Nogi drewniane balustrady i poręcze drewniane Tralki drewniane
Ciekawe pomysły ozdabiania mieszkań – nogi drewniane, tralki, nakładki, poręcze
25 marca, 2017
Kursy dla kierowców ochrony karetek wozów strażackich Pojazdy uprzywilejowane szkolenia
Pojazdy uprzywilejowane – zostań zawodowym kierowcą
26 marca, 2017

Bezpieczne i efektowne balustrady schodowe

Nogi drewniane balustrady i poręcze drewniane Tralki drewniane
W miejscach, w jakich zamontowane są schody, muszą koniecznie znaleźć się balustrady o dopuszczalnej wielkości. Jest to taki komponent domku, jaki ma zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim domownikom – zwłaszcza małym dzieciom oraz osobom starszym. Aktualnie jest tyle wzorów barierek, że naprawdę jest w czym wybierać. Trzeba przytoczyć tutaj chociażby balustrady przezroczyste i kompletne. Pierwsze pomiędzy tralkami mają moduły zapełniające transparentne, np. stworzone ze szkła. Balustrady kompletne montuje się we wnętrzu budynków publicznych i są przygotowane przeważnie z niezwykle mocnego surowca, m in. gipsu. Można je bez wątpienia zbudować w mieszkaniu dwupoziomowym lub domku jednorodzinnym, ażeby przyozdobić styl wnętrza interesującą konstrukcją.

Wybrać balustradę ażurową czy pełną?

Po pierwsze trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czy stopnie razem z z barierą będą stroną odróżniającą się w domku, czy będą sprawowały jedynie funkcję pożyteczną (oraz mają dostosować się do otoczenia)? Trzeba pomyśleć, jakie produkty będą odpowiadać, jak ma prezentować się cała forma oraz ile pieniędzy możemy wyłożyć na jej wybudowanie. Mówiąc w skrócie rzecz ujmując chodzi o to, aby dostosować wybrane moduły do stylu mieszkania oraz m in. fantastycznie dekorowanych nóg drewnianych w dawnych meblach, drewnianych osłon na podłokietniki albo wycinanych poręczy.

Balustrada może być zamontowana tylko po jednej krawędzi schodów, jeśli po drugiej tkwi ściana. Może być również odrębnym fragmentem w pomieszczeniu – w przypadku kiedy konstrukcje przymocujemy po obu krawędziach. Jeśli jesteśmy w okresie akceptacji planu budynku, jesteśmy zobligowani zawrzeć też stopnie z poręczami. Architekt, który potwierdza, że są niepotrzebne, z pewnością nie jest zawodowcem. Zwłaszcza, jeśli podtrzymuje, iż będziemy mieli wiele wolnej przestrzeni oraz wspomniane ograniczenia krótko mówiąc nie są przydatne. Korzystniej zainwestować w coś, co powinno zabezpieczać przed upadkiem, a czasami utratą życia.

W jakim momencie zamontować balustradę?

Można to zrealizować w czasie stawiania stopni – w partiach, w jakich mają znajdować się tralki są wkładane dodatkowe pręty (zaraz potem są wyrzucane). Kolejną możliwością jest zbudowanie balustrady po wzniesieniu schodów. W opisanym przypadku musimy przewiercić delikatnie wyloty i zainstalować konstrukcję. Wspaniałym pomysłem jest umieszczanie poręczy na końcach schodów, przez co płaszczyzna do chodzenia krótko mówiąc nie zmniejsza się aż tak mocno. W niektórych domach mamy możliwość spostrzec ponadto inne rozwiązanie. W przypadku kiedy umieszczenie balustrady jest niemożliwe z uwagi na obszar, wtedy montuje się proste przegrody. To one odgraniczają przestrzeń otwartą od schodów oraz zapewniają właścicielom bezpieczeństwo.

Każda barierka bez względu na rodzaj musi zatrzymać dorosłego domownika, który z impetem na nią wpada. Chodzi o to, aby zatrzymała jego ciężar i krótko mówiąc nie była ubocznym czynnikiem powodującym wypadek. Odrębną rzeczą jest zapewnienie bezpieczeństwa małym dzieciom, które w czasie gry będą chciały wciskać głowę między drążki. Rozstaw tralek nie powinien być dlatego mniejszy aniżeli 12 cm. Inaczej możemy przygotować się na wymontowywanie szczebli oraz wypełnianie balustrady czymś innym. Co więcej bariery muszą być oddzielone od ściany na co najmniej 5 cm, czyli w takim dystansie, aby można było mocno chwycić się poręczy. Elementy całe ze szkła zdecydowanie muszą mieć podwyższone parametry. W przypadku zniszczenia drobne kawałki nie mogą ranić.

Główne elementy balustrady

Tralki – to najzwyczajniej w świecie słupki, które są osadzane w ziemi. Do nich przyczepia się pochwyt oraz wypełnienie. Spora liczba producentów dodatków do sprzętów domowych jest w stanie skonstruować tralki klasyczne, tralki z frezami albo tralki luksusowo rzeźbione. Powinny świetnie komponować się z otoczeniem. Tralki drewniane są robione z najwyższej klasy drewna, m. in. brzozowego. Oprócz wnętrz można je mocować na loggiach. Zazwyczaj są najefektowniejszym fragmentem balustrady, jeżeli zrobi je fachowy rzemieślnik.

Poręcze – inaczej mówiąc pochwyty, zatem te elementy balustrady, za które zwyczajnie chwytamy idąc po schodach. Wiodą wzdłuż schodków i dają mocne oparcie. Muszą być dobrane do charakteru balustrady, nie powinna ślizgać się po nich ręka oraz muszą mieć wystarczającą rozpiętość.

Wypełnienie balustrady – to część balustrady, jaka mieści się między tralkami. Zwykle mocuje się tu elementy mające zapobiec wypadnięciu. Mogą być zrobione ze ściśle przymocowanych tralek, dekorowanych słupków drewnianych, szkła w metalicznych obramowaniach albo z metalu o niestandardowym profilu.

Drewno pasuje do każdego wnętrza

Przeważająca część odbiorców chętnie kupuje balustrady z drewna, gdyż zdają egzamin w każdym mieszkaniu niezależnie od wyposażenia. Możemy wybrać tradycyjne, surowe drążki lub kunsztownie dekorowane. To samo odnosi się do pochwytów. Drewno jest materiałem łatwym w obróbce, nie oziębia rąk i mamy możliwość je zaimpregnować (czy pomalować na ulubiony kolor). Dobrze jest zainstalować poręcz z identycznego drewna, z którego są skonstruowane schody (ponieważ inaczej nie będzie prezentowało się to elegancko). Warto także pamiętać, iż drewniane części nadają wnętrzom wzniosłości, zatem nadają się jedynie do dużych wnętrz.

Jeżeli zamierzasz dowiedzieć się więcej wejdź w odnośnik – Nogi drewniane producent

Strona używa cookies
Ok