Gabinet ortodontyczny Toruń
8 lutego, 2021
Pompy ciepła – co musisz wiedzieć
9 lutego, 2021

Prowadzenie firmy łączy się bezpośrednio z koniecznością prowadzenia księgowości. Na bazie dowodów księgowych zapisywane są wszystkie wydarzenia finansowe zachodzące w firmie, za sprawą czego znacznie łatwiej analizować wydatki. Dokumenty księgowe uwzględniają m.in. informacje dotyczące sprzedaży i zakupów, inwestycji czy wydatków działalności i informacje z działu podatków czy pensji pracowników. Z uwagi na fakt, że księgowość jest istotnym oraz rozbudowanym działem niemal każdej działalności, biorąc pod uwagę jej wielkość potrzebna jest księgowa, współpraca z biurem rachunkowym albo pełen dział odpowiadający za prowadzenie ewidencji rachunkowej.

Możliwe są dwa główne sposoby prowadzenia księgowości, są to: pełna księgowość, inaczej księga handlowa i księga przychodów i rozchodów, czyli księga podatkowa. Reguły opisane w ustawie o rachunkowości regulują zasady, które określają, które firmy muszą wybrać księgę handlową, a jakim wystarczy księga przychodów i rozchodów. W zależności od formy działalności gospodarczej i od samego charakteru przedsiębiorstwa oraz przychodu w roku obrotowym.

Metody prowadzenia księgowości

Księga handlowa to najbardziej rozbudowana forma rozliczeń. Poprzez dokładne informacje pokazuje finansową sytuację firmy: rentowność, płynność i finansową gospodarność. Na bazie księgi handlowej przedsiębiorstwo rozlicza się z fiskusem. Zgodnie z ustawą o rachunkowości do prowadzenia pełnej księgowości zobowiązane są m.in. spółki handlowe w tym kapitałowe, osobowe i spółki w organizacji, stowarzyszenia oraz fundacje nawet , kiedy ich przychodem są tylko składki członków, a także województwa, powiaty, gminy oraz ich związki. Oprócz tego księgę handlową prowadzą osoby fizyczne, cywilne spółki osób fizycznych, jawne spółki osób fizycznych i spółki partnerskie, gdy we wcześniejszym roku obrotowym ich zarobki netto ze sprzedaży towarów, produktów oraz operacji finansowych wyniosły co najmniej równowartość 2.000.000 euro w złotówkach.

Natomiast księga przychodów i rozchodów jest formą uproszczonej księgowości. Wpisy dotyczące rozchodów i przychodów muszą obejmować w tym przypadku zestawienia dochodów, przychodów i kosztów z rozbiciem na podatkowe zwolnienia. Do zestawień w księgowości uproszczonej muszą być uzupełnione również ewidencje trwałych środków, pracowników, a oprócz tego spis dochodów zwolnionych z podatku we wcześniejszych latach. Uproszczoną księgowość prowadzą osoby fizyczne, cywilne spółki osób fizycznych, jawne spółki osób fizycznych i spółki partnerskie, których przychód roku obrotowego nie przekracza 2.000.000 euro w złotówkach.

Sposób prowadzenia księgowości zależy od zakresu działalności firmy, wielkości, charakteru i struktury. O tym, której metodzie prowadzenia księgowości powinna podlegać dana firma zawsze można skonsultować ze specjalistą. Dla porównania zakładając firmę z pomocą biura rachunkowego, przedsiębiorca z łatwością otrzyma podpowiedź wprost od księgowej, jaka forma okaże się najwłaściwsza.

Księgowość online

Podobnie jak w pozostałych dziedzinach, w księgowości też tworzą się nowoczesne metody technologiczne. Dużym udogodnieniem w prowadzeniu działalności są przygotowane na przestrzeni ostatnich lat programy komputerowe, gwarantujące sprawne prowadzenie księgowości. Często tego rodzaju programy da się kupić w abonamencie lub na własność. Sporo biur rachunkowych korzysta z takich programów, głownie dlatego, że e-księgowość jest sporym usprawnieniem dla pracy samej księgowej, a także wygody przedsiębiorcy. Wśród różnych opcji w księgowości online zawierają się: umiejętność sprawnego i szybkiego wystawiania, przekazywania, a także zbierania dowodów księgowych, modyfikacji planów kont, łatwego wglądu w finanse oraz wglądu w informacje o składkach i podatkach ZUS. Z reguły program księgowości online jest wyjątkowo prosty w obsłudze, a kolejnie aktualizacje pilnują, by program był bezustannie zgodny z obowiązującymi przepisami.

Jak współpracować z księgową?

Opcje współpracy z księgową są zróżnicowane. W przypadku największych przedsiębiorstw, w któ®ych jest bardzo dużo generowanych danych księgowych, najmocniej sprawdza się zatrudnienie księgowej (albo nawet zatrudnienie całego działu księgowego) na etat. W przypadku mniejszych i średnich przedsiębiorstw zwykle stosowaną praktyką jest prowadzenie księgowości, podejmując współpracę z biurem rachunkowym. Istotne we współdziałaniu z księgową jest określenie narzędzi, z których będą korzystać dwie strony, by w jak najbardziej sprawny sposób udostępniać dokumenty oraz podejmować działania w księgowości. W księgowości trzeba bezwzględnie stosować się do terminów, dlatego wszystkie dokumenty, za każdym razem skompletowane oraz jak najpoprawniej opisane muszą dotrzeć do księgowej w odpowiednim czasie. Do tego potrzebna jest również dobra komunikacja. Elementem komunikacji rzutującym na dobrą współpracę, na jaki trzeba zwrócić uwagę jest właściwy przepływ informacji. Księgowa musi mieć dostęp do najważniejszych danych finansowych oraz sytuacji przedsiębiorstwa, żeby móc na najwyższym poziomie wykonywać swoje zadania.

www.taxbiuro.net

Strona używa cookies
Ok