Podpis elektroniczny Eurocert Toruń
3 lutego, 2021
Gabinet stomatologiczny Toruń – chirurgia stomatologiczna
8 lutego, 2021

Solidne budownictwo potrzebuje struktury, jaka przetrwa długie lata podobnie w łagodnych oraz trudnych warunkach zewnętrznych. Wśród najistotniejszych detali konstrukcji jest dach. Obok ładnego wyglądu, dobrze przygotowany dach, sporządzony z najwyższej klasy surowców, będzie oddziaływał na trwałość całego budynku. Dlatego też okrycie dachowe powinno uzyskać wytrzymałe i trwałe oparcie, jakie udźwignie jego wagę. Warto wspomnieć, że właściwie sporządzony dach będzie odpowiadał na potrzeby ciepłochronne, dlatego w chwili tworzenia warto przyjrzeć materiałowi, z którego dach będzie przygotowany i sposobie jego konstrukcji. Do budowy budynków jednorodzinnych, przede wszystkim tych, jakie mają dachy spadziste, przeważnie stosowane są konstrukcje z drewna.

Drewno konstrukcyjne – surowiec do przygotowania dachu

Z uwagi na to dach powinien być wytrzymały i spoczywać na mocnych podstawach, należy zastosować w tym celu wytrzymałe surowce. Zwykle stosowanym surowcem do stworzenia bazy dla dachu jest konstrukcyjne drewno. Szukając najlepsze drewno konstrukcyjne należy znać ważne właściwości, świadczące o jego najwyższej przydatności. W głównej mierze należy sprawdzić gwarantowaną trwałość sprężystość, twardość, wytrzymałość na rozciąganie oraz ściskanie. Oprócz tego ważna jest wilgoć i obecność dostrzegalnych skaz, np. sęków. Szczególnie popularne drewno konstrukcyjne uzyskiwane jest na przykład  z takich drzew jak modrzew, sosna, świerk czy jodła. O ile duża zawartość żywic (np. w przypadku modrzewia) wskazuje lepszą odporność na wilgoć i wodę, tak potrzebnym elementem przygotowania wszystkich rodzajów drewna konstrukcyjnego jest impregnacja.

Dogłębna impregnacja konstrukcyjnego drewna gwarantuje mu dłuższą przydatność, chroni przed oddziaływaniem wody, zmiennych temperatur, a a nawet niszczeniem przez owady i grzyby. Choć da się impregnować po powierzchni poprzez malowanie czy natrysk, tak najskuteczniejszą metodą impregnacji drewna konstrukcyjnego jest zanurzenie go, aby impregnat dotarł głęboko pod wierzchnie warstwy. Nabywając drewno konstrukcyjne do budowy dachu należy także ocenić, czy jest ono klejone czy lite. Metoda stwarzania drewna klejonego powoduje, że staje się ono wytrzymalsze od litego. Oprócz tego dzięki takiej metodzie możliwe jest przygotowanie obszerniejszych odcinków drewna, dlatego bez problemu da się dostosować je do potrzeb konstrukcji.

Więźba dachowa – rodzaje i zastosowanie

Wykonanie bazy konstrukcyjnej pod dach da się wykonać na kilka sposobów. Wśród z reguły używanych jest więźba dachowa. Sporządza się ją z reguły z drewna i jest to konstrukcja nośna, której podstawowym zadaniem jest wsparcie dachowego pokrycia. Są 3 najczęściej stosowane typy więźby dachowej: więźba płatwiowo kleszczowa, krokwiowo-jętkowa oraz krokwiowa. Do stwierdzenia rodzaju więźby potrzeba zmierzyć odstęp poszczególnych fragmentów między ścianami, a do tego przewidziany kąt nachylenia. Krokwiowa więźba dachowa przeważnie używana jest do konstrukcji dachów o szerokości sięgającej co najwyżej siedem metrów oraz pochyleniu wynoszącym ok. 30-50 stopni. W tym przypadku zespojona w kaletnicy para krokwi uchodzi za element nośny.

Więźba dachowa krokwiowo-jętkowa używana jest do projektów dachów o rozpiętość od 7 do 11 metrów i pochyleniu w granicy 35-60°. W odróżnieniu od krokwiowej więźby dachowej, tu dodatkowo krokwie podtrzymywane są przez wiązary jętkowe, tym sposobem dachowa konstrukcja jest znacznie trwalsza. Natomiast płatwiowo-kleszczowa więźba dachowa cechuje się możliwością zastosowania nawet wtedy, kiedy rozpiętość ścian przekracza 11 m. Przy takiej szerokości potrzebne są dodatkowe płatwie i wspierające je słupy i wiążące podwójne belki. Dzięki zwiększonej ilości elementów więźba dachowa jest wytrzymała i odporna na zniszczenia, a do tego nie odbiera właściwości drewna konstrukcyjnego.

Dach prefabrykowany – co zamiast więźby dachowej

Prefabrykowany dach, to jest dachowe wiązary prefabrykowane to drugi sposób budowy konstrukcji dachu. Technika prefabrykowana wyróżnia się tym, że elementy szkieletu dachu powstają w fabryce, zamiast na samej budowie. Wiele przedsiębiorstw oferuje usługę opracowania i wykonania prefabrykowanej więźby dachowej. ten rodzaj konstrukcji dachowej nieco zmniejsza czas trwania budowy, dlatego robi się co raz bardziej popularny. Prefabrykowana więźba dachowa składa się z wiązarów, jakie projektowane są tak by zgadzały się z planem domu. Wiązary zespojone są przez wiatrownice lub płatwie, natomiast cała konstrukcja tworzona jest za pomocą maszyny. Ze względu na to każdy z elementów dachu prefabrykowanego  jest taki sam i mocno złączony. Wielką zaletą takiej metody jest też to, że montaż jest łatwiejszy i szybszy w porównaniu do więźby dachowej.

Decydując pomiędzy projektem prefabrykowanym, a więźbą dachową, tworzoną na budowie, należy zwrócić uwagę na zastosowanie, trwałość i koszty tych dwóch sposobów. Należy wiedzieć, że nie przy wszystkich projektach domu słuszne będzie wykorzystanie prefabrykowanego dachu, ponieważ nie każdą konstrukcję da się stworzyć zaledwie z wiązarów.

Strona używa cookies
Ok