Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci
Stomatolog dziecięcy Grudziądz
2 września, 2020
Kubek termiczny contigo - Kubek termiczny na prezent najlepszy kubek do pracy
Termiczny kubek Contigo idealny na każdą okazję
3 września, 2020

Chirurgia szczękowa to dziedzina medycyny, łączącej ze sobą cząstki medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej także zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej przyjmują skomplikowane przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to też leczenia chronicznych stanów zapalnych oraz usuwania zębów , eliminacji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg stomatolog, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres działania, ale to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się leczeniem jedynie w zakresie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, więc jest szerszym pojęciem.

KTO TO JEST CHIRURG SZCZĘKOWY?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Odkształcenie twarzy na skutek nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęstszych problemów, którymi zajmuje się chirurgia szczękowa. Deformacja twarzoczaszki może również nastąpić na skutek urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może także polepszyć walory estetyczne twarzy pacjenta, formując pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy ich wzrost ustaje, lecz nie wyrzynają się nad błonę śluzową albo kształcą się wewnątrz kości. Skutkiem tego jest poważny stan zapalny, mogą też wypchać pobliskie zęby w nieodpowiednie, co wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w jamie ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, kiedy guz lub torbiel występuje w trudno dostępnym położeniu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg również leczy stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości szczęki

Do złamań może dojść na skutek wypadku, silnego uderzenia lub urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w znieczuleniu miejscowym. W groźniejszych przypadkach podaje się znieczulenie ogólne. W miejscu złamania zazwyczaj umieszczane są odpowiednie protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one różne kształty, ze względu na możliwość nadawania im właściwego kształtu, dla złamanej kości.

Resekcja korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jedno-korzeniowych zwłaszcza w sytuacji, gdy zmiany w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też efekty choroby przy wierzchołku korzenia, zapalanie w przypadku utkwienia ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma potrzeby wyrywania całego zęba. Likwiduje się zwłaszcza powody dolegliwości. Usuwany jest tylko patologiczny fragment korzenia. Pacjent jest znieczulony na czas zabiegu. Po zlikwidowaniu zmienionej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, osłania przed powstaniem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Zazwyczaj odnosi się do kłów. Gdy ząb, w procesie rozwoju miał niedużo miejsca w szczęce albo został wykrzywiony, ortodoncyjnie wstawia się go do łuku zębowego. Po określeniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odkrywa się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by osiągnął właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty

Braki w uzębieniu są wynikiem różnych powodów. Zazwyczaj jest to brak troski o higienę jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość uzupełnienia braków w uzębieniu, poprzez wszczepienie implantów . Mają one wiele zalet, w tym gwarantuje pełną estetykę i funkcje, porównywalne do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanki kostnej i tkanek miękkich

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach miękkich i kostnych, by polepszyć estetykę jamy ustnej. Odbywają się też przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wtedy na celu pozbycie się wszelkich zgrubień, fałdek i nierówności, po to by jama ustna spełniała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Takie zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej albo polepszenia dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego niezbędne jest skierowanie. Może być wystawione przez każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale także lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych przyjmowani są bez skierowania.

Dodatkowo wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest możliwa na NFZ w przychodniach, mających zawarte umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle zależy od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Chirurgia stomatologiczna Toruń

Strona używa cookies
Ok