nalewarki maszyny rozlewnicze i ich rodzaje
Nalewarki czyli maszyny rozlewnicze oraz ich typy w przemyśle
7 grudnia, 2022
Po czym poznać dobrą księgową?
Dobra księgowa w biurze rachunkowym
9 grudnia, 2022

W jaki sposób założyć firmę i dlaczego opłaca się korzystać z usług biura rachunkowego

Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Rozpoczęcie działalności gospodarczej to ogromne  wyzwanie, dlatego że już na starcie trzeba zdecydować, w jaki sposób działalność będzie działała. Z uwagi na to większość rozpoczynających przedsiębiorców zwraca się w tym temacie po pomoc do biura rachunkowego. Opłaca się postawić tego typu krok, dlatego że w księgowości pracują fachowcy, jacy odnajdują się w obowiązujących ustawach i potrzebnych dokumentach. Z uwagi na to rozpoczęcie współpracy, zwłaszcza długoterminowej może przynieść nowo założonej firmie wiele zalet.

Głównymi pytaniami, które powinna sobie zadać osoba planująca założyć firmę są pytania o charakterystykę i sposób działania. Każdy kto prowadzi firmę powinien wiedzieć, jakie chce oferować usługi oraz jakie dystrybuować towary. Powinno się odgórnie określić liczbę współwłaścicieli, pracowników oraz tym samym zależną od tego formę działalności gospodarczej. Już na starcie najlepiej wybrać też formę opodatkowania, a także dowiedzieć się, czy wybrany obszar funkcjonowania przedsiębiorstwa ma obowiązek przystąpienia do VAT-u. W czasie zakładania firmy biuro rachunkowe chętnie odpowie na wszystkie nasuwające się pytania, a do tego pomoże wypełnić wniosek do CEIDG konieczny do tego, aby założyć działalność.

Co powinno się przygotować przed rozpoczęciem działalności

Głównym obszarem, który powinno się mieć przygotowany to charakter działalności. Zakładając firmę właściciel musi mieć porządny pomysł na biznes. Wiele osób na tym etapie opracowuje biznesplan i w oparciu o niego ocenia, czym będzie trudniła się firma, jakie usługi znajdą się w ofercie i jaka będzie grupa odbiorców, jakim sposobem będzie się rozliczała księgowo, jaki będzie miała status prawny itp. Dodatkowo najlepiej już na tym etapie postarać się o podpis elektroniczny. Pewnie każda księgowa poleci osobie zakładającej formę zdobycie podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. Wszystko dlatego że posiadanie tego podpisu lub profilu umożliwia podpisywanie wniosków, ważnych dokumentów urzędowych oraz nawet umów drogą elektroniczną, a to oszczędza wiele godzin, dlatego że odsuwa konieczność udawania się do urzędów w istotnych sprawach. W ten sposób podpisany dokument da się wysłać również elektronicznie i posiada to tę samą wartość, co dokument podpisany odręcznie.

Jaki złożyć wniosek do CEIDG oraz jego odpowiednie wypełnienie

Żeby prawidłowo rozpocząć firmę trzeba zapisać ją do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) wypełniając stworzony w tym celu wniosek. Jest to specjalny, publiczny spis przedsiębiorstw prowadzonych w Polsce. Wniosek do CEIDG składa się na papierowym wydruku z osobistym podpisem i należy go dostarczyć go do wybranego urzędu lub drogą elektroniczną, gdzie trzeba podpisać wniosek podpisem elektronicznym lub zaufanym profilem, a później wysłać do urzędu.

Wybrane biuro rachunkowe pomoże wypełnić wszystkie pola. Muszą one być uzupełnione zgodnie z prawdą, bo za wypisywanie fałszywych danych grozi karna odpowiedzialność, co przedsiębiorca również dowie się od księgowej. Jeżeli jednak okaże się, że poszczególne informacje ulegną zmianie lub z jakiegoś powodu będą inne, zawsze da się je zaktualizować. Korzystanie z usług księgowej już na starcie gwarantuje, że wniosek do CEIDG będzie poprawnie wypisany. Jeżeli będzie to początek rozwijającej się współpracy z księgową, w formularzu do CEIDG jest pole do wpisania nazwy i numeru NIP biura rachunkowego, które będzie obsługiwało przedsiębiorstwo księgowo.

Wpis do CEIDG jest bezpłatny z uwagi na to nowi przedsiębiorcy powinni uważać na wyłudzenia wysyłane w wiadomości o konieczności zapłaty. Wiele biur rachunkowych rozlicza pomoc w wypełnieniu wniosku do CEIDG, jako własną usługę, a jeżeli tak jest, zazwyczaj jest to minimalna opłata za wiedzę i pracę księgowej.

Czy osoba zakładająca działalność gospodarczą ma obowiązek przystąpić do VAT

Rejestrowanie się do VAT nie jest obligatoryjne dla każdego, ale są pewne rodzaje działalności , co są wymagane do przystąpienia do VAT-u. Dla przykładu VAT, czyli podatek od towarów i usług obowiązuje osoby prawne i fizyczne, jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, ale wykonujące osobiście działalność gospodarczą, jako handlowcy, producenci, usługodawcy lub rolnicy. Zobowiązanie rejestracji dotyczy też osób wykonujących zawody prawnicze, doradcze, czy działalności powiązanych ze ściąganiem długów. Całkowita lista jest publiczna. Rejestracja do VAT-u również nie jest wymagające. Trzeba przesłać wniosek VAT-R, który należy wypełnić przed rozpoczęciem sprzedaży towarów lub usług. Także w tym zakresie biuro rachunkowe może zapewnić wspracie.

http://www.ksiegowosc-torun.com.pl/

Dlaczego warto zatrudnić księgową

Żeby poprawnie tworzyć firmę nie wystarczy poprawnie wypełniać wnioski. Biuro rachunkowe zna wszystkie szczegóły rozliczania, żeby klient zyskiwał jak najwięcej korzyści i martwił się rozliczaniem bez wsparcia. Powierzenie dokumentów księgowej będzie początkiem skrupulatnej współpracy i tworzeniu rozliczeń terminowo. Księgowa pamięta niezbędne ustawy, a dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu umiejętności, umożliwia właścicielowi firmy korzystanie z ulg i odliczeń. Kontakt z biurem rachunkowym także jest płynny i opiera się na dobrej relacji. Bezproblemowy przepływ informacji tylko podkreśla, jak istotna jest współpraca między przedsiębiorcą a księgową. Warto dodać, że księgowa,  z którą klient założy firmę, będzie znać tę działalność od podszewki i dzięki temu będzie oferować pomoc w różnych sferach pracy.

Strona używa cookies
Ok