Jakiego zatrudnić DJ-a na wesele
16 września, 2021
invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – innowacyjna korekcja zgryzu
13 stycznia, 2022

Czy automatyczne nawadnianie ogrodów się opłaca?

Jeżeli ważne jest dla nas to, by ogród wspaniale się prezentował, podstawowym elementem, jaki zachowa go w dobrym stanie jest podlewanie. Nie wystarczy dbać o rośliny podcinając je, czy dopasowując ich warunki glebowe. Każdy ogród wymaga wody, jednak zwykłe sposoby nawadniania nie dość, że zajmują dużo czasu oraz wysiłek, to jeszcze wymagają stałego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Często ocenia się, że na równi ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu pośród pozostałych czynności pielęgnacyjnych. Z uwagi na to stworzono systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” za nas o konieczności podlania ogrodu, ale także mogą dostosowywać ilość wody.

Tradycyjne systemy nawadniania ogrodów

Każdy z nas to zna – korzystanie ze zwyczajnej konewki pobiera zdecydowanie dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w bardzo małym ogrodzie, dlatego większość z nas co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To zdecydowanie wygodniejsze, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom można podpiąć wąż pod kran, co o wiele ułatwia dojście do wszystkich zakątków ogrodu, biegania z konewką oraz stałego dolewania wody. Do podlewania ręcznego możemy dołączyć pistolet, jaki umożliwia regulację ciśnienia wody, a także zatrzymanie wody bez potrzeby zakręcania kranu, a także zraszacze ogrodowe, które wystarczy podpiąć pod wąż oraz które także usprawniają nawodnienie ogrodu oraz w dużym stopniu zminimalizują nasz wkład pracy.

Jeżeli zależy nam na większym zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, warto zakupić system nawodnienia ogrodu. Jednym z najtańszych jest specjalny sterownik elektroniczny montowany na kran, co pozwala na ustawianie momentu podlewania. Minusem tej metody są widoczne rozciągnięte po powierzchni ogrodu węże oraz niemożliwość powiększenia systemu.

Automatyczne metody nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza , że trzeba pogodzić się z widocznymi przewodami. Instalacja większego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w największych ogrodach, ale także w średnich oraz całkiem małych. System nawadniania potrzebuje przygotowania w postaci planu oraz instalacji całego systemu. Zwykle system umieszczany jest pod ziemią. Wymagane jest zastosowanie programatora, rur doprowadzających wodę, podprowadzenia do wodnej instalacji w formie zaworów, a do tego zraszaczy, które posłużą do rozlania wody po całym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system ma zostać zamontowany przed powstaniem ogrodu.

Zraszacze ogrodowe do nawadniania

Pośród zraszaczy ogrodowych znajdziemy kilka różnych typów, które można wykorzystać do nawodnienia ogrodu. Spisują się one wspaniale jako element całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są bardzo znane z uwago na to, że ich główną zaletą jest równomierne nawodnienie konkretnej części ogrodu. Wyposażone w nadające wielkość strumienia sterowniki oraz dysze odpowiedzialne za siłę wody działają doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one dość niskie, ale ich główną zaletą jest to, że po ukończeniu pracy zanurzają się pod powierzchnią. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe widoczne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – przede wszystkim są wybierane, dlatego że mogą zostać wyregulowane w obrębie 360o. Świetnie sprawdzają się w nawodnieniu trawników i mają sporo funkcji oraz są lepsze pod względem jakości od zraszaczy stałych. Bardzo polecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Nośność wody może docierać 3-22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że możemy nawadniać w danym momencie tylko konkretny sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim służą kreowaniu maleńkiej mgiełki, z tego względu sprawdzą się dla roślin, które nie wymagają zbyt dużej ilości wody.

Nawadnianie ogrodu liniami kroplującymi

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Zazwyczaj służą one podlewaniu korzeni roślin. Z uwagi na to będą doskonałe do nawadniania drzew, żywopłotów krzewów ozdobnych oraz warzywników. Plusem takiego systemu nawadniania jest to, że nie moczy łodyg, liści ani kwiatów, dzięki temu nie ryzykujemy poparzenia roślin. Dodatkowo to system niezwykle ekonomiczny, z uwagi na zminimalizowanie marnowania wody. Linie kroplujące składają się z kabli z kroplówkami, które sączą wodę. Kroplowniki maksymalnie wydajnie nawadniają rośliny dając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Instaluje się je zaledwie na niewielkich przestrzeniach, do nawadniania minimalnych rabat kwiatowych, skalniaków, czy mało dużych żywopłotów. Ogromnym plusem jest możliwość prostej instalacji oraz samodzielnego wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące spisują się przede wszystkim w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie.

Strona używa cookies
Ok