Chirurgia stomatologiczna w stomatologii estetycznej
29 stycznia, 2021
Serwis klimatyzatorów w Toruniu
29 stycznia, 2021

Implant zęba – w jakich sytuacjach warto?

Implanty zębów wypełniają luki w przypadku straty zębów i są jednym z popularnych i najbardziej wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po dobrze przebytym leczeniu śruba implantu spaja się z tkanką kostną, a oparta na nim korona do złudzenia przypomina naturalne zęby.

Ze względu na zastosowanie implantów można zastapić nie tylko pojedyncze braki, a nawet pełen komplet zębów. Implanty są też doskonałym podłożem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z głównych zalet implantów jest ich trwałość. Oceną stomatologów dobrze umieszczony implant może wystarczyć dożywotnio. Przyjęte przez tkankę kostną, mimo przepływu lat nie tracą na swojej jakości, nie psują się i nie sprawiają kłopotów. Obok tego wykorzystanie implantów to wysoki komfort użytkowania. Implanty dentystyczne nie przemieszczają się i nie pozwalają, by np. umieszczona na nich proteza przestawiała się nieodpowiednio.

https://implantytorun.pl/implantologia/

Komu można wszczepić implant dentystyczny?

W głównej mierze implantów zębów nie wszczepia się u kobiet w ciąży ani u osób z zaburzeniami układu krzepnięcia krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest również aktywny nowotwór oraz nieleczona cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób poniżej 16 roku życia, ze względu na wciąż postępujący proces wzrostu kości szczęki.

Wiele przeciwwskazań nie wyklucza kompletnie możliwości użycia implantów dentystycznych, ale powinny być one omówione ze stomatologiem. Są to np. osoby dotknięte wadami serca,chorobami psychicznymi albo z chorobą Parkinsona. Rozmowy z dentystą wymagają również ludzie, którzy latami nałogowo palą papierosy.

Implanty czy proteza – co wybrać?

Implanty gwarantują sporo możliwości przywrócenia piękna uśmiechu. Często bywa tak, że pacjent potrzebuje wymiany wielu zębów, a nawet pełnego łuku.

Stomatolog protetyk ma parę metod, jednak obecnie najczęściej wybieranymi metodami są aplikacja implantów albo użycie protezy całkowitej. O ile te rozwiązania nieźle ukrywają bezzębie, mają zarówno słabe i mocne strony. Często używanie protezy może okazać się niemożliwe z uwagi na np. nietypowe cechy anatomiczne szczęki. Takie protezy niestety służą tylko kilka lat. Co parę lat należy je wymienić, ponieważ z czasem są mniej dopasowane, jak były, gdy je kupiono.

Zastosowanie implantów zębów z kolei zabiera większą ilość czasu z uwagi na na konieczność włożenia śruby implantu w kości żuchwy lub szczęki, a w zamian za to implant może utrzymać się do końca życia. Zaaplikowany implant przed zasadzeniem korony, jaka będzie imitowała ząb, musi zrosnąć się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Fundamentalnym założeniem leczenia kanałowego jest wyleczenie zainfekowanej miazgi zęba. Ten typ leczenia uznaje się za jeden z najtrudniejszych zadań stomatologa endodonty wykonującego leczenie kanałowe, ale większość zabiegów daje pożądane efekty. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Za sprawą udowodnionej skuteczności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zatrzymanie zębów, jakie jeszcze parę lat temu były po prostu wyrywane.

Tymczasem implanty budową przypominają naturalne zęby, a obok tego nie ulegają zniszczeniu, jeśli pacjent przestrzega higieny zębów, implanty dentystyczne są w świetnym stanie dożywotnio. Wobec tego nie ma potrzeby martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz wyrwanie bardzo zepsutego zęba i wymiana go na implant zęba, jest przeważnie rozwiązaniem zdecydowanie zyskownym.

Czego przestrzegać po zabiegu wszczepienia implantu zębowego?

Przede wszystkim należy nie spożywać bardzo ciepłych pokarmów oraz ściśle trzymać półpłynną dietę. Nie należy wykorzystywać sfery jamy ustnej. Zdaniem stomatologów niedobre jest również sprawdzanie placami i językiem miejsca implantu, żeby zmniejszyć ryzyko podrażnień lub zakażenia. Należy odstawić palenie i alkohol, ze względu na to, że rozregulowują proces zrastania się dziąseł. Obok tego na czas  około miesiąca nie należy podejmować wysiłku fizycznego.

Bardzo ważne w tym przypadku jest spełnianie zaleceń stomatologa. Koniecznie jest pilnowanie wizyt kontrolnych oraz odwiedzanie stomatologa, kiedy tylko pojawią się przejmujące objawy.

Branie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych możliwie jest tylko według wytycznych stomatologa. Samodzielne zwiększanie lub pomniejszanie dawek bez zgody dentysty może stać się zagrożeniem dla zdrowia. Warto również przemywać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Posiadają one działanie odkażające, łagodzące oraz przeciwbakteryjne.

Jak pielęgnować implant dentystyczny?

O implanty dentystyczne powinno się troszczyć się tak samo jak o prawdziwe zęby. Minimum jest oczyszczanie przynajmniej dwa razy przez dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby czyścić miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty dentystyczne nie niszczą się od próchnicy ani korozji, należy troszczyć się o nie z zbliżenie dużą uwagą. Bez szczotkowania zębów po posiłkach resztki pokarmów zaczną zbierać się w pobliżu dziąseł. To może prowadzi do postępującego osuwania się dziąseł. W takiej sytuacji zazwyczaj pokazuje się  tytanowa śruba implantu , tym samym tracąc swoje piękno. Poza tym najlepiej przynajmniej dwa razy w roku odwiedzić gabinet stomatologiczny na wizytę kontrolną.

 

Strona używa cookies
Ok