Dj na imprezy klubowe dj na eventy dj Łódź
Dj na eventach klubowych
22 grudnia, 2016
dj wesele warszawa
Jak znaleźć dobrego DJ-a w Warszawie?
29 grudnia, 2016

Oryginalny projekt Twojego ogrodu

Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń
Kiedy ruszasz przed własny dom nieustannie widzisz wstrętną, smutną oraz przygnębiającą przestrzeń? Twoi przyjaciele niechętnie Cię odwiedzają w upalnych miesiącach? Czas to zmienić! Jeśli masz przed swoim domem niespożytkowaną połać, która wizualnie zdążyła już się upodobnić do amerykańskich slumsów, to powinieneś zaangażować znanego projektanta ogrodów. Musi być to obowiązkowo ktoś, kto ma świetne wyczucie smaku i doświadczenie w realizowaniu takich rzeczy. W sieci możesz odnaleźć wiele inspirujących pomysłów na wspaniały i interesujący ogród, np. po australijsku, z wykorzystaniem skrzynek wykonanych z drewna albo palet. Jeżeli więc chcesz, by strefa dokoła Twojego domu nabrała wyrazu oraz przyciągała zazdrosny wzrok kolegów, jak najszybciej zorientuj się w problemie kompozycji ogrodów.

Czym tak naprawdę jest projekt ogrodu?

Wykreowanie niezwykłego oraz efektownego ogrodu składa się z paru koniecznych etapów. Na początku musi zostać utworzony plan wykorzystania wskazanego miejsca. Chodzi tutaj w pierwszej kolejności o obrazkowe jego oddanie, które zawiera granice przestrzeni, oznaczenia informacyjne bądź tereny wód. Później sporządza się specyfikację zdjęciową miejsca, w którym ma rozwinąć się ogród i stref z nim sąsiadujących. Wynajęta firma ogrodnicza tworzy na niniejszej podstawie specjalny projekt techniczny, jego przedstawienie graficzne i roboczy kosztorys.

Jakie elementy muszą być widoczne w rysunku technicznym ogrodu?

 • Zieleń, która zostanie wykorzystana w ogrodzie z przedstawieniem dokładnych gatunków i kolorem kwiatów
 • Typ nawierzchni, np. kamień ogrodowy
 • Małą architekturę, mianowicie wszystkie meble ogrodowe, zadaszenia oraz murki
 • Ujęcia wody
 • Plan centrów oraz przebiegu instalacji elektrycznej
 • Warianty podświetlenia, w tym ilość lamp
 • Inne detale, jakie będzie można zobaczyć na szkicu zieleńca
 • Kosztorys

Ogród tradycyjny czy awangardowy?

Do teraz najbardziej znane to skwery francuskie, perskie, i zen. Każdy spośród nich prezentuje totalnie odmienną koncepcję oraz kierunek. Przykładowo ogrody angielskie nastawione są na naturalność i samodzielność, francuskie – na pewne, regularne kształty oraz alejki przechodzące przez środek ogrodu, a japońskie – mają naśladować przyrodę, zaś nie ją ujarzmiać. Współcześnie opracowuje się je z ukierunkowaniem na oczekiwania konsumenta, zatem to jakie on posiada zamysły na wyeksploatowanie obszaru swojej przyległej działki.

Wzorcowe odmiany ogrodów

 • Ogrody modernistyczne – posiadające, np. strefę do wypoczynku i uprawiania sportu
 • Ogrody dla rodzin – dopasowane zarówno do życzeń rodziców, jak i najmłodszych. Zaplanowane z zawarciem miejsc na odpoczynek, rozrywkę albo ucztowanie
 • Ogrody „nieformalne” – takie, w których jest szansa przeżyć bliskość przyrody (np. schować się w półcieniu drzew)
 • Ogrody wielkomiejskie – nastawione głównie na ergonomię oraz posiadające przyjemną przestrzeń wypoczynku
 • Ostatnio niezwykle popularne stały się też ogrody skandynawskie, glamour, vintage czy art deco.

Urozmaicone światło ogrodowe – które zainstalować?

Urokliwością zaprojektowanego ogrodu masz szansę radować się nie tylko w czasie dnia, ale także nocą. Wystarczy, że zaopatrzymy go w odpowiednie oświetlenie. Fajnym konceptem są przenośne lampy, które możesz ustawić w jakimkolwiek miejscu. Wszelkie dróżki, schody, oczka wodne – a mianowicie szczególnie uczęszczane rejony – powinny mieć solidne światło, m in. halogenowe. Okolicę spokoju można zaopatrzyć w pojedynczą silną lampę z plafonierami. Jeżeli w pobliżu wcale nie ma jakichkolwiek gniazd prądu, można z dobrym skutkiem stosować lampy solarne. W trakcie dnia zbiorą one moc pobieraną ze słońca, natomiast wieczorem będzie można cieszyć się niebanalnymi wynikami dekoracyjnymi. Interesującym pomysłem jest przymocowanie tzw. czujników zmroku, które będą uruchamiały lampy w wybranym momencie czy lamp-automatów z sensorem ruchu (palące się tylko wtedy, kiedy w sąsiedztwie pojawi się człowiek albo zwierzę).

Konkludując:

W czasie planowania skwerów szczególnie ważne jest pogodzenie wszelkich komponentów, nawet tych najzwyklejszych. Dlaczego? Od nich uzależnione jest bowiem to, jakie zrobi na Tobie wrażenie. Strefa relaksu, altana, basen wszystkie ścieżki, światło i zadaszenie muszą ze sobą współgrać. Jeżeli nie umiesz przenieść własnych koncepcji na rzeczywistość, skorzystaj z usług projektanta zieleńców. Być może w tym, czego Ty nie masz szansy do końca uszczegółowić, on natychmiast się odnajdzie oraz zasugeruje Ci dobre rozwiązania. Pamiętaj, że prócz wyszczególnionych uprzednio składników, należy omówić z nim też dobór mebli ogrodowych, dodatków ogrodowych (np. dodatków piknikowych) i wszystkich drobniejszych dekoracji. Nie warto planować zieleńca samodzielnie, zwłaszcza, jeżeli nie wiemy co i jak się robi. O wielu rzeczach można najzwyczajniej w świecie zapomnieć. Projektowanie ogrodów tylko pozornie jest szybkie, proste oraz wygodne. W efekcie możesz pozostać z rozkopaną posesją, która będzie przedstawiać się gorzej niż przed rozpoczęciem prac. Osoba odpowiedzialna za wygląd zieleńca bierze pod uwagę wszelkie składniki, jakie będą oddziaływały na jego rozkwit. Prawdopodobnie zabrzmi to prozaicznie, głównie te pogodowe.

Strona używa cookies
Ok