Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie ortodontyczne – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia szczękowa
2 września, 2020

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u dentysty pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma też złe doświadczenia na myśl o nakazanych wizytach u dentysty szkolnego, który niedelikatnie wpychał grube paluchy do ust, aż pękały nam kąciki. Aby oszczędzić naszemu dziecku takich doświadczeń i pokazać mu, że zdrowie zębów jest istotne, należy odpowiednio wybrać dentystę, który nie odstraszy, a przyciągnie malucha. Jakie warunki powinien spełniać najlepszy stomatolog dla dziecka?

  1. Wizyty adaptacyjne

Znawcy tematu twierdzą, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Dentysta, który nierzadko przeraża dorosłych, tym bardziej jest źródłem stresu dla naszej pociechy. Jeśli więc masz w planach zabrać swoje dziecko do dentysty, wybierz tego specjalistę, który ma w ofercie specjalne usługi powstałe z myślą o dzieciach. Większość gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To powolne zaprzyjaźnianie się najmłodszych z gabinetem dentystycznym. Kluczem do sukcesu jest dobra zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej dzieciom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg stomatologiczny na zabawce. Istotny jest także udział rodziców w takiej wizycie- muszą oni dawać maluszkowi przykład-  najpierw mogą sami zbadać ząbki, grzecznie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma się czego bać. Maluch wyczuwa strach rodziców, dlatego bardzo ważna jest też swobodna rozmowa z lekarzem i tłumaczenie maluszkowi najprostszych reguł pielęgnację jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet stomatologiczny

Przyjazne fotele w kształcie zwierzątek, zabawki, puzzle  w poczekalni, monitor z kreskówkami rozpraszające uwagę dziecka, pastelowe kolory, bohaterowie ulubionych kreskówek na ścianach, zabawne maseczki ochronne lekarza… Wydawać by się mogło, że to tylko małe detale, jednak dla dziecka mają one fundamentalne znaczenie. Kolorowo udekorowany gabinet lekarski powoduje, że malec czuje się bardziej swojsko, pomieszczenie nie jest dla niego dziwne. Dzięki temu nie wpada w panikę i łatwiej rozproszyć jego uwagę i wykonać potrzebne zabiegi.

  1. Najlepsze formy znieczuleń dla dzieci

Zdarzają się osoby, które uznają, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną”. Oczywiście to nie prawda! Nieleczone mleczaki regularnie niszczone są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie mleczaków może skutkować natomiast do wad zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by regularnie kontrolować stan uzębienia malucha i nie doprowadzić do tego, by konieczne było wyrwanie zęba.

Jeszcze kilkanaście lat temu specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie istniały. Dlatego prawie każdy z nas, wzdrygając się, przypomina sobie pierwsze stresy na fotelu dentystycznym, czy ból przy borowaniu. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje już nie tylko fantazyjnymi gabinetami dla dzieci ale także specjalnymi sposobami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się spokojne wręcz trochę otumanione. W tym miejscu należy podkreślić, że gaz rozweselający jest w pełni bezpieczna dla maluchów i ma mniej skutków ubocznych niż tradycyjne znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko użycie budzącej strach strzykawki, ale także niepokojące poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną nowoczesną techniką jest znieczulenie komputerowe– jak ono wygląda? Jest to całkowicie bezpieczna, acz innowacyjna metoda znieczulania za pomocą dźwięku. Komputer emituje fale dźwiękowe o odmiennym natężeniu i powoli wprowadza najmłodszych w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, podobnie jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i szeroko polecany przez dentystów głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby użycia igieł, a do tego unikamy nieciekawych efektów ubocznych.

W większości gabinetów stomatologicznych wśród usług dedykowanych dzieciom możemy znaleźć także opcję założenia kolorowych plomb. W tym wypadku jednak możemy śmiało stwierdzić, że „to tylko mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać wypełnienie w wymarzonym kolorze.

  1. Cechy dobrego dentysty dla dzieci

Przy wyborze gabinetu dla swojego dziecka zwróćmy też uwagę na samego dentystę. Powinien on być nie tylko starannie wykształcony i profesjonalny. Koniecznie musi lubić dzieci, umieć z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie obawiało, dlatego ważne jest, czy wybrany przez ciebie dentysta ma dobre podejście do najmłodszych.

Podczas wizyty lekarz powinien też wytłumaczyć maluszkowi w jaki sposób będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on konieczny i co konkretnie się dzieje w buzi dziecka. Bardzo dobrze świadczy o stomatologu, kiedy dodatkowo opowie i zaprezentuje naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje zęby- w jaki sposób i ile razy dziennie je szorować i dlaczego jest to bardzo ważne. Młodego pacjenta po wizycie u dentysty można też nagrodzić kolorową pastą do zębów, by miał poczucie, że wizyta u dentysty to całkowicie fajna rzecz, której nie należy się bać.

www.dentysta-grudziadz.pl

Strona używa cookies
Ok