Konsolidacja kredytów - Kredyty konsolidacyjne - Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny
Kredyty konsolidacyjne – połącz swoje pożyczki
22 września, 2016
ETYIECIARKA PE LABELLERS - MASZYNY ETYKIETOWANIE ETYKIECIARKI PRZEMYSŁOWE
Oferta etykieciarek i innych maszyn pakujących od firmy Ultrapak
5 października, 2016

Praca przy budownictwie szansą dla młodych pokoleń – takie nagłówki bardzo często pojawiają się na pierwszych stronach gazet. Wkraczający w dorosłe życie Polacy, którzy zdecydują się na zatrudnienie w budownictwie zapewnią sobie stabilny znakomite perspektywy zawodowe. Jak uważa wielu fachowców „budowlanka” doznaje obecnie rozkwitu. Wszystko to przez trendy jakie kilka lat temu dominowały w szkołach średnich i na uniwersytetach. Studenci z roczników 2000 – 2010 bardzo często zgłaszali się na studia o profilu humanistycznym takie jak prawo, psychologia, czy socjologia. W dzisiejszych czasach niewielu jest inżynierów budownictwa, czy osób wyspecjalizowanych w pracach budowlanych. Część ekspertów zatrudniona jest za granicą, tworząc luki na polskim rynku pracy

O ile jeszcze kilka lat wstecz rodzice namawiali swoje dzieci na studia humanistyczne, które pomogą im otrzymać „zawód przyszłości”, o tyle dzisiaj okazuje się, że tym przyszłościowym zawodem jest cieśla, spawacz, a także pracownik, czy projektant budowlany. Kierunki na uczelniach przeistaczają się w szalonym tempie, że aż trudno jest zauważyć co nowego zaproponują nam w przyszłym roku. Jedno jest pewne. Każda osoba chcąca samodzielnie wykonywać obowiązki w budownictwie jest zobowiązana zdobyć uprawnienia budowlane. Są one podstawowym wymogiem do pełnienia takich czynności jakie odgrywa osoba nadzorująca roboty budowlane architekt, czy pracownik specjalizujący się w robotach budowlanych.

Prawo dotyczące uprawnień budowlanych

Wszelakie informacje prawe normujące uprawnienia budowlane zredagowane zostały w ustawie Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Regulacja ta reguluje istotne kwestie związane z uprawnieniami budowlanymi. Istota uprawnień budowlanych wiąże się z pełnieniem niezależnych czynności technicznych w budownictwie. Według prawa budowlanego specjalista uzyskujący uprawnienia budowlane może zajmować się zagadnieniami takimi jak organizowanie i sprawdzanie projektów architektoniczno – technicznych, kierowanie budową i procesami wytwarzania konstrukcji budowlanych, nadzór inwestorski oraz sprawowanie weryfikacji technicznej eksploatacji wszelkich budynków. Po za tym ustawa prawo budowlane określa także organy administracji uprawnione do wydawania odpowiednich rozporządzeń wykonawczych.

Jak uzyskać uprawnienia budowlane?

Zdobycie uprawnień budowlanych to nie taka prosta sprawa, aczkolwiek wartą wszelkich starań. Podstawowe wymogi dotyczą ukończenia szkoły wyższej lub średniej w konkretnej dziedzinie, przebycie praktyki w miejscu budowy, lub przy wykonywaniu projektów budowlanych, oraz ukończenie egzaminu.Aby podejść do egzaminu należy dostarczyć wniosek, do którego egzekwowane jest dołączenie dokumentu zaświadczającego o wykształceniu, książki praktyki zawodowej, kopię dowodu tożsamości i kartę osobową. Egzamin na uprawnienia budowlane składa się z dwóch części – testu pisemnego i odpowiedzi ustnej. Testy egzaminacyjne ustalane są niezależnie dla każdej specjalizacji. Generalnie nie ma sposobu na proste zaliczenie testu. Po prostu należy się do niego przygotować. Dobrze jest także zatroszczyć się o profesjonalną praktykę zawodową, gdyż zdarza się, że na egzaminie wymagana jest znajomość wiedzy praktycznej a nie tylko wiedza teoretyczna. Aby móc wziąć udział w egzaminie ustnym. kandydaci muszą uzyskać chociaż 75% pozytywnych odpowiedzi na teście. Egzamin jest ważny przez 3 lata, po czym należy ponownie do niego przystąpić. Uprawnienia budowlane nadaje dziś właściwy organ urzędniczy, wyznaczony w ustawie prawo budowlane.

Uprawnienia budowlane a konkretne specjalizacje

Zakończenie studiów lub osiągnięcie stosownego wykształcenia związanego z budownictwem do dopiero połowa sukcesu. Jeśli mniemasz, że tytuł, który otrzymałeś od swojego uniwersytetu jest wystarczający, oznacza to, że jesteś w wielkim błędzie. Wpierw musisz zadbać o zdobycie uprawnień budowlanych,a także o zyskanie fachowego doświadczenia. Jedynie połączenie wiedzy z praktyką da Ci największe możliwości na zdobycie wymarzonego sukcesu w branży. Ogólnie odróżnia się 3 główne rodzaje uprawnień budowlanych – uprawnienie do projektowania, uprawnienie do zarządzania placem budowy, oraz zintegrowanie tych dwóch specjalizacji. Prawo budowlane oznacza także specjalności w jakich możemy się szkolić. Uzyskanie uprawnień budowlanych to zatem obowiązek pracowników, którzy zajmują się architekturą konstrukcjami budowlanymi, inżynierią drogową, mostową, i kolejową, oraz instalacjami telekomunikacyjnymi, kanalizacyjnymi, wodociągowymi i elektroenergetycznymi.

Budownictwo to branża, którą warto być zainteresowanym. Nie tylko ze względów funkcjonalnych, ale również pieniężnych. W budownictwie pensje rozwijają się na dość wysokim poziomie, znacznie przekraczającym średnią krajową. W przygotowaniach do samego egzaminu pomogą nam przeróżne, powszechnie dostępne witryny internetowe, takie jak chociażby iznynieriabudowlana.org. Na tej platformie odkryjecie wiele użytecznych informacji na temat uzyskania uprawnień budowlanych. Możecie na niej kupić również program na uprawnienia budowlane, dzięki któremu dokładniej przyswoicie niezbędną Wam wiedzę. Budownictwo to przyszłość, o którą warto zadbać.

Zapraszamy na stronę www na której umieszczane są konkretne informacje na temat uprawnień budowlanych: budownictwo.

Strona używa cookies
Ok