Projekt dachu – trwałe budownictwo
8 lutego, 2021
Gabinet ortodontyczny Toruń
8 lutego, 2021

Gabinet stomatologiczny Toruń – chirurgia stomatologiczna

Co należy do zadań chirurga stomatologa?

Stomatolog chirurg szczękowy podejmuje się wielu różnych, zwykle zawiłych zabiegów wśród zabiegów stomatologii. Tyczy się to usuwania chorób jamy ustnej, szczęki, miękkich tkanek czy twarzoczaszki. Mowa o zabiegach z dziedziny korekcji wad zgryzu, niwelowania zapaleń, usuwania guzów czy torbieli, plastyki tkanek miękkich oraz kostnych. Stomatolog chirurg szczękowy oprócz tego aplikuje implanty. Do częstych zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa należy ekstrakcja ósemek, chirurgiczna resekcja zęba i sterowana regeneracja kości pod implant zęba, a także jego wszczepienie.

Ekstrakcja ósemek

O ile ósemki pojawiają się w jamie ustnej jako ostatnie, często wywołują dużo niedogodności. Przyjmuje się, że właściwie umiejscowionych zębów nie ma potrzeby naruszać. Zdarzają się jednak pewne czynniki, jakie decydują o tym, że nieuniknione okaże się usunięcie ósemki. W takiej sytuacji trzeba zwrócić o pomoc do stomatologa chirurga , który zaradzi na problem.

Z reguły proces wyrastania ósemek jest utrudniony np. przez brak miejsca w jamie ustnej. Ósemki, gdy nie mają wystarczającej przestrzeni, naciskają na poboczne zęby. W ten sposób powodują często dokuczliwy ból oraz przemieszczanie się innych zębów. Za mała ilość miejsca dla konkretnych zębów może powodować problemy w trakcie pełnego otwierania ust. To oznacza dyskomfort, jakiego dobrze jest się pozbyć.

Wyrwanie ósemek przez stomatologa chirurga właściwe jest również wtedy, kiedy ząb uszkadza próchnica. Ten problem może bez przeszkód przenosić się na poboczne zęby, z tej przyczyny trzeba usunąć jej źródło. Bywa też tak, że blisko zęba rozwija się nieodwracalny stan zapalny dziąsła, z reguły wywołany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku wyrwanie ósemki przez stomatologa chirurga szczękowego staje się jedynym sposobem usunięcia problemu.

Chirurgiczna resekcja zęba w gabinecie stomatologicznym

Endodoncja jest uznawany za wielce precyzyjnym zabiegiem, a endodonta, który robi leczenie kanałowe, używa mikroskopu, zdarza się, że ciężko jest dojść do wszystkich rozwidleń kanału zębowego. W takim przypadku niezbędna jest chirurgiczna resekcja zęba. Taki zabieg polega na dojściu do niezauważonej części kanału zębowego, gdzie gnieździ się zakażenie.

Z reguły resekcja zęba niezbędna jest, kiedy chirurg dentysta nie może zobaczyć dokładnie zęba. Na przykład z uwagi na budowę kanału. Zdarza się, że wokół zainfekowanej tkanki znajduje się ropień lub torbiel okołowierzchołkowy. W tej sytuacji nie ma możliwości dotarcia do zęba przez leczenie kanałowe.

Przeprowadzający zabieg stomatolog chirurg nacina tkankę śluzówki, aby dotrzeć do kości i dobrze sprawdzić ząb oraz wyjąć zaatakowane przez próchnicę elementy. Chirurg dentysta przeprowadza resekcję zęba pod mikroskopem. To oznacza, że taki zabieg jest wyjątkowo dokładny oraz umożliwia dentyście dojść do wszystkich rozgałęzień kanału zębowego. W momencie, kiedy kanał jest już dobrze czysty nabija go przeznaczonym do tego cementem.

Sterowana regeneracja kości pod implant zębowy

Z powodu ekstrakcji lub utraty zęba z upływem czasu zachodzi zanik kości. Dochodzi do tego przez utratę nacisku wynikającą z braku zęba. Jeśli na czas chirurg stomatolog szczękowy nie wszczepi implantu, zanik kości uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. By dało się użyć implant później konieczna będzie sterowana regeneracja kości. Polega ona na odbudowie kości przy pomocy biomateriałów. Surowce pobierane są bezpośrednio od pacjenta lub ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm białkom i leukocytom zabieg jest bezpieczniejszy, a proces gojenia przebiega znacznie szybciej. Jeżeli materiał pobierany jest od pacjenta, przeważnie chirurg stomatolog szczękowy bierze go z żuchwy lub z brody. Nadrzędnym celem sterowanej regeneracji kości jest pobudzenie aktywności komórek odtwarzających kość. Po przeprowadzeniu sterowanej regeneracji kości chirurg stomatolog szczękowy może bezpiecznie zająć się wszczepieniem implantu zębowego.

Gabinet stomatologiczny

Strona używa cookies
Ok