Ocieplanie budynków pianką PUR
29 stycznia, 2021
Implanty dentystyczne Toruń
29 stycznia, 2021

Chirurgia stomatologiczna w stomatologii estetycznej

Chirurgia stomatologiczna – co warto wiedzieć przed zabiegiem

Większość osób termin „chirurgia stomatologiczna” kojarzy z kałużami lejącej się krwi, skomplikowanymi operacjami i powikłaniami. W rzeczywistości to krwawe widzenie chirurgii stomatologicznej jest zupełnie niepotrzebne. Operacyjne leczenie jamy ustnej opiera się bowiem na nieinwazyjnym eliminowaniu ognisk zapalnych. Ten sposób leczenia jest wsparciem dla leczenia kanałowego i leczenia chorób przyzębia. Duża wiedza i umiejętności współczesnych dentystów a także odpowiedni sprzęt sprawiają, że leczenie nawet ciężkich przypadków jest możliwe i w pełni bezpieczne. Dzięki współczesnym technikom leczenia, zamiast bać się odwiedzin u chirurga, możemy być pewni, że skutecznie i bezpiecznie pozbędziemy się problemów z uzębieniem. Dzięki odpowiednim technikom leczenia rany  goją się szybciej. Nowoczesne sposoby znieczulenia, np. znieczulenie komputerowe to pewność, że zabieg przebiegnie bez bólu.

Jakie zabiegi przeprowadza się chirurgicznie?

Najczęstszymi operacjami przeprowadzanymi chirurgicznie są usunięcia zębów, a w szczególności ósemek. Chirurgicznie traktuje się również zęby zatrzymane w łuku zębowym, lub jeszcze nie wyrżnięte. Za pomocą metody operacyjnej leczy się także wszelkiego rodzaju ropnie, torbiele oraz przetoki ustno-twarzowe. W zaciszu gabinetu chirurga stomatologii często przeprowadza się także m. in. resekcji wierzchołków korzeni.

Bardzo ważną kwestią nowoczesnej dentystyki jest także wypełnianie ubytków. Jeżeli zamierzamy cieszyć się zdrowym zgryzem, musimy dbać o to, by wypełnić puste miejsca po usuniętych zębach. W innym wypadku możemy nabawić się zniekształceń szczęki, zaniku kości oraz wielu skutków ubocznych. Zapobiega się tym nieprzyjemnościom również w gabinetach chirurgii stomatologicznej. Przeprowadzane są operacje  z zakresu przygotowania do noszenia protez i implantów. Do takich zabiegów należy również wycinanie torbieli twarzoczaszki oraz rekonstrukcja stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy należy bać się zabiegu?

Wiele osób mocno stresuje się przed zabiegiem u chirurga stomatologii. Najczęściej wyobrażamy sobie skomplikowany zabieg. Chcąc odpowiednio przygotować się do zabiegu, a także dowiedzieć się co nas czeka, często poszukujemy informacji na forach internetowych. Niestety, nie są to fachowe źródła wiedzy. Wiele osób na forach opowiada o skrajnych przypadkach- rozchodzące się szwy, obfite krwawienia- takie przypadki mają miejsce bardzo rzadko. Dzisiejsza stomatologia jest na bardzo wysokim poziomie, a operacje z zakresu chirurgii stomatologicznej stały się codziennością dla każdego wykwalifikowanego specjalisty.  Jedyną nieprzyjemnością, która może cię przerazić podczas zabiegu chirurgii dentystycznej, to nieco dziwne wrażenia np. podczas ekstrakcji zębów- ciągnięcie ale na pewno nie ból! Operacje przeprowadza się przy użyciu mikroskopu. Rozcięte miejsce jest często odkażana za pomocą ozonu, co zmniejsza do zera ryzyko pojawienia się zakażeń.

Wybierz znieczulenie

Współczesne sposoby znieczulenia są tak rozmaite, że większość pacjentów w momencie podjęcia decyzji ma spory dylemat. Dlatego opłaca się ten temat przemyśleć trochę wcześniej, żeby uniknąć dodatkowego stresu przed operacją.

