Gabinet stomatologiczny Toruń – chirurgia stomatologiczna
8 lutego, 2021
Księgowość
8 lutego, 2021

Ortodonta trudni się leczeniem wad szczęki oraz niewłaściwości i krzywizn zębowych. Co dobrze zapamiętać? Wada zgryzu opiera się na nieodpowiednim ułożeniu zębów lub szczęki, co zatem przysparza istotnych problemów wad wymowy, zaburzenia symetrii twarzy – wpływając negatywnie na sposób postrzegania siebie i będąc przyczyną niskiej samooceny w późniejszym wieku. Przebieg naprawy wady zgryzu jest długotrwały i trwa zazwyczaj około 2 lat.

Przyczyny powstawania wad zgryzu

Wady zgryzu grupuje się na wrodzone i nabyte. Do zmiany żuchwy może dojść już we wczesnym rozwoju dziecka, jeszcze w trakcie ciąży, jednak zwykle są to złe nawyki maluchów. Częste ssanie kciuka czy niedobrze ukształtowanego smoczka, gryzienie przedmiotów (na przykład twardych zabawek), zgrzytanie zębami, czy oddychanie przez usta wywołuje zniekształcenia szczęki. Także złe ułożenie dziecka podczas karmienia piersią, może powodować kłopoty. Na pierwszą wizytę kontrolną najlepiej zaprowadzić dziecko w wieku około 7 lat. Dzięki temu ortodonta wcześnie wskaże możliwe nieprawidłowości oraz zatroszczy się o prawidłowy rozwój dziecka.

Dlaczego wizyta u ortodonty jest ważna?

Nieleczenie albo lekceważenie wady prowadzi do jej wzmożenia, a to z kolei podwyższa ryzyko seplenienia i krzywizny zębów oraz może sprawiać kłopot w spożywaniu pokarmów, a także oddychaniu. Niewłaściwy układ szczęki powoduje bóle zębów, ich rozchwianie lub przedwczesne ścieranie. Sprzyja to też zbieraniu się kamienia nazębnego oraz może być przyczyną rozwoju chorób dziąseł, próchnicy, czy paradontozy.

Rodzaje wad zgryzu

Tyłozgryz – najczęściej występująca wada zgryzu. Dolne zęby chowają się za zębami górnymi, przy czym zęby przednie nie stykają się wzajemnie. Niekiedy górne siekacze są wykrzywione w kierunku górnej wargi, a twarz odkształca się poprzez cofnięcie żuchwy.

Przodozgryz – w tym przypadku to dolne zęby zachodzą na górne. Powstaje widoczne wysunięcie brody na przód.

Zgryz krzyżowy – zarówno zęby dolne jaki i górne, zachodzą na siebie nieregularnie na niektórych odcinkach lub w całym łuku zębowym.

Zgryz głęboki – górne zęby zachodzą i przykrywają 2/3 wysokości zębów dolnych. Wpływa to na utratę symetrii twarzy ze względu na skrócenie dolnego odcinka. Tak umiejcowione zęby nadmiernie się ścierają,  co prowadzi do chorób dziąseł i przyzębia.

Zgryz otwarty – zęby wcale nie stykają się ze sobą. Wada przeszkadza w żuciu pokarmu, a także w prawidłowej wymowie – zwłaszcza spółgłosek przedniojęzykowo zębowych (t, d, s, z, dz, c, n, ł). Zgryz otwarty powoduje wydłużenie twarzy i niedorozwój szczęki.

Stłoczenia zębów – występują wtedy, gdy zęby mają nieodpowiedni rozmiar w stosunku do zębodołów. Wyrastają poobracane lub w złych położeniach, w wyniku braku przestrzeni w jamie ustnej.

Zęby odseparowane – pomiędzy zębami są widoczne szpary, powodowane nadmiarem miejsca w żuchwie.

Jak poprawić wady zgryzu? Kiedy pomoże ortodonta?

Korekcja wady zgryzu zazwyczaj rozpoczyna się od chwili wyrżnięcia zębów stałych, czyli około 11 roku życia, choć ortodonci doradzają zadbanie o prawidłowy zgryz w każdym wieku. Szczęki dzieci są znacznie bardziej plastyczne, niż szczęki osób dorosłych, a więc leczenie jest łatwiejsze i obniża się ryzyko bólu lub powikłań, jednak korekcja zębów jest dostępna dla każdego.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne dzielą się na stałe — mocowane do zębów specjalistycznym klejem oraz ruchome — możliwe do samodzielnego zdejmowania. Aparaty ruchome są częściej stosowane u dzieci, niż u dorosłych.

