Cykliczny serwis klimatyzacji w biurze i w domu
11 lutego, 2021
Implanty zębów w jeden dzień – Gabinet stomatologiczny Toruń
12 lutego, 2021

Ocieplanie budynku pianką poliuretanową

Ocieplanie budynku stanowi jeden z kluczowych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę w trakcie budowy. Dobra termoizolacja to komfortowe warunki wewnątrz pomieszczeń. W chłodne miesiące, zapewnia ona kontrolę nad utrzymaniem ciepła wnętrza, co korzystnie wpływa na minimalizację wykorzystania innych źródeł grzewczych. Co więcej zapobiega rozwojowi pleśni oraz pojawiania się wilgoci. W ciepłe miesiące termoizolacja nie dopuści do przesadnego nagrzania się wnętrza. Dzięki temu powstrzymamy się od zakupu klimatyzacji lub ograniczymy konieczność używania jej, co widocznie pomniejszy koszty. Jednym ze skutecznych środków ocieplania budynków jest pianka poliuretanowa (PUR). Ma ona wiele zalet, dzięki którym świetnie sprawdza się w swojej roli.

Czym jest pianka poliuretanowa?

Pianka poliuretanowa jest jednym z najskuteczniejszych termoizolacyjnych materiałów, które można zastosować do ocieplania domów albo budynków. Jeszcze nie tak dawno częściej była aplikowana na dużych powierzchniach na przykład w chłodniach, ale jej niezwykłe właściwości sprawiają, że z co raz większym powodzeniem używa się ją w mniejszych budynkach, np. jednorodzinnych domach. Pianka PUR różni się od innych termoizolacyjnych materiałów tym, że nanosi się ją przez natrysk specjalnym agregatem. Nie trzeba jej przycinać, tak jak innych materiałów oraz o wiele prościej dotrzeć nią do zakamarków w zgięciach konstrukcji i krzyżujących się elementach. Nałożona na powierzchnię rośnie i tym samym dostosowuje się do kształtu przestrzeni.

Odmiany pianki PUR

Pianka poliuretanowa dzieli się na dwie odmiany: piankę otwartokomórkową (elastyczną) oraz zamkniętokomórkową (sztywną). Piankę PUR otwartokomórkową wyróżnia elastyczność oraz gąbczasta budowa. Wykazuje wysokiej jakości właściwości termoizolacji, co więcej jest paroprzepuszczalny, dlatego świetnie sprawdza do ocieplenia dachu. Otwartokomórkowa pianka jest trwałym izolatorem ciepła, ale nie chroni przed wodą, dlatego tego rodzaju pianki PUR  nie powinno się używać w miejscu możliwości wystąpienia przesadnej wilgoci. Za to w wilgotnej przestrzeni sprawdzi się pianka zamkniętokomórkowa, charakteryzująca się wysoką ochroną przed wodą. Ta odmiana pianki PUR  ma niski współczynnik przewodzenia ciepła oraz jest mocną barierą chroniącą. Zazwyczaj stosuje się ją do ocieplenia podłóg, fundamentów i tarasów.

Wady i zalety ocieplania budynku pianką poliuretanową

Zalet użycia pianki poliuretanowej do ocieplenia budynku znajdziemy sporo. Podstawowym atutem jest sposób nakładania pianki przez specjalny agregat. To pozwala nałożyć ją w trudno dostępnych miejscach, a poprawnie położona eliminuje tworzenie się termicznych mostków. Ponadto pianka poliuretanowa jest elastyczna, lekka oraz w krótkim czasie się utwardza, a do tego nie wydziela  pyłów ani substancji szkodliwych. W dodatku ocieplenie budynku pianką poliuretanową zapewnia efekt na długie lata. Pianka PUR jest odporna na niskie i wysokie temperatury. Z biegiem lat nie traci objętości i nie ubija się. Czas nałożenia pianki jest krótki w zestawieniu z innymi sposobami ocieplania budynków. Wykorzystanie jej zapewnia także izolację akustyczną.

Pianka poliuretanowa ma jednak parę wad, choć jest ich zdecydowanie mniej niż zalet. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie jest odporna na promienie UV, więc powinno się dodatkowo ją zabezpieczyć. Pianka PUR może mieć odmienne parametry i niekiedy jest łatwopalna. Powinno się zwrócić na to uwagę w czasie zakupu, bo dostępne są pianki poliuretanowe stworzone z samogasnących materiałów, dzięki czemu powstrzymują rozprzestrzenianie się ognia. W przypadku tego typu ocieplania budynków najważniejszym elementem pracy jest proces aplikacji, z tego względu warto oddać to w ręce fachowców. Niedokładnie położona pianka nie zachowa swoich termoizolacyjnych właściwości.

Którą piankę poliuretanową wybrać?

Zarówno pianka otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa sprawdzają się termoizolacji, ale ich zastosowanie zwykle zależy od rodzaju ocieplanych powierzchni. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa dzięki temu, że jest paroprzepuszczalna oraz lekka, lepiej spełni się przy ocieplaniu dachów czy poddasza oraz przy ocieplaniu wewnętrznych powierzchni. Pianka PUR zamkniętokomórkowa nadaje się do ocieplania zewnętrznych powierzchni, podłóg oraz fundamentów, ale trzeba pamiętać o tym, że jest dość sztywna i dlatego nieco bardziej podatna na zniszczenia.

Prawidłowy natrysk pianką poliuretanową

Chociaż na to nie wygląda aplikacja pianki poliuretanowej wymaga dużego doświadczenia. W trakcie nakładania pianki potrzebne są odpowiednie warunki takie jak np. odpowiednia temperatura oraz wilgoć powietrza. Pianka musi zostać nałożona równomiernie, tak żeby między kolejnymi warkoczami nie widać było wolnej przestrzeni. Grubość  pianki poliuretanowej też powinna być mniej więcej równa. Ze względu na to, że pianka sama rośnie po nałożeniu, dopuszczalne są niewielkie różnice, przez co pianka nie jest idealnie równa i gładka. Dlatego tak ważne jest doświadczenie. Fachowcy prawidłowo oceniają metodę rozłożenia pianki na powierzchni.

Dzięki temu mamy gwarancję tego, że pianka dobrze ociepli budynek oraz nie wystąpią termiczne mostki, które mogłyby zepsuć pożądany efekt. Pianka poliuretanowa jest jednym z najtrwalszych wśród materiałów stosowanych do ocieplenia budynków.

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową

Strona używa cookies
Ok