Pianka poliuretanowa - Ocieplanie poddasza pianką - Ocieplanie poddasza Toruń - Ocieplenie otwartokomórkowe - Izolacja pianką pur
Pianka poliuretanowa do ocieplania poddaszy i ścian
20 lutego, 2017
Laseroterapia dla mężczyzn depilacja laserowa dla panów Bydgoszcz
Depilacja laserem medycznym
25 lutego, 2017

Siatka zabezpieczająca trawnik przed kretami

siatka na krety siatka przeciwko kretom siatka rabatowa

Skuteczne sposoby na krety

Krety to sympatyczne i pożyteczne stworzenia, które odżywiają się robakami. U nas te skromne ssaki są pod cząstkową ochroną. Pomimo, iż bynajmniej nie spożywają roślin zielonych i ich korzeni, są dużym utrapieniem ogrodników. Krety za pomocą specjalnie zaadaptowanych łap umieją w przeciągu tylko 1 godziny zrobić podkop o rozciągłości od 12 do 15 metrów. Jeden kret najczęściej jest „posiadaczem” tuneli o pełnej rozciągłości do 1 kilometra. W czasie wyszukiwania pożywienia, a mianowicie przykładowo glist, uszkadzają korzenie roślin, a w większości przypadków całe zieleńce. Ponad zieleńcem powstaje reprezentatywny kopiec, a pod warstwą ziemi (od 20 do 50 metrów) – duże przekopy. W trakcie paru dni pojedynczy kret ma możliwość ostatecznie spustoszyć naszą przydomową bądź działkową zieleń. Jakie są efektywne zabiegi na uchronienie skwerów przed szarżą kretów?

Po pierwsze – specyfiki odpychające, jakie mają na celu przepłoszenie owych stworzeń z wskazanego regionu. Krety są niewidome, jednakże posiadają niesłychanie korzystnie rozwinięty słuch oraz węch. Dzięki „odpędzaczom”, wibracyjnym, dźwiękowym oraz wibracyjno – dźwiękowym mamy szansę łatwo je usunąć.

Po drugie – sieci na krety. Trzeba mieć na uwadze, że nie można owym stworzeniom robić jakiejkolwiek krzywdy! Znaleziony w sieci krecik musi zostać wypuszczony na wolność.

Po trzecie – a naturalnie najważniejsze – siatka przeciw kretom. Jest ona dobrą przeszkodą dla tychże zwierząt, zwyczajnie – absolutnie nie do przekopania.

Czy siatka przeciw kretom jest skuteczna?

W obecnej chwili hipermarkety ogrodnicze proponują siatki wykonane z metalu oraz z surowca syntetycznego. Te pierwsze zostały wytworzone z ocynkowanej stali oraz ponadto powleczone materiałem sztucznym (żeby w ogóle nie korodowały), drugie – są wytworzone z materiału syntetycznego niesamowicie odpornego na działanie agresywnych czynników. Jeśli nabywamy siatkę na krety o słabszych oczkach, wtedy uratuje ona nasz zieleniec tylko przed tymi zwierzętami. Gęściejsza jest rewelacyjnym trikiem nie tylko na krety, ale również na nornice. Z jakiego powodu siatka jest efektywniejsza niżeli inne drogi? Pozostałe drogi zakładają, iż krety teraz są pod naszym skwerkiem oraz mamy szansę je albo wystraszyć albo schwytać. Na domiar złego taka walka może istnieć latami, gdyż zwykle krety za jedzeniem powracają w znane sobie siedliska. Siatka na krety ma uszczelniać cały zieleniec przed przeszyciem się kreta na świeże powietrze oraz skonstruowaniem przez niego „kretowiny”. Jeżeli stworzenie tego nigdy nie poczyni, minie oznaczone miejsce w poszukiwaniu takiego, w którym swobodnie będzie miał szansę się „przedziurawić”. Czemu? Kretowiny są co kilka godzin obchodzone w poszukiwaniu niebezpieczeństwa, więc łowców. Rozciągnięcie tej siatki wymaga znacznego wkładu pracy. Bez wątpienia nie jest to zajęcie na kilka chwil, lecz efekty są długotrwałe, natomiast rośliny w zieleńcu – ocalone!

Jaką siatkę przeciwko kretom założyć w ogrodzie?

Podczas nabycia warto kierować się wieloma parametrami siatki, która ma uratować nasz skwer przed miniaturowymi szkodnikami: jakością wyrobu, z jakiego została przygotowana, średnicą oczek, wielkością siatki oraz technologią przytwierdzania. Siatka powinna być odpowiednio gruba, aby kret jej przenigdy nie zdewastował, zaś otwory muszą mieć perfekcyjną wielkość, czyli od 10 mm do 16 mm. Siatki, jakie można wypatrzyć w supermarketach ogrodniczych mają tolerancyjność +/- 2mm. Jeżeli „dziurki” będą drobniejsze niźli 8 mm, to może to być znaczny problem dla zespołu korzeniowego darni. Wielkość siatki trzeba przykroić do konturu ogrodu. Im szczuplejsza, tym więcej trzeba będzie stworzyć zakładek. Jeżeli gleba jest twarda, należy użyć szpilki wykonane z metalu; jeżeli jest sprężysta – możemy spokojnie zamontować syntetyczne. Kołki lepiej się trzymają, lecz gorzej się je wciska.

Jak ułożyć siatkę przeciw kretom?

Całość zależy od tego, czy posiadamy już utworzony i „wyrośnięty” ogródek czy teraz go przygotowujemy. W drugim przypadku jest zdecydowanie sprawniej. Siatkę nakładamy po prostu 10 cm niżej skweru i 30 cm poniżej rabatek. Powinniśmy ją ulokować z nakładem sięgającym 10 cm po obu skrajach. Za pośrednictwem charakterystycznych kołków oraz kotwic mamy możliwość siatkę zamontować na urwistym gruncie. Należy pamiętać, że system mechanicznego podlewania powinien znaleźć się pod plecionką. Jeżeli mamy obecnie doskonały trawnik, to musimy wybrać między:

  • Odręcznym usunięciem darni, rozmieszczeniem siatki i znowu konstruowaniem murawy
  • Ułożeniem siatki pionowej – zakopuje się ją na głębokość około 70-80 cm. Nad glebą powinien górować w przybliżeniu 20 cm kawałek. Może trafić się, iż jakiś bezwzględny kret przekopie się pod nią i ujawni się w naszym zieleńcu.

Jeśli pragniemy zapewnić całkowitą osłonę naszym rabatom, grządkom oraz nasadzeniom, obowiązkowo zdecydujmy się na specjalną siatkę rabatową, która zabezpieczy je przed wszelkimi stworzeniami, przykładowo domowymi oraz na siatkę na krety instalowaną horyzontalnie. Zwróćmy uwagę, iż siatka powinna być niesłychanie trwała, mianowicie taka, jakiej nie przenikną nie tylko krety. Jeżeli planujesz zdobyć więcej informacji o opisanych siatkach, kliknij w niniejszy link – Siatka przeciw kretom

Strona używa cookies
Ok