecznie możliwości wszczepienia implantów stomatologicznych, jednak powinny być one omówione z dentystą. Są to na przykład osoby walczące chorobami psychicznymi, wadami serca czy z chorobą Parkinsona. Rozmowy ze stomatologiem potrzebują również ci, którzy od lat są uzależnieni od papierosów.

Proteza zębowa a implant?

Implanty zębów zapewniają sporo możliwości przywrócenia piękna uśmiechu. Czasami bywa tak, że pacjent wymaga wymiany dużej ilości zębów, a nawet całego łuku.

Stomatolog protetyk posiada kilka sposobów, ale obecnie często wybieranymi metodami są aplikacja implantów albo założenie tradycyjnej protezy całkowitej. Choć oba te rozwiązania dobrze ukrywają bezzębie, oba mają swoje zalety i wady. Bywa tak, że noszenie protezy może okazać się niedostępne przez np. niewłaściwe warunki budowy szczęki. Takie protezy z czasem się niszczą. Raz na kilka lat należy kupić nową protezę, ponieważ z biegiem lat przestają być dopasowane, jak były jako nowe.

Wszczepienie implantów dentystycznych natomiast zabiera sporo czasu z uwagi na na konieczność włożenia śruby implantu w kości szczęki i żuchwy, ale za to implant może utrzymać się również do końca życia. Wszczepiony implant przed założeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi scalić się z tkankami i kośćmi. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Fundamentalnym celem leczenia kanałowego jest wyleczenie zainfekowanej miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia oceniany jest jako jeden z najbardziej wymagających zadań stomatologa wykonującego leczenie kanałowe, jednak znaczna część zabiegów przynosi pożądane efekty. Leczenie kanałowe daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Za sprawą wysokiej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest uratowanie zębów, które jeszcze jakiś czas temu musiały być zazwyczaj wyrywane.

Natomiast implanty dentystyczne budową przypominają naturalne zęby, a przy tym nie psują się, gdy pacjent właściwie dba o higienę zębów, implanty dentystyczne pozostają nienaruszone dożywotnio. W związku z tym nie trzeba martwić się bólem i dolegliwościami, a nie raz ekstrakcja zniszczonego zęba i wymiana go na implant zęba, jest zwykle rozwiązaniem zdecydowanie zyskownym.

Implanty zębów

Co robić po zabiegu wszczepienia implantu ?

Przede wszystkim powinno się zrezygnować gorących potraw oraz przenieść się na półpłynną dietę. Nie należy używać sfery jamy ustnej. Zdaniem dentystów niekorzystne jest również dotykanie językiem i palcami miejsca implantu, aby nie dopuścić do podrażnień lub zakażenia. Powinno się odstawić papierosy i alkohol, ze względu na to, że zatrzymują proces gojenia się tkanek. Oprócz tego co najmniej na czas  mniej więcej miesiąca nie należy wykonywać fizycznego wysiłku.

Niezwykle istotne w tym przypadku jest spełnianie zaleceń stomatologa. Obowiązkowe jest pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie stomatologa, jeśli tylko zauważy się przejmujące objawy.

Używanie środków przeciwbólowych i antybiotyków powinno odbywać się tylko według wytycznych dentysty. Samodzielne podwyższanie dawek bez decyzji lekarza może stać się zagrożeniem dla zdrowia. Warto również przemywać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Posiadają one działanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne.

W jaki sposób pielęgnować implant zęba?

O implanty zębowe najlepiej troszczyć się w taki sam sposób, w jaki o naturalne zęby. Fundamentem jest systematyczne oczyszczanie co najmniej dwukrotnie przez dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty zębowe nie niszczą się od próchnicy ani korozji, powinno się o nie dbać z równie szczególną uwagą. Bez mycia zębów po jedzeniu resztki pokarmów zaczną osadzać się przy linni dziąseł. To może prowadzi do stopniowego osuwania się dziąseł. W tym przypadku z reguły uwidacznia się  tytanowa śruba implantu zębowego, tym samym tracąc estetykę. Co więcej warto minimum 2 razy w ciągu roku odwiedzić klinikę dentystyczną na kontrolę.

Sprawdź nasze usługi: implantologia

Strona używa cookies
Ok