Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym
W jaki sposób założyć firmę i dlaczego opłaca się korzystać z usług biura rachunkowego
8 grudnia, 2022
Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
Na czym polega współpraca z biurem rachunkowym
14 grudnia, 2022

Dobra księgowa w biurze rachunkowym

Po czym poznać dobrą księgową?

Znalezienie dobrej księgowej to bardzo istotny krok dla dla osób, które zakładają firmę lub oczekują wsparcia w obsłudze spraw księgowych. Niezliczona ilość przepisów, obowiązków, zobowiązań i podatków sprawia, że dla niejednego sprawy księgowe są trudniejszą wśród sfer tworzenia firmy. Nic zatem dziwnego, że wielu właścicieli firm zwraca się po prowadzenie księgowości w profesjonalnych biurach księgowych. Wybór najlepszej księgowej ma więc ogromne znaczenie. To od doświadczenia i wiedzy księgowej zależy rzetelność pracy oraz poprawność stałych rozliczeń, dlatego chcąc zatrudnić księgową trzeba sprawdzić najważniejsze cechy.

Najważniejsze cechy charakterystyczne księgowej

Niezależnie od tego, czy zatrudnisz księgową do przedsiębiorstwa, czy oddasz własne sprawy z zakresu księgowości do biura rachunkowego, najlepiej gdy najpierw zobaczysz parę ważnych cech, jakie mówią o tym, że biuro rachunkowe zna się na tym co robi oraz warto zacząć współpracę. W większości przypadków nie wystarczy zdobyć wykształcenia, potrzebne są również różne cechy, jakie gwarantują księgowej dobrą pracę.

Wykształcenie jest rzecz jasna bazą, ale to nie ostateczna cecha charakterystyczna. Trzeba dodać, że poziom szkolenia również może się różnić. Studia są wyłącznie minimum. Jeśli jednak księgowa cały czas się uczy, bierze udział w kolejnych kursach oraz stale ugruntowuje kompetencje, ma bardziej realne szanse , że osiągnie pracę na lepszym stanowisku. Im wyższe stanowisko księgowe, tym bardziej rozległy zakres umiejętności, a wobec tego większe możliwości pracy dla firm. Dlatego szkolenie we własnym zakresie oraz nieustanne podnoszenie swoich kompetencji również ma dużą wartość. W ustawach wciąż coś się zmienia, dlatego odświeżanie wiedzy daje wartość samej księgowej.

Następnym istotnym aspektem jest doświadczenie. Wielu przyszłych księgowych otwiera przed sobą drzwi kariery zaczynając od staży i praktyk jeszcze w czasie studiów. Im dłużej księgowa porusza się w branży, tym ma rozleglejszą wiedzę, spotkała się z różnymi problemami i sytuacjami gdzie była potrzeba współpracy z klientem dlatego wie, jakimi metodami sobie z nimi radzić. Doświadczenie połączone z nieustającycm podnoszeniem umiejętności sprawia, że księgowa osiąga szansę mądrze używać swoich zalet w pracy z klientem.

http://taxbiuro.net/

Warto zauważyć, że to jak współpraca wygląda z klientem także nie powinno być bez znaczenia. Żeby współpraca pomiędzy klientem a księgową była owocna, księgowa powinna mieć odpowiednie cechy osobowe ułatwiające współpracę z klientami. Dbanie o miłą atmosferę to element, który umożliwi klientom czuć się pewnie, ale jeszcze wyższą wartość kryją cechy jak na przykład terminowość, rzetelność albo staranność. Dzięki temu właściciele firm nie muszą się obawiać, wiedząc, że sprawy firmy są w odpowiedzialnych rękach, a niezbędne deklaracje, zestawienia lub sprawozdania będą przygotowane na czas.

W nowoczesnej księgowości spora część biur rachunkowych używa nowoczesne systemy informatyczne wspierające zarządzanie przedsiębiorstwem. Umiejętność korzystania z programów księgowych oraz umiejętne użycie ich podczas pracy, nie tylko przynosi automatyzację procesów oraz jest kolejną umiejętnością, jaką warto posiadać w tej branży, ale również przynosi korzyści samemu klientowi. Nowoczesne systemy przechowują wszystkie potrzebne dane oraz umożliwiają łatwe przygotowywanie potrzebnych wyliczeń, wszystko po to, aby sprawy z zakresu księgowości załatwiane były porządnie oraz na czas.

Inną pośród najistotniejszych cech charakterystycznych dla księgowej jest łatwa komunikacja. Wszelkie wymienione zalety, czyli doświadczenie, wiedza itp., nie sprawdzą się, jeśli księgowa nie potrafi rozmawiać. W księgowości nie możemy dopuszczać do nieporozumień, z uwagi na to zdolność komunikacji jest bardzo ważna. Przeważnie dodatkowym atutem jest znajomość obcych języków, ponieważ dzięki temu księgowa może świadczyć usługi firmom, jakie rozszerzają działalność na rynek zagraniczny.

Stanowiska pracy w księgowości

Niezależnie od etapu, gdzie jest dana księgowa, na poszczególnych etapach jej zaangażowanie daje istotną pomoc dla właścicieli firm. Przede wszystkim w biurach rachunkowych możemy zobaczyć wyraźny podział obowiązków, jakie różnią się od siebie zakresem zadań, obowiązków oraz posiadaną wiedzą. Doskonale jest, kiedy firmą może zająć się większa księgowa kadra, jednak również w mniejsze biura rachunkowe świetnie radzą sobie z obsługą klientów.

Najważniejsze stanowiska to główna księgowa, zajmująca najważniejsze stanowisko w biurze rachunkowym, czyli osoba z największym doświadczeniem oraz umiejętnościami i wiedzą; samodzielna księgowa z jasno określonym obszarem obowiązków w księgowości oraz starszy księgowy specjalizujący się w określonym zakresie zadań. Oprócz tego w biurze rachunkowym są też inne mniejsze, jednak nadal ważne stanowiska: młodszego księgowego, a więc osobę z małym doświadczeniem, ale już sprawdzoną oraz rzetelną wiedzą, a także specjalistów ds. kadr i płac odpowiadających za sprawy pracowników oraz ich pieniędzy. Mniejsze role mają fakturzyści, a więc osoby których zadaniem jest wprowadzanie dokumentów do programów księgowych oraz asystenci w księgowości znajdujący się na początku swojej kariery w księgowości.

Jak widać funkcjonujące biura rachunkowe mają sporo do zaoferowania. Niezależnie od stanowiska, działanie każdej z osób zaangażowanych w sprawy księgowe przedsiębiorstwa zapewnia rzetelną obsługę firmy. Sięgając do usług specjalistów można tylko zyskać.

Strona używa cookies
Ok