Serwis klimatyzatorów w Toruniu
29 stycznia, 2021
Rekuperacja i klimatyzacja – czym się różnią ?
2 lutego, 2021

Jak samodzielnie przygotować witrynę internetową na WordPressie?

Samodzielne przygotowywanie witryny internetowej na WordPressie może sprawiać wrażenie, że jest trudne, ale nawet z znikomymi zdolnościami programistycznymi jest absolutnie dostępne, ze względu na dużą liczbę dostępnych narzędzi, usprawniający pełen proces twórczy. Na samym początku WordPress bardziej uznawany był za platformę blogową niż w formie bazy, gdzie da się przygotować fachową witrynę WWW. W związku z tym podstawowe możliwości skierowane były na tworzenie blogowych postów. Obecnie wielka grupa osób tworzących  profesjonalne witryny ciągle korzysta z opcji publikowania treści: nowości, porad, wskazówek, recenzji dobranych charakteru witryny. Zwykle wpisy są wyodrębnione do specjalnie przygotowanej zakładki, w której systematycznie ukazują się nowe posty. Natomiast pozostałą część pełnej witryny zajmują podstrony z treścią, która zazwyczaj przez dłuższy okres pozostaje niezmienna. Na takich podstronach najczęściej dodawane są opisy personelu, usług, osiągnięć, certyfikatów i na przykład cenniki. By te wszelkie elementy mogły zostać zbudowane bez specjalistycznej wiedzy konieczny będzie page builder, czyli edytor za pomocą którego zbudujemy konkretne elementy tekstowe i wizualne, jakie pojawią się na witrynie.

Edytor wizualny na WordPressie

Podstawowy edytor wizualny jest elementem wbudowanym w WordPressie już w chwili rozpoczęcia pracy. Wysoko zaawansowane są dostępne dzięki wtyczkom podłączane do administracyjnego kokpitu. Zamysł edytora wizualnego na WordPressie polega na dodawaniu poszczególnych elementów do witryny poprzez selekcję najbardziej dopasowanego, po czym przeniesienie go (techniką przesuń i upuść) w dowolne miejsce. Podstawowy edytor wizualny na WordPressie oferuje właściwie podobne opcje zarówno przy tworzeniu głównej strony, podstron, a także wpisów. Cały proces tworzenia polega na selekcji konkretnego bloku, naładowania go tekstem bądź grafiką, a następnie dopasowaniem do siebie kolejnych bloków. Tą techniką można wstawiać na przykład nagłówki , akapity, listy, pliki, cytaty. Poszczególne elementy da się grupować, układać w kolumnach, wciskać między odstępy i separatory. Dodatkowo nawet podstawowy edytor wizualny umożliwia wstawianie samodzielnie kodów HTML, widżetów (np. tagi, kategorie, kalendarz), czy odnośników do portali społecznościowych (np. facebook, instagram, youtube). Nie potrzeba w tym żadnych zdolności programistycznych. Wstawiamy treść, obrazy, dodatki itp. określamy ich rozmiar, kolory, pogrubienie, a edytor wizualny samoistnie koduje. Przy dodawaniu wpisów zapewnione są dodatkowe opcje, w których da się samemu ustalić datę publikacji wpisu, dołączyć mu wybraną kategorię, a także tagi oraz dodawać wyróżniające zdjęcie, jakie stanie się okładką wpisu.

WordPressowe wtyczki edytorów wizualnych

Ogromną zaletą samego WordPressa jest dostęp do podłączania wtyczek, jakie w znaczny sposób wspierają projektowanie witryny WWW. To nie tylko baza dodatków, co pozwala na podpinanie zaawansowanych elementów jak np. harmonogramy, formularze lub rozbudowane tabele. Wśród wielu wtyczek oferujących pojedyncze zaawansowane elementy są także w pełni rozwinięte wizualne edytory, wzbogacone o szerszą liczbę możliwości. Wtyczki są płatne oraz darmowe, przy czym wersje płatne są najbardziej rozwinięte. Co więcej są szablony, które posiadają w zestawie dojście do wybranej wtyczki edytora. Tego typu dodatek jest w takim wypadku w pewnym stopniu ograniczony, ale jego cena wliczy się w koszcie szablonu.

Muffin Builder

Wśród szablonów tym, mającym w sobie zaawansowany edytor wizualny jest BeTheme stworzony przez Muffingroup. Włączony w środku Muffin Builder gwarantuje wielki zasięg opcji, związanych z dodaweniem i ułożeniem zawartości na witrynie. Ten edytor w szybki sposób pomoże zaprojektować fachową i atrakcyjną witrynę WWW zarówno dla firmy, a także ciekawego bloga. Za sprawą możliwości dodawania wielu elementów od tekstów, przez grafiki, po wartościowe dodatki w kolumnach i podsekcjach o wielu formatach, bardzo łatwo zbudujesz ciekawą witrynę internetową dopasowaną do Twoich potrzeb.

Elementor

Największą zaletą Elementora jest to, że w odróżnieniu od najprostszego edytora wizualnego WordPressa i Muffin Buildera, wszystkie elementy da się umieszczać, zmieniać na podglądzie witryny. W przypadku tamtych efekt jest widzialny dopiero po potwierdzeniu dodanych wszystkich okien w miejscu edycji witryny. Elementor pracuje z widokiem w czasie rzeczywistym. Ma wbudowanych bardzo dużo ustawień do co wszystkich elementów i ich opcji. Praktycznie prawie każdy element może zostać bez problemu edytowany i ustawiony według upodobania ingerując w kolory, rozmiary, czcionki albo na przykład rozmieszczenie.

Beaver Builder

Beaver Builder uznany jest jako jeden z najbardziej znanych i często stosowanych wtyczek do tworzenia witryn internetowych. Podobnie jak Elementor pracuje na stronie w czasie rzeczywistym. To w dużym stopniu przyspiesza projektowanie i jest bardzo wygodne. O ile Beaver Builder ma wiele rozbudowanych opcji, których obsługa nie jest skomplikowana, niekiedy skrypt potrzebuje chwili na wczytanie danych, dlatego dodawane zmiany pokazują się z minimalnym opóźnieniem.

Divi

Divi umożliwia projektowanie witryn internetowych, za pomocą wskazywania i przesuwania elementów. Projektowanie w czasie rzeczywistym i duża ilość opcji edytowania treści i stylów sprawia, że jest co raz bardziej wtyczką edycji wizualnej. Jednym z ciekawych elementów Divi, jest zawarcie pełnej historii edycji, dzięki czemu bez problemu można wrócić do wcześniejszego momentu i rozpocząć projektowanie od początku.

WP Bakery (Visual Composer)

WP Bakery to jeden z najwcześniejszych wizualnych edytorów, z uwagi na co często jest pakietem niektórych szablonów. Przez lat był poprawiany co sprawia, że teraz zawiera bardzo dużo wartościowych opcji, jakie pozwolą zbudować profesjonalną stronę. Zaawansowane możliwości wpływają jednak na jego wydajność, dlatego momentami jest bardzo powolny. Pomimo tego jest prosty w korzystaniu i całkiem tani.

Tworzenie stron Toruń

Strona używa cookies
Ok