Aparat tradycyjny, metalowy — siłą, która prostuje wadę, jest w tym przypadku łuk sczepiony z metalowymi zamkami, które przykleja się do pojedynczych zębów i mocuje za pomocą ligatur ortodontycznych. Dla urozmaicenia, szczególnie dla młodszych pacjentów, istnieje możliwość doboru wielokolorowych ligatur. Dla dbających o większą estetykę dostępne są warianty z zamkami ceramicznymi, porcelanowymi, szafirowymi lub kryształowymi, które są niewidoczne na tle zębów. Sprawdzają się zwłaszcza u posiadaczy białych zębów.

Aparat lingwalny — mocowany jest odwrotnie niż ten tradycyjny, bo od wewnątrz jamy ustnej. Projektowane są dla każdego pacjenta indywidualnie i niwelują dyskomfort związany z noszeniem aparatu na zębach, bo ten jest niewidoczny. Wadą tego aparatu jest początkowa trudność wyraźnego mówienia.

Aparat samoligaturujący — ten rodzaj aparatu ortodontycznego cechuje się inną budową. Łuk ortodontyczny przytrzymuje zestaw klapek, dzięki czemu drut jest ruchomy, a korekcja wady zgryzu trwa krócej.

Aparat Clear Aligner — to przezroczysta nakładka na zęby dopasowywana indywidualnie, która jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią estetykę. Aparat jest praktycznie niewidoczny, a dzięki temu, że można go zdjąć samodzielnie, jest łatwy w utrzymaniu higieny.

Ile kosztuje aparat na zęby?

Koszty aparatów ortodontycznych są zależne od wybranego modelu. Najmniej pieniędzy pochłoną te tradycyjne. W ich przypadku ceny za jeden łuk rozpoczynają się od 1200 złotych. Nowsze rozwiązania, bardziej komfortowe – niemetalowe czy przezroczyste — wymagają większego nakładu. Ich ceny wahają się od 3 do 6 tysięcy. Koszt najdroższych aparatów ortodontycznych może dochodzić do 8 tysięcy złotych.  Aparaty ortodontyczne są też dostępne do wzięcia na kredyt. Do ceny aparatu trzeba także doliczyć koszty wizyt kontrolnych, których ilość jest zależna od czasu leczenia. Leczenie ortodontyczne może być refundowane przez NFZ dla dzieci poniżej 12 roku życia i tylko w przypadku aparatów ruchomych.

Jak dbać o aparat na zęby?

Dbałość o zęby  w trakcie noszenia aparatu jest niezwykle ważna. Aparat może początkowo przeszkadzać, ze względu na to, że znacznie łatwiej przyklejają się do niego resztki jedzenia. Należy myć zęby po jedzeniu i zrezygnować z pokarmów, które mogą przyklejać się do zamków i powodować ich odczepienie. Z kolei twarde produkty mogą trwale uszkodzić aparat.

Czy wolno leczyć zęby z aparatem ortodontycznym?

To, czy wolno naprawiać zęby w czasie leczenia aparatem na zęby, szczególnie interesuje pacjentów, którzy mają stały aparat. Nie należy wyjmować go samemu, co oznacza w wypadku problemów niezbędna jest wizyta u stomatologa ortodonty. Przed rozpoczęciem leczenia aparatem na zęby każdy pacjent powinien zadbać o to, by jego zęby zostały w pełni wyleczone. W taki sposób minimalizuje się ryzyko wizyt naprawczych w czasie noszenia aparatu na zęby. Nie ma jednak zakazów leczenia zębów, kiedy pacjent nosi stały aparat .

Korzystanie z aparatu łączy się z podwyższoną koniecznością troski o zęby. Ze względu na przyklejone na zębach zamki oraz pozostałe elementy konstrukcji aparatu na zęby, usuwanie osadów i resztek jedzenia jest trudniejsze. To oznacza, że pacjenci leczący się ortodontycznie muszą uważniej czyścić zęby, zwłaszcza w okolicach aparatu . Niedopatrzenie higieny w tym okresie, może oznaczać, że na uprzednio zdrowych zębach pokażą się zmiany próchnicowe. W takiej sytuacji trzeba wybrać się na wizytę u dentysty. Lekceważenie psucia się zębów ze względu na aparat ortodontyczny może wywołać nieprzyjemne skutki. Próchnica szybko atakuje na inne zęby, dlatego lepiej zniwelować problem.

Leczenie podczas używania aparatu jest możliwe. Jeżeli aparat uniemożliwia dostęp do podniszczonego zęba, można go zdjąć na czas leczenia. Taki zabieg nie przeszkodzi w skuteczności leczenia ortodontycznego.

Ortodonta

Strona używa cookies
Ok