Nowoczesne gabinety mają do dyspozycji najczęściej następujące znieczulenia: „magiczna rózdżka”, narkoza, gaz rozweselający, znieczulanie ozonem. Istnieje także różnorodny wybór sposobu znieczulenia: znieczulenie w sprayu/ żelu lub preparat znieczulający podawany za pomocą strzykawki. Możliwość wyboru jest duży, zatem można dobrać metodę do osobistych preferencji. Osoby, które obawiają się igieł, powinny przeanalizować znieczulenie przy użyciu „magicznej różdżki”- znieczulenie jest aplikowane przy użyciu komputera, który w sposób delikatny aplikuje lek w dziąsła. Pacjent nie ma wtedy nieprzyjemnego uczucia bolesnego „wtłaczania” leku. Preparat ten nie odbiera również czucia w twarzy. Jest to znieczulenie dedykowane osobom, u których drętwienie podniebienia wywołuje ataki paniki. Bardzo często wybieranym typem znieczulenia jest też gaz rozweselający. Pacjentowi podaje się podtlenek azotu z tlenem. Bardzo często gaz ma słodki zapach, dlatego jest to dosyć przyjemny sposób znieczulania. Po inhalacji gazem pacjent robi się śpiący, nieco otumaniony, zrelaksowany.

Nim zdecydujesz się na konkretną metodę, przemyśl także, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do zastosowania znieczulenia. Najpopularniejsze przeciwskazania, to przyjmowanie leków rozrzedzających krew oraz uczulenia na konkretne preparaty, czy jedzenie. Jeżeli jesteś w ciąży, również musisz powiadomić o tym dentystę, chociaż przeważnie nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania znieczulenia u ciężarnych.

Jak przygotować się do zabiegu

Przede wszystkim zanim udasz się do gabinetu chirurgii dentystycznej, powinieneś zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeżeli czeka cię zabieg usunięcia zęba, należy mieć też wykonane zdjęcie RTG obu szczęk. Przed zabiegiem dobrze jest również zjeść dosyć obfity – po zabiegu nie będziesz mógł jeść przez kilka godzin a z pewnością będziesz dosyć mocno osłabiony.

Ponieważ operacje chirurgiczne powodują utratę krwi , należy się upewnić, że stosowane przez nas leki nie są rozrzedzające. Nie można także pod żadnym pozorem wcześniej pić alkoholu, bo może on sprawić, że znieczulenie nie zadziała.  Dodatkowo napoje wysokoprocentowe mogą rozrzedzić krew i zwiększyć obfitność krwotoków. Na 12 godzin przed zabiegiem należy też odstawić palenie papierosów. Bardzo istotnym aspektem zaplanowania zabiegu jest skorelowanie zabiegu z cyklem menstruacyjnym u kobiet. Zabieg nie może mieć miejsca 2 dni przed początkiem miesiączki ani w dwóch pierwszych dniach jej trwania. Jest to spowodowane podawaniem pacjentom silnych środków, które mogą doprowadzić do krwotoków.

Istotne jest też postępowanie po zabiegu. Najcięższe będą zazwyczaj 2-3 doby po zabiegu, zanim rana nieco się zasklepi. Po opuszczeniu gabinetu, nie wolno nam nic jeść. Mocne znieczulenie może cię też otumanić, dlatego nie wsiadaj po zabiegu za kierownicę- możesz spowodować wypadek. Nie zapominaj o idealnej higienie jamy ustnej- zęby myj miękką szczoteczką, omijając miejsca wokół rozcięcia. Przez kilka dni zrezygnuj z płynu do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu. Zamiast tego możesz płukać jamę ustną chłodnym naparem ziołowym z szałwii. Szałwia lekarska zastosowanie dezynfekujące, zapobiegające infekcjom i zakażeniom, dlatego jest pomocna w utrzymaniu prawidłowej higieny przez pierwsze dni po zabiegu. Kilka dni po zabiegu może również występować opuchlizna- w takiej sytuacji stosuj okłady z lodu.

http://www.stomatolog-torun.pl/cennik/

Strona używa cookies
Ok