Wybór systemu grzewczego - Kotły gazowe Toruń - Pompy ciepła Toruń - Piece na ekogroszek Toruń - Urządzenia grzewcze Toruń
Najlepsze instalacje grzewcze
20 lutego, 2017
siatka na krety siatka przeciwko kretom siatka rabatowa
Siatka zabezpieczająca trawnik przed kretami
24 lutego, 2017

Pianka poliuretanowa do ocieplania poddaszy i ścian

Pianka poliuretanowa - Ocieplanie poddasza pianką - Ocieplanie poddasza Toruń - Ocieplenie otwartokomórkowe - Izolacja pianką pur

Czy odpowiednie ocieplenie mieszkania ma wpływ wydajność energetyczną? Naturalnie. Z wysoką wydajnością energetyczną kroczą w parze oszczędności finansowe, ze względu na zminimalizowanie kosztów ogrzewania. Odpowiednie ocieplenie domu sprawi, że ciepło na dłużej w nim zostanie. Kalkulacja jest zatem dość prosta.

W dużym wachlarzu produktów ociepleniowych pojawiła się kilka lat temu pianka poliuretanowa – lekka, wchodząca w skomplikowane miejsca, gwarantująca optymalną ochronę cieplną. W dużym skrócie niezastąpiona w każdym calu. W tym artykule chcemy Wam zademonstrować ją z bliska, by udowodnić, że w budownictwie czasem warto postawić na nowoczesność, a nie na typowe rozwiązania.

Izolacja natryskowa, gdyż w taki sposób też nazywa się technologia wykorzystująca piankę PUR, świetnie odnajduje się w najcięższych warunkach. Przedsiębiorstwa budowlane z wielką chęcią wykorzystują ją w budownictwie mieszkalnym, jak i fabrycznym. Podstawową zaletą pianki PUR jest jej drobna waga, w przeciwieństwie do standardowych materiałów ociepleniowych. Dzięki tej wartości pianka nie wpływa negatywnie na konstrukcję budynku, co znacznie rozwija możliwości jej zastosowania. Pianka poliuretanowa stosowana jest w dwóch rozwiązaniach – otwartokomórkowym i zamkniętokomórkowym, które opiszemy Wam w tym artykule. Zapraszamy!

System otwartokomórkowy do wnętrz

Jak sama nazwa sygnalizuje, pianka otwartokórkowa odznacza się otwartą budową komórek. Wodę nie gromadzi się w środku budynku, lecz śmiało przelatuje przez powierzchnię ocieplenia na zewnątrz. Wskazana zaleta fachowo szacowana jest poprzez współczynnik oporu dyfuzyjnego, który w systemie otwartokomórokwym jest niewiarygodnie niski. Bardzo istotnym walorem pianki otwartokomórkowej jest użycie wody jako elementu spieniającego. Oznacza to, że ten rodzaj ocieplenia jest bardzo ekologiczny i może być z powodzeniem wdrażany w każdej konstrukcji budowlanej. Ocieplenie otwartokomórkowe jest szczególnie rekomendowana w budownictwie pasywnym, w którym stawia się na artykuły o skutecznych cechach termoizolacyjnych. Pianka nie przewodzi ciepła, przez co zostaje ono zachowane w środku pomieszczenia. Utrudnia z kolei dopływ brudu i zmniejsza hałasy z zewnątrz. System otwartokomórkowy to najlepsze rozwiązanie do ocieplania poddaszy lub ścian działowych.

System zamkniętokomórkowy o szerokim zastosowaniu

Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa ma znacznie większe przeznaczenie, niż izolacje o otwartej strukturze, a to przez wzgląd na zwartą konstrukcję komórek. Ocieplenie zamkniętokomórkowe nie pochłania wilgoci, jest odporna na zgniatanie i może być stosowana w skrajnym zakresie temperatur. Co więcej cechuje się dużo lepszym czynnikiem przewodzenia ciepła. Te właściwości powodują, że pianka zamkniętokomórkowa odnajduje zastosowanie w ociepleniu płaskich dachów, fundamentów, konstrukcji stalowych, chłodni, czy kanalizacji. Z uwagi na ścisłą konsystencję komponuje się z niej między innymi gotowe płyty warstwowe.

Najważniejsze zalety pianki poliuretanowej

Pianka PUR powstaje jest z dwóch zasadniczych czynników – polieteru i izocyjanu. Te dwa komponenty w wymieszaniu z wodą komponują pianę o spójnej kompozycji i wyjątkowych właściwościach termoizolacyjnych. Gotowa pianka PUR powstaje na świeżo w miejscu dozowania, co znacznie skraca czas wykonania izolacji. Miękka postać pianki powoduje, że dociera ona w z pozoru niedostępne miejsca, likwidując tym samym powstanie tzw. mostków termicznych, co było nierealne przy aplikacji tradycyjnych materiałów izolacyjnych. Pianka poliuretanowa jest lekka i nie obciąża konstrukcji domu. Z takiego powodu może być wykorzystywana zarówno w nowym budownictwie, jak i przy renowacji wiekowych budynków, czy przy budowie hal magazynowych o sporej powierzchni. Należałoby odnotować również, że izolacja pianką jest niezwykle produktywna. Nie poddaje się procesowi biodegradacji, co oznacza, że zatrzymuje swoje cechy przez wiele lat. Gromadzi ciepło w domu w chłodne dni i nie dopuszcza do przesadnego nagrzania się pomieszczenia w lato – działa zatem dwukierunkowo. Ponadto pianka z poliuretanu nie wywołuje jakichkolwiek reakcji uczuleniowych, co zwiększa grono jej zwolenników. Nie jest również ciekawym materiałem dla gryzoni, czy insektów, których bytność w mieszkaniu jest raczej źle postrzegana. Pianka PUR to zwyczajnie niekonwencjonalny materiał izolacyjny.

Pianka poliuretanowa sprawdza się w zróżnicowanej skali temperatury i w trudno dostępnych powierzchniach. Jest to najskuteczniejszy system do ocieplania poddaszy i podłogi. Pianka poliuretanowa może być stosowana w budownictwie jednorodzinnym, jak i w budownictwie przemysłowym. Zaspokaja także wszelkie standardy budownictwa pasywnego. Jest artykułem ekonomicznym, przyjaznym środowisku i przyjaznym dla osób cierpiących na alergie. Położenie izolacji natryskowej pochłania dokładnie mówiąc kilka chwil. Zapewne nie musimy już Wam dłużej udowadniać, że ocieplenia z pianki PUR są najtrwalsze i najbardziej efektywne.

Strona używa cookies
Ok