Czy automatyczne nawadnianie ogrodów się opłaca?
23 września, 2021
Implanty zębów - czy warto je mieć? Stomatolog dentysta implantolog
Implant – w jakich sytuacjach warto?
21 czerwca, 2022

Invisalign – innowacyjna korekcja zgryzu

invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat

Aparat na zęby Invisalign to zaawansowana technologia korekcji wad zgryzu. Przezroczyste nakładki przywędrowały do Polski Ze Stanów Zjednoczonych i obecnie są w ofercie wielu ortodontów w Toruniu. Niewidzialne nakładki Invisalign to wyjątkowe rozwiązanie dla pacjentów, którzy nie życzą sobie leczenia klasycznym aparatem na zęby.

leczenie ortodontyczne toruń

Czym jest właściwie Invisalign?

Aparat zębowy Invisalign koryguje wadę zgryzu z użyciem przezroczystych nakładek, czyli alignerów, które wykonane są ze specjalnego materiału termokurczliwego. W porównaniu do tradycyjnych aparatów ortodontycznych, Invisalign nie jest aparatem stałym. Pozwala to na większy komfort noszenia i większą elastyczność. Nakładki Invisalign można zdjąć przed jedzeniem. Istotne jest, aby alignery trzymać na zębach 22 godziny w ciągu dnia. Na uwagę zasługuje również fakt, że sama korekcja aparatem Invisalign trwa szybciej niż w przypadku tradycyjnych aparatów .

leczenie ortodontyczne toruń

Niewidoczny aparat zębowy – jak to działa i jak wygląda przebieg całego leczenia?

Aparat na zęby Invisalign koryguje wady zgryzu poprzez właściwy nacisk na konkretne zęby. Noszony przed właściwą ilość czasu sprawia, że zęby stopniowo zaczynają się przemieszczać. Przezroczyste nakładki na zęby – alignery pacjent wymienia co dwa tygodnie na nowe, których ułożenie różni się od poprzednich. Taki postęp noszenia i wymiany trwa tak długo, kiedy wada uzębienia pacjenta będzie zupełnie skorygowana.

Proces leczenia rozpoczyna się od wizyty w gabinecie wybranego ortodonty. Ortodonta uzyskuje wywiad od pacjenta i przeprowadza wstępne badania diagnostyczne. Następnie zleca zdjęcia RTG i wycisk szczęki. Na wizycie diagnostycznej pacjent dostaje również komputerowy model uzębienia, który pozwala dostrzec efekt procesu korekcji aparatem na zęby Invisalign leczenie ortodontyczne toruń.

Na podstawie wykonanego skanu cyfrowego lekarz ortodonta toruń wręcza pacjentowi zestaw przezroczystych nakładek na zęby, które pacjent zakłada zgodnie z zaleceniami swojego ortodonty. Ortodonta ustala również długość trwania korekcji uzębienia pacjenta.

Konsultacje w gabinecie lekarza ortodonty odbywają się co 6-8 tygodni, czyli są dużo rzadsze niż w przypadku leczenia klasycznym aparatem zębowym. Podczas takiej wizyty ortodonta zweryfikuje postępy w korekcji i wyda pacjentowi następne nakładki na zęby.

Jakie są zalety z korekcji aparatem na zęby Invisalign?

Niewątpliwie największą zaletą wyboru Invisalign jest przezroczystość samych nakładek ortodontycznych. Nakładki noszone na zębach w ciągu dnia są praktycznie wcale niewidoczne dla otoczenia. Co więcej aparat ortodontyczny można zdjąć przed każdym posiłkiem, jak i także np. przed jakimś ważnym spotkaniem.

Czas korekcji jest o wiele krótszy niż korekcja klasycznym aparatem na zęby. Gdy wada zębów jest znikoma, korekcja może trwać tylko kilka miesięcy.

Nakładki zębowe Invisalign to również wyjątkowa wygoda i komfort w noszeniu. Alignery są zaprojektowane ze specjalnego materiału termokurczliwego, dlatego też są pozbawione metalowych elementów. Oznacza to, że ryzyko otarć albo zranień jest znikome.

Poprzez swoją mobilność, nakładki ortodontyczne Invisalign bez problemu można utrzymać w czystości. Najskuteczniejszym działaniem podczas higienizacji aparatu jest używanie szczoteczki . Nakładki ortodontyczne Invisalign należy czyścić po każdym posiłku. Co więcej, pacjent nie musi modyfikować swoich nawyków czyszczenia zębów. Wystarczy jedynie zdjąć nakładkę przez szczotkowaniem zębów.

Noszenie aparatu na zębach nie powoduje, że pacjent ma trudności w trakcie mówienia. Takie problemy mogą pojawić się w początkowych dniach po rozpoczęciu korekcji.

leczenie ortodontyczne toruń

Jakie wady koryguje się za pomocą aparatu zębowego Invisalign?

Korekcja niewidocznymi nakładkami na zęby Invisalign daje efekt w przypadku zarówno dużych wad uzębienia, jak i tych drobnych wad. Leczenie polecane jest w szczególności polecane pacjentom borykającym się z przerwami między zębami, zgryzem krzyżowym, zgryzem głębokim, przodozgryzem albo stłoczeniem zębów.

Przerwy między zębami

To małe albo znaczne przerwy pomiędzy wybranymi zębami. Wada pojawia się, gdy szczęka jest za duża w porównaniu do zębów.

Zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy pojawia się, podczas gdy pacjent zamyka usta, a wybrane zęby dolne zakrywają zęby na górze. Taka nieprawidłowość powoduje, że zęby ścierają się ze sobą, powodując znaczne uszkodzenia.

Zgryz głęboki

To wada, która charakteryzuje się zbyt mocnym zachodzeniem zębów górnych na zęby dolne. Konsekwencją są liczne problemy, na przykład zużycie się zębów albo ból w szczęce. Gdy wada nie jest leczona u ortodonty, może to prowadzić zupełnego starcia zębów na dole i ich martwicy.

Przodozgryz

Przodozgryz jest wadą odwrotną – to nachodzenie zębów górnych na dolne. Cechą, która wyróżnia tą wadę jest wysuwanie się zębów dolnych w przód. Powszechnie jest to problem samej żuchwy, a więc dolnej szczęki, która wystaje za bardzo w przód.

Stłoczenie zębów

Tę wadę odznacza szczęka, która nie mieści wszystkich zębów. Pacjent, który zmaga z tą wadą, nie ma wystarczającego miejsca w żuchwie na zmieszczenie wszystkich zębów na łuku zębowym.

leczenie ortodontyczne toruń

Strona używa cookies
Ok